Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Toyota, Nissan a Honda sa spoločne zasadia o rozvoj infraštruktúry na tankovanie vodíkového paliva

Toyota Motor Corporation, Nissan Motor Co., Ltd. a Honda Motor Co., Ltd. sa dohodli na spolupráci s cieľom urýchliť rozvoj infraštruktúry vodíkových staníc pre vozidlá poháňané palivovými článkami (FCV). Trojica výrobcov ešte stanoví konkrétne plánované opatrenia.

Ak majú zákazníci v širšom meradle prijať za svoje vozidlá poháňané palivovými článkami, nestačí ponúkať im atraktívne automobily – nemenej dôležité je zaistiť aj rozvoj infraštruktúry vodíkových čerpacích staníc. Prevádzkovatelia infraštruktúry sa dnes o rozvoj tejto infraštruktúry snažia, avšak čelia ťažkostiam s budovaním a prevádzkou vodíkových staníc, pretože vozidlá typu FCV nie je na cestách príliš vidieť.

TOYOTA - TLAČOVÁ SPRÁVA -Automobilky Toyota, Nissan a Honda sa spoločne zasadia o rozvoj infraštruktúry pre tankovanie vodíkového paliva (2)

Japonská vláda v nadväznosti na vypracovaný Strategický plán pre vodík a palivové články z júna 2014 zdôraznila význam čo najrýchlejšieho rozvoja infraštruktúry vodíkových čerpacích staníc, aby si vozidlá typu FCV získali vyššiu priazeň zákazníkov. Vláda preto podporuje nielen samotnú inštaláciu vodíkových čerpacích staníc formou dotácií, ale súčasne sa rozhodla zaviesť aj rad ďalších plánov na podporu aktivít vedúcich k vyššiemu dopytu po vozidlách poháňaných palivovými článkami vrátane čiastočného subvencovania prevádzky vodíkových staníc.

Uvedená trojica automobiliek verí v nárast obľuby vozidiel typu FCV a chce zaistiť ich ľahké tankovanie. Automobilky sa zhodli na potrebe podporovať ďalší rozvoj infraštruktúry vodíkových čerpacích staníc spoločne s vládou a prevádzkovateľmi infraštruktúry s cieľom dosiahnuť splnenie spomenutého Strategického plánu, ktorý je zdrojom subvencovania zo strany vlády. Tri uvedené automobilky dôkladne zvážia konkrétne iniciatívy, ako sú napr. záruky za časť nákladov spojených s prevádzkou vodíkových čerpacích staníc.

Očakáva sa, že vozidlá typu FCV zohrajú ústrednú rolu na ceste k rozvoju tzv. vodíkovej spoločnosti. Cieľom automobiliek Toyota, Nissan a Honda je prispieť k vzniku tejto spoločnosti cestou čo najširšieho presadenia vozidiel poháňaných palivovými článkami.

Toyota, DK

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov