Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Zaujímavé vynálezy zamestnancov spoločnosti Ford

Počet zlepšovacích návrhov a potenciálnych patentov od zamestanancov spoločnosti Ford dosahuje každoročne niekoľkotisíc. Pozrite si tri z nich.

Carr-E

Toto zariadenie umožňuje jednoduchú prepravu chodcov, či nákladov po zaparkovaní vozidla a zmestí sa do priestoru pre rezervné koleso.

Further with Ford Carr-E Graphic

Štvorkolesového elektrického asistenta Carr-E odlišuje od ostatných elektrických zariadení osobnej prepravy jeho viacúčelová funkčnosť. Okrem toho, že dokáže premiestňovať ľudí, je možné Carr-E použiť aj na prepravu ťažkých predmetov. Používateľ jednoducho položí predmet na zariadenie, a potom už len sleduje elektronický vysielač, ktorý má pri sebe.

Zariadenie má kompaktný okrúhly tvar a Kilian Vas dostal inšpiráciu na jeho vytvorenie, keď ho upútal prázdny priestor vo vnútri rezervného kolesa jeho vozidla.

Vas vymýšľa zlepšovacie návrhy už od chvíle, keď pre tromi rokmi prišiel do spoločnosti Ford s bakalárskym titulom z automobilového inžinierstva a magisterským titulom zo strojárstva, ktoré získal na Dortmundskej univerzite aplikovaných vied a umení. Jeho prvým vynálezom na pôde automobilky bola opierka hlavy, ktorá sa skladá, aby uvoľnila priestor pre detskú sedačku, a má aj skladacie krídelká na zdriemnutie. Jeho vynález bol patentovaný.

A pokiaľ ide o Carr-E, Vas ho považuje len za jedno z mnohých riešení vyspelého dopravného ekosystému, ktorý sa dnes vyvíja v centrách veľkých miest po celom svete.

Voda za jazdy

Keď si Doug Martin prečítal, že v peruánskej metropole Lima existuje pútač, ktorý premieňa vlhkosť z ovzdušia na pitnú vodu pre miestne obyvateľstvo, skrsol v ňom revolučný nápad: čo keby boli zdrojom vody autá?

On-the-Go H2O System

Vyšiel z predpokladu, že kondenzát z klimatizačných zariadení automobilov, ktorý zvyčajne len kvapká na dlažbu, by sa mohol použiť v podstate rovnakým spôsobom. Martin priviedol svoj nápad k životu spolu s kolegom Johnom Rollingerom a vytvorili prototyp systému, ktorý zhromažďuje, filtruje a prečerpáva kondenzát priamo do zásobníka umiestneného vo vnútri vozidla.

Podstatou nápadu Douga Martina urobiť z automobilov zdroj vody je skutočnosť, že pitná voda je vzácny zdroj.

„Všetka tá voda, ktorá tečie do odpadu, by sa mala opätovne využívať a slúžiť ďalšiemu účelu,“ hovorí Martin. „Skutočnou víziou je, že táto myšlienka by mohla v konečnom dôsledku pomôcť ľuďom v odľahlých oblastiach, ktorí nemajú ľahký prístup k vode, ako napríklad v pustom austrálskom vnútrozemí. Snažím sa, aby boli moje dcéry dvojičky na mňa hrdé, a aby som pre ne urobil tento svet lepším.“

Pri testovaní svojho nápadu Martin objavil, že automobil dokáže vyrobiť takmer dva litre vody za hodinu, čo sú takmer štyri malé fľaše. Prirodzene, že to znamená menej zastávok na ceste autom, počas ktorých si musíte dopĺňať vodu, znamená to tiež príjemné pohodlie, a v konečnom dôsledku to znamená menej plastových fliaš na skládkach odpadu. Tu sa však prínos jeho vynálezu nekončí: mohol by totiž potenciálne pomôcť aj pri riešení celosvetovej krízy v oblasti vody, ktorou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihnutý každý desiaty človek, v dôsledku čoho sú stámilióny ľudí na svete bez čistej pitnej vody.

Doug Martin pracuje v spoločnosti Ford ako inžinier v oblasti riadenia pohonných sústav a vynálezy nie sú preňho žiadnou neznámou: je držiteľom približne 70 patentov týkajúcich sa automobilov. Po absolvovaní bakalárskeho a magisterského štúdia elektrotechniky na Michiganskej univerzite v meste Ann Arbor prišiel pracovať do automobilky Ford. Dnes tu pracuje už 22 rokov.

Tento šikovný vynálezca sníva o dni, keď si ľudia povedia: „Nemôžem uveriť, že sme všetkou tou vodu kedysi plytvali“.

Telefón ako auto

Ako môžeme dať väčšie možnosti cestujúcemu, ktorý využíva službu zdieľania jazdy a zvyčajne nemá veľkú kontrolu nad priebehom cesty? Pre Olega Gusikhina, Omara Makkea a Jeffa Yeunga zo spoločnosti Ford nie je riešenie tejto výzvy až také ťažké, keďže majú skúsenosti so systémom Ford SYNC.

_MB_1720_HR

„Prehodnotili sme mobilnú konektivitu z pohľadu cestujúceho a pochopili sme, že pomocou smartfónov môžeme dať cestujúcim do rúk kontrolu prostredníctvom systému SYNC bez toho, aby museli byť priamo spárovaní cez rozhranie Bluetooth,“ hovorí Gusikhin.

V konečnom dôsledku toto uvažovanie viedlo k novému vynálezu – vznikol nový softvér SYNC Remote Control. Za pomoci Perryho MacNeilla a Jacka Van Hoeckea zo spoločnosti Ford sa nápad rozvinul a v priebehu niekoľkých mesiacov sa zrodilo diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje cestujúcim ovládať funkcie systému SYNC, ako je rádio či nastavenie klimatizácie.

Keď cestujúci nastúpi do vozidla, ktoré poskytuje službu zdieľania, napojí sa na mobilné zariadenie, ktoré automaticky otvorí rozhranie aplikácie, ktoré mu umožní ovládať rádio a klimatizáciu. K možnostiam ovládania možno pridať v podstate akúkoľvek ovládateľnú funkciu, napríklad sedadlo spolujazdca atď. Systém využíva open-source softvér na pripojenie telefónu cestujúceho k systému SYNC prostredníctvom telefónu vodiča – bez potreby ďalšieho párovania. Softvér obsahuje aj funkciu prekladu pre prípady, keď vodič a cestujúci nehovoria rovnakým jazykom. Cestujúci jednoducho napíše do telefónu, čo chce povedať, a systém SYNC sprostredkuje túto informáciu vodičovi v jeho jazyku.

Uvedené funkcie nielenže spríjemňujú jazdu, ale majú obrovský potenciál pre služby zdieľania automobilov a jázd – najmä pre vozidlá s plne autonómnym riadením, kde nie je žiadny vodič.

S Gusikhinom, Makkeom, Yeungom a ich podporným tímom sa nemusíte dlho rozprávať, aby ste pochopili, že sa rovnako ako každý tešia na budúcnosť, v ktorej sa smartfón stane hlavným nástrojom nielen na objednávanie, ale aj na riadenie vašej jazdy. V skutočnosti sa váš smartfón stane vaším autom, pretože vám pomôže osobne si prispôsobiť jazdu a ovládať ju spôsobom, ktorý dôverne poznáte.

Ford, dk

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov