Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sorento

Mazda MX-5 fastback

Mazda z modelu MX-5 vyrába prevažne “kabriolet”. V najnovšej generácii ND však predstavila tiež verziu fastback, ktorá mala premiéru v anglickom Goodwoode.

Na festivale rýchlosti v anglickom Goodwoode od 23. do 26. júna prezentovali automobilky svoje nové verzie. Mazda predstavila verziu MX-5 fastback, ktorá vychádza z konceptov Spyder a Speedster.

Model MX-5 je mimoriadne obľúbený, v apríli tohto roka oslávil už 1 milión vyrobených kusov. Mazda plánuje s konceptom ľahkého a vodičsky orientovaného vozidla zaujať viac zákazníkov a tak pripravila verziu fastback.

Oficiálny názov je MX-5 RF (retractable fastback), teda má zaťahovaciu kovovú strechu. Generácia ND tak kopíruje predchádzajúci model, ktorý takúto strechu mal tiež v ponuke. Novinkou je možnosť otvárať a zatvárať strechu do rýchlosti 10 km/h.

Obdobne ako predchodca, aj novinka má jednu z najrýchlejšie zatváracích sa striech medzi kabrioletmi na trhu. Konštruktéri voči verzii s plátennou strechou upravili riadenie a odpruženie.

Mazda MX-5 Fastback Mazda MX-5 Fastback

Novinka tak ponúkne rovnaké jazdné vlastnosti, ako model s plátennou strechou. Výhodou je však lepší akustický komfort v kabíne pri vyšších rýchlostiach. Nová strecha dokonale vystihuje filozofiu dizajnu Kodo (duša v pohybe).

Najnovšia generácia Mazdy MX-5 ND mala premiéru v roku 2014 na autosalóne v Paríži. V tomto roku už získala prestížne ocenenia World Car of the Year a World Car Design. Po príchode na európsky trh získala viac ako 70 ocenení. Nová verzia ponúkne alternatívu k plátennej streche a bude tak vhodným nástupcom obdobnej verzie generácie NC.

Mazda je v Goodwoode pravidelným vystavovateľom. Minulý rok tu prezentovali model 787B, ktorý v roku 1991 vyhral preteky 24 hodín Le Mans. Bol to tiež jediný automobil, ktorý vyhral tieto preteky s „nepiestovým“ motorom.

MM, Mazda

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov