Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Audi otvorilo novú lakovňu

Nové trendy v stavbe vozidiel prinášajú každý rok rôzne iné potreby v oblasti výroby automobilov. Audi nedávno otvorilo novú výkonnú lakovňu, ktorá je najšetrenejšou k životnému prostrediu na svete.

Audi nedávno uviedlo do prevádzky novú lakovňu, ktorá je súčasťou domácej továrne v Ingolstadte. Podľa automobilky je to tiež najšetrenejšia lakovňa na svete. Pri otvorení prevádzky bol prítomný člen predstavenstva zodpovedný za výroby, Dr. Hubert Waltl, a predseda dozornej rady Peter Mosch.

Nová lakovňa má podlahovú plochu 12 tisíc m2 a v troch podlažiach dokáže pripraviť a nalakovať až 900 karosérií. V súčasnosti pracuje v trojzmennej prevádzke približne 200 zamestnancov. Tých podporuje 54 lakovacích, 36 manipulačných a 8 čistiacich robotov.

Audi nová lakovňa Audi nová lakovňa

Začiatok výstavy haly dlhej 324 metrov, širokej 36 metrov a vysokej 32 metrov je datovaný na apríl 2014. Do továrne začali inštalovať zariadenia v marci 2015. Prvé skúšobné kroky lakovacích robotov sa začali na jar tohto roka.

V súčasnosti prejde lakovacou halou denne 650 karosérií. Maximálna denná kapacita je až 900 karosérií, ktorú má prevádzka dosiahnuť do konca tohto roka. Audi tu lakuje modely A4 a A5, v budúcnosti sa pridá A3 a Q2.

Audi nová lakovňa Audi nová lakovňa

Najviac šetrná lakovňa k životnému prostrediu je tiež z dôvodu novej recirkulácie vzduchu, suchej separácie a čisteniu vzduchu. So zlepšeným zahrievaním sa znížila spotreba energie na 1 karosériu o 20 %.

Recirkulácia vzduchu prispieva k znižovaniu emisií CO2 na vozidlo o 30 %. Čistenie odpadového vzduchu znižuje emisie prchavých organických látok (VOC) o 90 %. S novou metódou takzvaného zvona sa farba nanáša elektrostaticky.

Odpad farby na jedno vozidlo je zredukovaný voči iným lakovniam o 5 %. Kompletné vrchné lakovanie zaberie približne 3 hodiny. Po každom z dôležitých krokov nasleduje sušenie a vyzrievanie laku.

MM, Audi

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov