Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Pripravte sa na dovolenku s autom!

Letná dovolenka autom. Na to, aby ste ju absolvovali bez problémov a šťastne sa vrátili, venujte pozornosť príprave auta, ale aj seba.

DSCF3878       OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dovolenková sezóna sa rozbieha a veľa ľudí sa chystá stráviť oddychové dni v zahraničí, kam vyrazia autom. Na cestu by ste sa mali vydať iba s autom, ktoré je v dobrom technickom stave a je schopné zvládnuť dlhú cestu. Ušetríte si tak nielen problémy s prípadným odťahom vozidla do servisu a samotnou opravou, ktorá môže vyjsť v zahraničí výrazne viac ako u nás doma, ale aj s políciou (keby vám našli nejaký technický nedostatok – nefunkčné svetlomety, zjazdené pneumatiky atď.). Preto venujte patričnú pozornosť svojmu autu, ideálne si ho nechajte skontrolovať v servise. Nezabudnite, ak sa blíži servisný interval, absolvujte ho ešte pred cestou.

téma kontrola klimatizácie     OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Auto na dovolenku

Skontrolujte si množstvo náplní – oleja, chladiacej a brzdovej kvapaliny – a v prípade potreby ich dolejte. Ak vám niektorá z nich uniká, rozhodne pred cestou zistite dôvod a urobte nápravu. V prípade brzdovej kvapaliny (najmä ak sa chystáte do horských oblastí, resp. na cesty, kde viete, že brzdy dostanú zabrať) si skontrolujte dátum poslednej výmeny. Tá by sa mala meniť prvýkrát po troch rokoch a následne každé dva roky.

Nezabudnite na kontrolu opotrebenia pneumatík a hĺbku dezénu. Hoci naša legislatíva vyžaduje pri letných pneumatikách minimálnu hĺbku 1,6 mm, vymeňte ich už vtedy, keď hĺbka klesne pod 4 mm. Pod touto hranicou majú totiž pneumatiky už výrazne horšie vlastnosti na vode. A vo vysokej rýchlosti na diaľnici to môže zohrať kľúčovú úlohu. Pneumatiky by nemali mať viac ako 4 – 5 rokov. Po tomto období totiž strácajú pružnosť a priľnavosť k vozovke. Predlžuje sa brzdná dráha, zhoršuje bočné vedenie. Pred cestou si upravte tlak v pneumatikách podľa zaťaženia vozidla a odporúčaní výrobcu, ktoré nájdete v návode k obsluhe auta alebo na štítku, ktorý býva na A-, resp. B-stĺpiku či na viečku nádrže. Nezabudnite na rezervnú pneumatiku. Jej význam často doceníte až v núdzových situáciách.

Woman Checking Tyre Pressure On Car

Nezabudnite na umytie čeleného skla zvonka a zvnútra (pri nízkom slnku môže prach a mastnota na čelnom skle výrazne zhoršiť výhľad z auta) ani na zmes v ostrekovači. Užitočným pomocníkom môže byť koncentrát, ktorým zvýšite účinnosť bežnej zmesi do ostrekovača. Alebo si pomocou nej môžete pripraviť vlastnú zmes (s vlastnou hustotou) z obyčajnej vody. Skontrolujte si funkčnosť a nastavenie svetiel. Ak máte starší halogénový svetlomet, skúste novú žiarovku. S najvyššou pravdepodobnosťou sa svetelný výkon zlepší. Žiarovky totiž starnú. Dnes už sú v ponuke, navyše, žiarovky s vyššou účinnosťou a belším svetlom ako kedysi.

Ak máte najmenšie podozrenie, že klimatizácia nie je v stopercentom stave, rozhodne si ju pred cestou nechajte opraviť.

Povinná výbava

Reflexná vesta je v európskych krajinách povinná, pričom odporúčame mať vo vozidle toľko viest, koľko je sedadiel. Minimálne však toľko, koľko je v aute ľudí. Pozor, v Rakúsku kontrolujú aj to, či vesta spĺňa európske predpisy ECE. V aute nesmie chýbať ani výstražný trojuholník, lekárnička, v niektorých krajinách vyžadujú hasiaci prístroj a vo Francúzsku napríklad alkoholtester. Pred cestou do zahraničia vám odporúčame presvedčiť sa o prípadných odlišnostiach v povinnej výbave vozidla. Majte so sebou aj formulár „Správa o nehode“, ktorý vám dá vaša poisťovňa alebo si ho môžete stiahnuť z internetu. Tento formulár je podobný vo všetkých krajinách Európskej únie, takže vám pomôže pri vyplňovaní papierov v prípade nehody.

maleranky_nastroje

Batožina

Mnohí ľudia sa správajú podľa pravidla „batožina si nepýta jesť“, a tak si nabalia do auta všetko, čo sa zmestí. V skutočnosti však každý kilogram zvyšuje spotrebu. Preto si zbaľte iba veci, ktoré budete skutočne potrebovať. Rozhodne neberte zbytočné kvantá minerálok, konzerv atď. Vo väčšine destinácií nie sú o toľko drahšie, aby sa oplatilo ich vláčiť zo Slovenska. Dbajte na bezpečné uloženie vecí v kufri. Ťažšie veci oprite o operadlá zadných sedadiel a čo najúčinnejšie zamedzte ich voľnému pohybu po batožinovom priestore. V prípade havárie totiž môžu voľne sa pohybujúce ťažké predmety nabrať neuveriteľnú kinetickú energiu a môžu ublížiť posádke. Ak máte kombi bez deliacej priečky, neukladajte batožinu nad úroveň krycieho plató, resp. zadných sedadiel. Pri silnom brzdení či kolízii by totiž hrozilo riziko vymrštenia batožiny dopredu a zranenie posádky. Držte sa tiež príslovia „Posledné dovnútra, prvé von“. Veci, ktoré môžete počas cesty potrebovať (napríklad plienky), ukladajte až nakoniec, aby boli rýchlo dostupné. Veľkým pomocníkom môže byť kvalitná baterka alebo lampáš. Majte ich poruke.

Príprava seba samého

Pred dlhou cestou si oddýchnite a počas cesty robte prestávky na oddych v pravidelných intervaloch. Ideálne, ak si počas nich precvičíte telo. Je dobré mať poruke aj niečo na chrúmanie, prípadne kávu alebo čierny čaj v termoske, ktoré vám pomôžu prekonať kritické situácie – napríklad ak vás náhle chytí únava medzi odpočívadlami. Je dobré, ak s vami spolujazdec počas cesty komunikuje. Obzvlášť, ak idete v noci. Nezabudnite si zbaliť lieky na bežné zdravotné problémy, ktoré vás môžu na cestách, resp. priamo v mieste pobytu postretnúť – lieky proti horúčkam, žalúdočné problémy, bolesti hrdla, prostriedok proti kašľu, niečo, čo pomôže zmierniť následky uštipnutia hmyzom alebo bolesť po spálení sa na slnku… Samozrejme, pribaľte si aj lieky, ktoré pravidelne užívate. Nezabudnite na slnečné okuliare a ani na očné kvapky. Suchý vzduch z klimatizácie totiž vysušuje oči. Majte v aute dostatok tekutín. Najlepší je teplý čaj z termosky. Studený nápoj vás síce krátkodobo osvieži, no okamžite po vypití sa začnete potiť, takže v konečnom dôsledku vám nepomôže. Hoci sa blíži letná dovolenková sezóna, majte v aute poruke aj teplú deku. Využijete ju, keď sa dostanete do problémov v noci, keď môže teplota klesnúť hlboko pod nulu, najmä v horských oblastiach. Dbajte na to, aby všetci v aute boli počas cesty pripútaní, vrátane pasažierov vzadu. Je to dôležité nielen pre pokuty, ale najmä pre vašu bezpečnosť. Nepripútaný pasažier je pri havárii ako neriadená strela.

Deti na palube

Menšie deti prevážajte výhradne v adekvátnych a schválených detských sedačkách. Vezmite im vankúšik, deku, náhradné oblečenie, ak sa spotia alebo oblejú, tienidlá na okná, CD s rozprávkami a pesničkami, jedlo a pitie. Dobre poslúži nová hračka, ktorá dieťa zabaví dlhšie ako tá, ktorú už má okukanú a obchytkanú. Ešte lepšou investíciou je DVD konzola alebo tablet, na ktorom môžu počas cesty sledovať rozprávky.

prenosny-dvd-prehravac-philips-pd7022t_02

Navigácia

Už dávno sa nechodí do neznámeho prostredia s mapami alebo itinerármi vytlačenými na papieroch. Mobilná navigácia je taká dostupná, že si ju môže dovoliť každý. Alternatívnou k nej je navigácia v smartfóne. Ak ju nemáte, stiahnite si nejakú off-line navigáciu, ktorá vám nebude žrať dáta v zahraničí. Ak máte staršiu navigáciu, aktualizujte si mapy. V niektorých krajinách sa diaľnice a cesty menia oveľa rýchlejšie než u nás.

sygic-skoda-mirrorlink

Appky

Pri plánovaní dovolenky alebo pri objavovaní zaujímavých zákutí priamo „v teréne“ vám môžu pomôcť aj aplikácie pre smartfóny či tablety. Nájdete ich na Google play aj v Appstore. My spomenieme cestovateľský portál TripAdvisor.com, ktorý je dostupný cez web aj cez mobilnú aplikáciu v smartfóne či tablete. Vyhľadávanie hotelov a reštaurácií s prepojením na bookovacie služby, ocenených pláží či prehľad pamätihodností a atrakcií v tej-ktorej destinácii sú jeho pomerne štandardné funkcionality.

Odporúčame, aby ste v nádrži mali vždy dostatok paliva. Vždy sa totiž môžete dostať do zápchy a v horúčavách budete musieť pritom používať klimatizáciu. Ak by vám predsa len dochádzalo palivo, pomôže vám aplikácia Pumpdroid pre Android a iPumuj pre iOS, ktoré vám nájdu všetky čerpacie stanice vo vašom okolí. A to dokonca aj s prehľadom aktuálnych cien, čo sa vždy hodí.

Ak patríte k tým, ktorí na dovolenke nevysedávajú v hoteli, rezorte alebo na pláži, tak si stiahnite aplikáciu, akou je napr. Tripomatic. Ide o akýsi osobný plánovač výletov, resp. mobilného sprievodcu okolím vašej destinácie. Pomôže vytvoriť plán výletu v okolí dovolenkového pobytu, takže už nepotrebujeme žiadnych ťažkých sprievodcov v papierovej verzii. Všetko sa zmestí do mobilu.

Aplikácia aFerry vám zasa nájde rozpis všetkých plavieb trajektov na celom svete a dostať sa na ktorýkoľvek ostrov nebude problém.

Poistenie

Azda to najdôležitejšie na záver – poistenie. Ak nie ste poistený, prípadná zdravotná starostlivosť vás môže vyjsť poriadne draho. Medzinárodný zdravotný preukaz totiž nemusí všade pomôcť, najmä ak ide o urgentný prípad. Doplnkové cestovné poistenie, ktoré nie je finančne náročné, ponúka istotu pomoci aj v súkromných zdravotných zariadeniach, ktoré sú v miestach pobytu často najbližšie. Nezabudnite na poistenie batožiny. Pre zníženie rizika na cestách sa odporúča využiť asistenčnú službu, ktorá poskytuje kompletnú pomoc vodičom v núdzi a zabezpečí prípadný odťah nepojazdného vozidla. S tým je výhodné spojiť aj uzatvorenie havarijného poistenia do zahraničia, ktoré v prípade núdze pomôže nielen vyriešiť všetky problémy, ale hlavne ušetrí nemalú finančnú čiastku. Keď už ste pri poistení, nezabudnite si okrem bežných dokumentov vziať aj zelenú kartu, ktorá je dôkazom, že máte zákonnú poistku.

Text: Štefan Rosival a Peter Varga, fotor: autor a archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov