Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Strieborný olympionik Matej Beňuš alebo od Škody Rapid 130 po Toyotu RAV 4

V týchto letných dňoch je na roztrhanie. Strieborný olympijský medailista z Ria de Janeira vo vodnom slalome Matej Beňuš od návratu z Brazílie už stihol komorné oslavy s blízkymi, množstvo mediálnych akcií, ba dokonca i súťažné preteky.

SONY DSC  SONY DSC

Časovo náročný program mu pomáha zvládnuť aj jeho automobil Toyota RAV4. Od januára tohto roku je totiž Beňuš ambasádorom nového modelu japonskej automobilky. Najskôr otestoval benzínový dvojliter a potom aj hybridnú verziu SUV s pohonom predných alebo všetkých štyroch kolies.

Beňuš_01  Beňuš_02

„Mám veľkú radosť, že sme s Toyotou našli spoločnú cestu. Toyota Rav 4 hybrid ma sprevádza a robí mi spoločnosť na cestách za pretekmi, tréningami, sústredeniami, ale taktiež aj v bežnom súkromnou živote. Je to proste „parťák na ktorého sa môžem spoľahnúť v každej situácii čo je pre športovca nesmierne dôležité. Čakal som, že bude menšie to auto, ale keď je prázdny kufor, tak sa mi tam zmestí aj nezložený kočík. Vyskúšal som si rovnaký model aj počas sústredenia v Austrálii, kde som to auto dobre otestoval,“ komentoval spoluprácu s Toyotou Beňuš.

SONY DSC  SONY DSC

Podľa toho, či ide o hybridnú dvojkolku alebo štvrokolku, je RAV 4 vybavená buď dvomi alebo tromi motormi. O pohon zadných kolies sa stará elektromotor s výkonom 50 kW/68 k. Predný elektromotor dosahuje výkon 105 kW/143 k. Hlavné slovo má samozrejme benzínový 2,5-litrový atmosferický štvorvalec (114 kW/155 k). Celkový výkon hybridnej sústavy má hodnotu 145 kW/197 k, bez ohľadu na to, či ide o verziu 2WD alebo 4WD.

Beňuš_15  Beňuš_16

„Mám veľmi kladný vzťah k autám. Baví ma sledovať vývoj a aktuálne novinky. Sám som začínal na bielej Škode Rapid 130 s čiernymi sklami, ktorá mala pekný tuning. Na tom aute som sa vlastsne naučil šoférovať. Mám na to auto krásne spomienky. Neskôr som chcel Octaviu, ale tá bola relatívne drahá, tak ma otec nahovoril na Škodu Feliciu kombi. Bolo to super auto – 1.6 benzín,“ zaspomínal si slovenský singlkanoista, ktorý neskôr ešte vlastnil ďalšie autá ako Ford Mondeo, Ford Focus a Citroen C8.

SONY DSC  SONY DSC

Beňuš patrí medzi z najväčšie nádeje slovenského vodného slalomu. Medzi jeho najvýraznejšie úspechy patrí zisk bronzového kovu na majstrovstvách sveta, titul európskeho vicemajstra a jedno tretie miesto, pričom dvakrát sa stal celkovým víťazom Svetového pohára a na konte má aj poltucet titulov majstra sveta v tímoch a poltucet titulov majstra Európy v súťaži družstiev.

SONY DSC  SONY DSC

„Som nesmierne šťastný, že som dosiahol taký vynikajúci úspech a doniesol na Slovensko olympijskú medailu. Bol som milo prekvapený, že toľko ľudí to sledovalo. Pred telkou fandili, revali a ´pištali´, mnohí mi povedali, že skoro bytovka spadla. My sme najskôr oslavovali v Riu, po návrate domov sme pokračovali skôr komorne, s rodinou, kamarátmi. Nejakú väčšiu párty ešte zorganizujem, ale až po nasledujúcich dvoch pretekoch, keď aj ostatní slalomári budú môcť prísť,“ prezradil Beňuš.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov