Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nekupujte vyradené vozidlá z Česka!

V Českej republike zostalo až 681 tisíc zrušených áut v „poloprevode“, ktoré môžu ponúkať nečestní predajcovia aj na slovenskom trhu

Posledný júnový deň uplynula lehota, do kedy mohli majitelia vozidiel v tzv. „poloprevode“ dokončiť proces ich registrácie. Autá v „poloprevode“  sú vozidlá odhlásené od ich pôvodného majiteľa, ale neprihlásené na nového majiteľa. Podľa štatistiky Ministerstva dopravy Českej republiky, takých áut s nejasnosťami okolo vlastníka zostáva v obehu až 681 tisíc, niektoré možno aj v zahraničí.

Pri registrácii vozidiel v Českej republike od tohto roka platí, že pokiaľ pôvodný majiteľ vozidlo odhlási, musí ho nový vlastník zároveň zaregistrovať na seba.

Inú možnosť česká legislatíva nepripúšťa. Motoristi, ktorí prevádzkovali vozidlo v prevode – s nedokončenou registráciou, mali pol roka (do 30.6.2015) na jeho prihlásenie. V súčasnosti je v ČR okolo 680-tisíc neregistrovaných vozidiel. Od 1.júla 2015 uvedené autá administratívne zanikli, nesmú byť prevádzkované na pozemných komunikáciách a nemôžu byť znova v ČR zaregistrované. Súčasne im prestala platiť technická prehliadka a zaniklo aj povinné poistenie.

Čaká ich ekologická likvidácia

Všetky neregistrované vozidlá sú technicky nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách, a ich technické preukazy neplatia nielen v ČR, ale ani v ostatných krajinách, teda i na Slovensku. Autá majú byť ekologicky zlikvidované. Problémových je najmä 100-tisíc neregistrovaných vozidiel, ktoré mali v ostatných mesiacoch stále platnú technickú kontrolu a boli v prevádzke na pozemných komunikáciách.

Riziká kúpy

IRIS IDENT – poverená technická služba kontroly originality vozidiel upozorňuje záujemcov o kúpu ojazdených áut na možné riziko kúpy vozidla z Českej republiky, ktoré už administratívne zaniklo. Majitelia týchto vozidiel sa ich pravdepodobne budú snažiť zbaviť, a to predajom do okolitých krajín, vrátane Slovenska. Obozretný treba byť pri kúpe ojazdeného vozidla nielen od súkromnej osoby, ale tiež z českých autobazárov a cez inzeráty. Pred uzatvorením kúpno-predajnej zmluvy by si mali kupujúci overiť doklady, teda veľký a malý technický preukaz. Meno prevádzkovateľa sa v oboch technických preukazoch musí zhodovať. Ministerstvo dopravy ČR sprístupnilo na internete aplikáciu www.dokonceteregistraci.cz, kde je možné si pomocou čísla malého alebo veľkého technického preukazu overiť, či je vozidlo registrované v Centrálnom registri vozidiel, alebo sa jedná o vozidlo s nedokončenou registráciou, ktoré je vyradené z premávky na pozemných komunikáciách.

Predchádzať problémom

V Českej republike od 1.januára 2015 platí novela zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách, ktorá stopla možnosť tzv. prevodov a poloprevodov áut, t.j. vozidlo nie je prihlásené na nového vlastníka. Situácia, keď štát u státisícov vozidiel nepoznal ich aktuálneho vlastníka spôsobovala množstvo problémov nielen registračným úradom, ale aj motoristom. Dochádzalo k situáciám, kedy bolo vozidlo odhlásené na iného vlastníka bez jeho vedomia alebo na seba naopak nový vlastník auto neprepísal a ďalej ho prevádzkoval. Problémy nastali vtedy, ak vozidlom boli porušované právne predpisy. Nový systém súčasne nastavil pravidlá aj v oblasti vymáhania škôd (bude nespochybniteľne známy skutočný vlastník vozidla, po ktorom je možné vymáhať škodu).

Preto odporúčame  kupujúcim, aby boli pri kúpe ojazdeného vozidla z ČR maximálne opatrní.

Iris Ident (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov