Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

„Daily4Africa“: misia Iveco Daily 4×4

Zmyslom dobrodružnej cesty vozidiel Daily 4×4 cez sedem krajín Afriky, ktorá sa skončila v Džibutsku na východe afrického kontinentu, bolo (podľa organizátorov) propagovať bezpečnosť cestnej premávky.

Angola, Kongo, Zambia, Tanzánia, Keňa, Etiópia a Džibutsko… Prejsť cez týchto 7 štátov trvalo takmer 60 dní a púť naprieč veľkolepou krajinou Afriky merala 11 000 kilometrov. Toto sú základné fakty charakterizujúce druhú cestu „Daily4Africa“ (Daily pre Afriku), ktorú podniklo Iveco a Taurinorum Travel Team na dvoch špeciálne upravených vozidlách Daily 4×4. Zmyslom dvojmesačného putovania bolo propagovať a podporiť myšlienku bezpečnosti cestnej dopravy medzi miestnym obyvateľstvom a predviesť veľkú výkonnosť i spoľahlivosť vozidiel Daily 4×4, ktoré si museli poradiť s náročným terénom a ťažkými podmienkami v odľahlých afrických oblastiach.

Daily4Africa_2__

Projekt Daily4Africa je výsledkom spolupráce medzi spoločnosťou Iveco a Taurinorum Team (agentúra špecializovaná na náročné výpravy do odľahlých oblastí), ktorej cieľom je dokumentovať, komunikovať a posilňovať myšlienku bezpečnosti a správneho správania sa na ceste. Táto téma bola v posledných rokoch spoločným menovateľom celého radu medzinárodných projektov a tiež dôvodom začať spoluprácu medzi spoločnosťami Iveco, Iveco Bus, New Holland Agriculture, Case Construction Equipment a Medzinárodnou automobilovou federáciou (FIA), z ktorej vzišla kampaň FIA „Za bezpečnosť cestnej dopravy“. Iveco využíva najmodernejšie technológie a bezpečnostné systémy – kvôli čo najlepšej ochrane vodiča i ostatných účastníkov cestnej premávky, vozidla aj nákladu.

Expedícia vyrazila v polovici septembra z Luandy v Angole. Trasa viedla cez sedem afrických krajín, kde navštívila najvýznamnejších dílerov Iveco v tejto oblasti a skončila v Džibuti, hlavnom meste Džibutska. Počas každej etapy bolo vozidlo predstavené najvýznamnejším médiám aj verejnosti a predviedlo ukážkové  jazdy.

Aktivity výpravy sú zdokumentované prostredníctvom videa i fotografií. Tieto materiály si možno pozrieť na špeciálnej webovej stránke www.daily4africa.com a na facebooku Taurinorum Teamu (www.facebook.com/TaurinorumTeam), ktorý má vyše 16 000 priaznivcov.

Iveco je v Afrike zastúpené kompletnou paletou modelov vyrábaných pre miestny trh, kde pôsobí prostredníctvom 74 dílerov a vyše 100 obchodných zastúpení. Okrem toho tam má viac než 120 centier, ktoré zákazníkom z celej Afriky poskytujú popredajný servis. Produktový rad Iveco pre africký trh bol prepracovaný a prispôsobený miestnym podmienkam tak, aby sa čo najlepšie dokázal vyrovnať s extrémnymi klimatickými podmienkami a stavom tamojších ciest.

Daily 4×4 je vozidlo vhodné na všetky druhy práce aj v tom najnáročnejšom teréne, a to vďaka výnimočnej robustnosti, výkonnosti a spoľahlivosti. Zvýšený podvozok zaručuje vodičovi skvelý výhľad, čo je dôležitá výhoda najmä pri absencii akejkoľvek vozovky. Predný nájazdový uhol 50°, prechodový uhol až 30°, maximálny nájazdový uhol vzadu 41° a schopnosť brodiť vodu s hĺbkou do 660 mm sú zárukou, že vozidlo môže jazdiť skutočne v akomkoľvek teréne. Pritom jeho kabína ponúka mimoriadny komfort, hlavné ovládacie prvky a páka prevodovky majú z ergonomického hľadiska optimálne usporiadanie.

Srdcom Daily 4×4 je štvorvalcový radový motor F1C 3,0 s výkonom 170 k a maximálnym krútiacim momentom 400 Nm v rozsahu otáčok 1400 až 2600 min-1. Verzia 4×4 je k dispozícii vo dvoch celkových hmotnostiach (3,5 a 5,5 tony), s krátkym alebo dlhým rázvorom (3050 mm a 3400 mm) a štandardnou, resp. dvojitou kabínou. Modelu Daily s pohonom všetkých kolies patrí významné miesto na trhu: Úžitkové vozidlá 4×4 predstavujú segment, ktorý už roky rastie, čo potvrdzuje stále stúpajúci záujem o profesionálne vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies schopné jazdiť kdekoľvek a ideálne predovšetkým na špeciálne účely.

IVECO (šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov