Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


BMW Motorrad R 5 Hommage

Pred 80 rokmi predstavilo BMW medzinárodnej verejnosti model motocyklu BMW R 5 – technologickú novinku, ktorá ovplyvnila vývoj jednostopových vozidiel až do 50. rokov minulého storočia.

Inšpirovaný továrenským pretekárskym motocyklom s motorom s objemom 500 cm3 z roku 1935, išlo o jeden z prelomových športových motocyklov druhej polovice 30. rokov minulého storočia s novým ľahkým rámom. Pri príležitosti 80. výročia predstavenia modelu BMW R 5 si BMW Motorrad pripomína túto ikonu na podujatí Concorso d’Eleganza Villa d’Este 2016 špeciálnym modelom: BMW R 5 Hommage.

BMW R 5 Hommage prenáša samotnú podstatu motocykla do modernej éry kombináciou historického motocyklového dizajnu a moderného sveta motocyklov typu Custom.

BMW moto Hommage - 002      BMW moto Hommage - 005

História sa spája so štýlom Custom.

Model BMW R 5 Hommage ukazuje, aká dokonalá harmónia vládne medzi svetom historických motocyklov a scénou individuálnych úprav typu Custom. Jadro tvorí originálny dvojvalcový motor s objemom valcov 500 cm3, ktorý poskytol motocyklový nadšenec Sebastian Gutsch. Tento motor typu boxer bol poškodený počas pretekov a poskytol základ pre vytvorenie modelu BMW R 5 Hommage.

Tak ako je pre štýl Custom zvykom, model Hommage bol od základov postavený ručne. Ronny a Benny Norenovci boli poverení výrobou jednotlivých dielov podľa špecifikácií dizajnérskeho tímu BMW Motorrad: obaja bratia stavajú individuálne upravené motocykle už viac než 30 rokov.

Historické jadro … 
Dvojvalcový 4-takt typu boxer poháňajúci model R 5 bol svojho času vyvinutý úplne nanovo a poskytoval výkon 24 k pri 5500ot/min. O pohyb ventilov sa starali dva vačkové hriadele poháňané rozvodovou reťazou. Vďaka novému dizajnu zváraného rúrkového rámu dosahoval ľahký model R 5 maximálnu rýchlosť 135 km/h, čo bola takmer rovnaká rýchlosť akú dosahoval model R 17 s motorom s objemom 750 cm3 a výkone 33 k – a práve to bola jedna z príčin, prečo sa tak často používal na preteky, rovnako ako motor zvolený pre model BMW R 5 Hommage.. Pre model Hommage bolo viacero komponentov vyrobených z hliníka, ako napríklad kryt ventilov a čelný kryt motora s protibežnými piestmi, vyrobených z hliníka na základe výkresov: tieto komponenty dodali historickému jadru nádych modernej doby.

BMW moto Hommage - 004

… v individuálnom šate

Dvaja nestori na scéne individuálnych prestavieb motocyklov typu Custom, Ronny a Benny Norenovci, sa stali perfektnými partnermi projektu BMW R 5 Hommage pri navrhovaní vonkajšieho vzhľadu historického jadra a pri výrobe chýbajúcich dielov motora a prevodovky. Zvyšné časti sa postupne vyrábali v dielni bratov Norenovcov na základe výkresov dizajnérskeho tímu BMW Motorrad. Všetky diely, ako napríklad rám, palivová nádrž a zadný blatník, sú jedinečné, komplikované, ručne vyrobené komponenty, ktoré z tohto motocykla robia originálny Custom. A najdôležitejšie zo všetkého: nové navrhnuté diely dokonale vyjadrujú originálny puristický charakter modelu R 5.Výsledok je očarujúci: Proporcie už z diaľky vyžarujú nadčasovú krásu jednoduchosti.

Moderná interpretácia historických detailov

Charakteristickým prvkom dizajnu originálneho modelu R 5 bola teleskopická predná vidlica – v tom čase úplná novinka – ktorej charakteristické kryty boli v úrovni predného svetlometu aerodynamicky tvarované. BMW R 5 Hommage zachováva tento prvok a interpretuje ho v modernom štýle na individuálne vyrobenej vidlici. Čelná strana klzákov vyjadruje „záhyb” na čelnej platni a kryty ventilov so zvýrazneným typickým „rebrovaním R 5“.

Majstrovské dielo štýlu Custom

Pod minimalistickými proporciami bdie srdce modelu BMW R 5 Hommage – prepracovaný originálny motor. Technickou lahôdkou motora je špeciálne vyvinutý kompresor, ktorý historicky správne v modeli BMW R 5 Hommage výrazne zvyšuje výkon pôvodného motora s objemom 500 cm3 a pôvodným výkonom 26 konských síl.Úplne nový nerezový výfukový systém sa stará o to, aby sa zvýšený výkon príslušným spôsobom prejavil aj na zvuku.

Ďalšie moderné prvky predstavuje nové zavesenie zadného kolesa, moderný brzdový systém a nový tvar predného a zadného náboja kolies.

Farba: klasický štýl BMW

Model BMW R 5 Hommage predstavuje z hľadiska farby klasický štýl,  typický pre značku BMW – čierna farba s bielymi prúžkami, samozrejme interpretovaná v modernom duchu. Okrem celoplošne lakovaných plôch umožňuje tzv. Smoke Finish povrchová úprava na palivovej nádrži a zadnom blatníku vyniknúť oceľ pod ňou vďaka jej čiastočnej priehľadnosti. Okrem bielych prúžkov je čierna úprava palivovej nádrže a zadného blatníka v štýle Custom okorenená metalickým lakom a jemným efektom vločiek.   Perleťová hliníková úprava bloku motora a prevodovky predstavuje dokonalé javisko pre diely z lešteného hliníka, ako napríklad čelná platňa a kryt ventilov s charakteristickým prvkom modelu R 5. Predovšetkým jemný lesk lešteného hliníka mimoriadne pripomína originálny model R 5. Celkový dojem dotvára ručne šité kožené sedlo s veľmi kvalitným vzorom.

BMW (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov