Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Nissan Leaf v službách vodární

Nissan Leaf je celosvetovo jedným z najpredávanejších a v Európe najpredávanejším elektromobilom. Nissan týmto modelom trafil medzeru na trhu. Modely Leaf začali tiež používať rôzne štátne organizácie.

Najúspešnejší elektromobil používajú rôzne štátne a súkromné organizácie, ktoré dostali na kúpu nového Leafu dotácie od štátu. V niektorých krajinách je podpora elektromobility na vysokej úrovni, kúpa nového elektromobilu znamená nižšie daňové poplatky alebo nižšiu kúpnu cenu vozidla.

V Nemecku je Nissan Leaf najpredávanejším elektromobilom a tak si ho do svojich služieb vybrala aj Vodárenská spoločnosť v Berlíne. Nissan dodal pre služby pracovníkov 20 vozidiel Leaf, ktoré budú bezemisnou jazdou prispievať k lepšiemu životnému prostrediu v tejto metropole. Nové automobily s dojazdom 200 km pomôžu pracovníkom v tichej jazde v mestských uličkách. Počas trvanie leasingu za 4 roky ušetria voči konvenčným automobilom so spaľovacím motorom 125 ton CO2.

Nissan Leaf pre vodárenskú spoločnosť Nissan Leaf pre vodárenskú spoločnosť

Pred kúpou boli v meste skúšali aj iné elektromobily a aj vozidlá na palivové články. Nissanu však zvíťazil. Najúspešnejší elektrický model od japonského výrobcu už získal viac ako 200 000 spokojných zákazníkov a toto číslo stále rastie.

Päťdverový Leaf zrýchli z 0 na 100 km/h za 11,5 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 144 km/h. Synchrónny elektromotor produkuje výkon 80 kW (110 k) a vyvinie maximálny krútiaci moment 254 Nm. Táto hodnota zodpovedá krútiacemu momentu atmosférickému zážihovému motoru so zdvihovým objemom 2,5 l.

Od apríla tohto roka je v prevádzke v severozápadnom Berlíne tiež sieť rýchlonabíjacích staníc spoločnosti CHAdeMO. Za pol hodinu nabijú batérie z 0 na 80 % kapacity. Po ďalšej polhodine sú už plne nabité. Nabíjacie stanice sú zatiaľ pre motoristov dostupné zadarmo. V celom Berlíne je k dispozícii už 9 takýchto staníc.

MM, Nissan

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov