Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


BMW: ekologický a tichý nákladiak

Prvý elektrický 40-tonový nákladný automobil na transporty v mestskej premávke.

Spoločne s partnerom pre logistiku, spoločnosťou SCHERM Gruppe, nasadzuje spoločnosť BMW Group od leta do mesta čisto elektricky poháňaný, 40 ton ťažký nákladný automobil. Mníchovský koncern je tak prvým výrobcom automobilov v Nemecku, ktorý využíva elektrický nákladný automobil tejto veľkosti na transporty materiálu v bežnej cestnej premávke.

Inovatívne ťažné vozidlo s povolením jazdy na cestných komunikáciách bude v lete nasadené na transport materiálu Just-in-Time na krátku vzdialenosť. Elektrický nákladný automobil bude v budúcnosti osemkrát denne pendlovať medzi logistickými spoločnosťami SCHERM a BMW Group Mníchov po takmer dvojkilometrovej trase. Vďaka alternatívnemu pohonu je nákladný automobil bez emisií CO2, s tichým pohonom a takmer bez zaťaženia životného prostredia prachom. Ukazuje to aj celková bilancia pri porovnaní s nákladným automobilom s naftovým motorom: ekologický nákladný automobil ročne vypustí o 11,8 ton menej emisií CO2, čo zodpovedá takému množstvu, aké vypustí BMW 320d Efficient Dynamics, keď trikrát prejde okolo sveta.

„Pred takmer dvoma rokmi sme so značkou BMW priniesli na cestu trvalo udržateľnú mobilitu. Čisto elektricky poháňaným nákladným automobilom dávame najavo, že nepretržite pracujeme na inovačných riešeniach a v oblasti logistiky prijímame nové výzvy, preto sa veľmi tešíme na spoluprácu so spoločnosťou SCHERM Gruppe“, pripomenul Hermann Bohrer, vedúci BMW Group závodu Mníchov.

Spoločnosti BMW Group a SCHERM Gruppe investujú do pilotného projektu, ktorý je zriadený najprv na jeden rok, šesťcifernú sumu. Ak sa vozidlo osvedčí aj v každodennej premávke, obidve strany sa pousilujú projekt rozšíriť.

„Po dlhom hľadaní sme našli riešenie pre elektromobilitu v oblasti transportu“, hovorí Rainer Zoellner, vedúci projektu „eLKW“ spoločnosti SCHERM Gruppe. „Sme si istí, že spolu so spoločnosťou BMW Group nazbierame v pilotnom projekte cenné skúsenosti.“

BMW Group sleduje celkový priebeh projektu. Popri hľadaní nových riešení mobility sú neoddeliteľnou súčasťou stratégie spoločnosti témy ako podniková ochrana životného prostredia, efektívne využívanie zdrojov a redukcia emisií CO2. Od roku 2014 odoberá BMW Group celosvetovo viac než polovicu spotreby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.

BMW (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov