Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Honda s novinkami

Honda na tohtoročnom autosalóne v Ženeve predstavila 3 dôležité novinky. Prvou je nástupca legendárnej Hondy NSX, druhou novinkou je koncept nového Civicu a trojicu uzatvára Clarity Fuel Cell na palivové články.

Legendárny model NSX, ktorý pomáhal Honde vyvíjať tiež špičkový jazdec Formule 1 Ayrton Senna, prichádza v druhej generácii. Honda na autosalóne v Ženeve zverejnila bližšie informácie a ukázala jeho budúcu podobu.

Prvé dodávky k zákazníkom prebehnú v priebehu tohtoročnej jesene za cenu štartujúcu na 180 tisíc €. Honda potvrdila, že pre model NSX je trh v Európe najdôležitejší. Objednávky budú prijímať len špeciálni autorizovaní predajcovia.

Honda Clarity Fuel Cell Honda Clarity Fuel Cell

Nový športový model prichádza na trh takmer po štvrťstoročí od predstavenia prvej generácii. Agresívny dizajn odkazuje na predchodcu. V strede automobilu je uložený vidlicový 6-valec, ktorý je spojený s novou 9-stupňovou DCT prevodovkou a elektromotorom. NSX bude schádzať z výrobných pásov výhradne v americkom štáte Ohio, kde sa 100 kvalifikovaných pracovníkov postará o finálnu montáž.

Pre bežných zákazníkov bola dôležitejšia druhá novinka. Prototyp nového Civicu predstavili vo verzii hatchback, vylúčená však nie je ani verzia kombi. Novinka má tiež pomôcť Honde prekonať 200 000 predaných automobilov v Európe.

Nový Jazz, HR-V a Civic Type R pomôžu prekonať Honde tento rok 160 000 predaných automobilov na starom kontinente. Nový Civic 10. generácie by mal prísť na európsky trh na budúci rok. Schádzať by mal z výrobných pásov vo Veľkej Británii.

Honda Civic 10. generácie Honda Civic 10. generácie

Na začiatku bude v ponuke nový preplňovaný 1,0-litrový a 1,5-litrový zážihový VTEC motor. Pre nadšencov vznetových motorov Honda ponúkne 1,6-litrový i-DTEC. Dĺžka voči predchodcovi narastie o 130 mm, šírka o 30 mm a výšku znížia o 20 mm.

Treťou novinkou je štart predaja modelu Clarity Fuel Cell, zatiaľ však len na trhu v domácom Japonsku. Tieto vozidlá budú mať v prenájme tiež miestne samospráv a úrady. Honda plánuje na začiatku predať 200 kusov ročne.

Honda Clarity Fuel Cell Honda Clarity Fuel Cell

Elektromotor ponúkne maximálny výkon 130 kW (177 k) a krútiaci moment 300 Nm. Lítium-iónová batéria má bližšie nešpecifikovanú kapacitu. Do palivových nádrží sa zmestí 141 l vodíka. Pohotovostná hmotnosť vozidla je 1 890 kg.

MM, Honda

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov