Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nové úsporné Baleno od Suzuki

Úplne nový model Suzuki – kompaktný päťdverový  hatchback Baleno s výklopnými zadnými dverami – rozšíri na Slovensku ponuku poprednej japonskej značky.

BALENO_009       BALENO_008

Suzuki Baleno prináša rad nových sofistikovaných technológií. Presvedčili sme sa o tom na bratislavskom autosalóne. Patrí k nim novo vyvinutágenerácia platformy s približne o 10 percent zvýšenou tuhosťou a asi s o 15 percent zníženou hmotnosťou. Technológia pre zníženie hmotnosti bola použitá nielen na holej karosérii vozidla ale aj na mechanické diely vrátane dverí, sedadiel a interiérových dielov, podvozku, motora a bŕzd. Nová platforma prispieva k efektívnosti spotreby paliva, bezpečnosti v prípade kolízie, priestrannosti, ustálenej jazde a dobrej manévrovateľnosti a ovládateľnosti vozidla.

Pôžitok z jazdy v novinke zvyšuje novo vyvinutý, citlivo reagujúci benzínový turbomotor s priamym vstrekovaním 1,0-litra BOOSTERJET (82 kW; 170 Nm) či benzínový motor s dvojitým vstrekovaním 1,2-litra DUALJET (66 kW; 120 Nm). Na Slovensko sa má dodávať tiež Baleno, ktoré alternatívne dostane prvý hybridný pohon od Suzuki: SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki). Zahrňa benzínový motor DUALJET a integrovaný prídavný pohon: reverzibilný alternátor, ktorý funguje ako elektromotor, štartér a generátor, rekuperujúci elektrickú energiu pri brzdení, v jednom. Vďaka systému SHVS vykazuje Baleno vynikajúcukombinovanú spotrebu paliva len štyri litre na 100 km. Pritom hybridný pohon SHVS zvýšil celkovú hmotnosť vozidla iba o 6,2 kg.

Dizajn

Baleno dostalo takzvaný “Liquid Flow” dizajn, evokujúci energickú masu kvapaliny v pohybe s použitím zakrivených línií a expresívnych povrchov. Nízka, široká silueta pomáha zdôrazniť silný a presvedčivý vzhľad vozidla. Pri pohľade spredu sa otvára smerom von z kabíny. Línie po stranách zasa umocňujú dojem kvapaliny v pohybe. Sklon kapoty vzadu opäť naznačuje posun dynamickej energie. Sofistikovaný dizajn modelu Baleno tak vytvára dojem sily a elegancie. Pre nové Baleno je v ponuke deväť atraktívnych farieb. Zakrivené línie sú charakteristické tiež pre prístrojový panel. Akcent na striebornú farbu spolu s červeno-jantárovým podsvietením zasa podčiarkujú modernosť kabíny. Elegantný dizajn a interiérové inovácie robia jazdu v novom Balene pohodlnejšou a samozrejme zábavnejšou. Veľký 4,2-palcový farebný LCD displej zobrazuje tiež také údaje ako je preťaženie vo vozidle, spotreba paliva, výkon motora či krútiaci moment. Navigačný systém obsahuje Smartphone Linkage Display Audio (SLDA) s veľkou 7-palcovou dotykovou obrazovkou, ktorá zobrazuje i zosnímaný pohľad za vozidlom. SLDA podporuje Apple CarPlay, inteligentný a bezpečnejší spôsob, ako používať iPhone počas jazdy pre jednoduché volanie či prijímanie pokynov (aktualizovaných pre dopravnú situáciu), počúvanie hudby, prístup ku správam a podobne.

Výbava

Pri maximalizácii vnútorného priestoru zvýšili inžinieri rázvor nového modelu Baleno, optimalizovali rozloženie sedadiel a vytvorili dostatočný batožinový priestor. Batožinový priestor modelu Baleno je s 355-litrovým objemom najväčší spomedzi hatchbackov v B-segmente. Dá sa zväčšiť sklopením zadných operadiel, posunom predných sedadiel vpred či používaním prestaviteľnej podlahy batožinového priestoru v hornej alebo dolnej polohe. Výsledkom je auto, ktoré ponúka nielen komfort, ale aj nadštandardne priestrannú kabínu a batožinový priestor vo svojej triede.

Výkon

Nové Baleno dosahuje lepší výkon, nižšiu spotrebu paliva a pritom pôžitok z jazdy nielen vďaka platforme novej generácie ale aj novému vysoko efektívnemu SHVS hybridnému systému pohonu či novému vysoko výkonnému motoru BOOSTERJET (CO2 emisie znížené na 105 g/km). Typické oneskorenie vo výkone turbomotora je pri ňom prakticky eliminované inštalovaním špeciálne vyvinutého turba pripojeného priamo k hlave valcov ako aj zberným výfukovým potrubím integrovaným priamo do odliatku hlavy valcov. To zaisťuje optimálny prietok plynu až po turbo jednotku s minimálnou stratou tepla. Motor BOOSTERJET sa dodáva v kombinácii s optimálne sprevodovanou päťstupňovoumanuálnou prevodovkou so začleneným špeciálne navrhnutým polohovacím systémom konvergentného prevodu, ktorý pomáha znižovať straty vyvolané trením. Kombinácia so šesťstupňovou automatickou prevodovku mu umožňuje podávať vysoký výkon pri nízkych rýchlostiach a zabezpečuje úsporu paliva pri vysokých rýchlostiach.

Bezpečnosť

Baleno obsahuje viaceré nové bezpečnostné systémy, vrátane brzdového asistenta RBS (Radar Break Support). Systém RBS indikuje vozidlo idúce priamo vpredu a v závislosti od situácie: signálom varuje vodiča, automaticky ľahko varovne pribrzdí, aktivuje funkciu brzdového asistenta alebo automaticky zabrzdí.

Pri vývoji modelu Baleno (dĺžka/šírka/výška/rázvor: 3 995 /1 745 / 1 460 / 2 520 mm) je zjavná inšpirácia úspešným Swiftom a nadväznosť na vyše 60-ročné skúsenosti Suzuki s výrobou kompaktných vozidiel. Tiež vďaka tomu prichádza Baleno ako hatchback s harmonickou kombináciou elegantného štýlu, výbavy, výkonu a efektívnosti spotreby paliva.

Suzuki (šr)

 

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov