Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

BMW 1 oslavuje 10 rokov

Pred desiatimi rokmi len málokto vedel predpovedať, do ktorého ďalšieho segmentu vstúpi BMW. Automobilka sa rozhodla pre nižšiu strednú triedu modelovým radom 1 a s odstupom času vieme povedať, že neurobila chybu.

BMW radu 1 oslavuje v týchto mesiacoch 10 rokov od začiatku výroby. BMW prinieslo do kompaktného segmentu radosť z jazdy a presadilo si v tejto triede nepoužívaný zadný pohon. O 2 generácie neskôr však tretia generácia BMW radu 1 o túto jedinečnosť príde.

Po 10 rokoch je stále BMW 1 meradlom športovosti a elegancie v triede. Pred príchodom automobilky do tohto segmentu v ňom kraľoval VW Golf modelom GTI, VR6 a VR32 a Audi modelom S3.

Tretia automobilka z prémiovej nemeckej trojky, Mercedes-Benz, so svojim zástupcom A nemohla týmto športovo ladeným kompaktom konkurovať. V súčasnosti už konkurenta postavili a vylepšili ho o najvýkonnejší štvorvalcový sériovo vyrábaný motor na svete.

BMW radu 1 je stále veľmi populárne, o čom svedčia výsledky predaja. Do súčasnosti predala automobilka z radu 1 viac ako 1,9 milióna vozidiel. V súčasnosti je na trhu druhá generácia a na budúci rok sa pripravuje modernizácia.

BMW 1 BMW 1

Na začiatku predaja bola k dispozícii jedna karosárska verzia s piatimi dverami. BMW neskôr do ponuky zaradilo tiež verziu s tromi dverami, kabriolet a kupé. V súťaži „World Green Car of the Year 2008“ bol práve model radu 1 prvým z automobilov BMW, ktorý dosiahol úroveň emisií CO2 menej ako 100 g/km.

Prvá generácia BMW 1 tiež prišla s najostrejšou verziou 1M, ktorá vydolovala z trojlitrového šesťvalca preplňovaného dvojicou turbodúchadiel výkon 250 kW (340 k). Išlo o priameho konkurenta pre výkonné modely od Audi a Volkswagenu, no s pohonom zadnej nápravy.

S prvkami EfficientDynamics bolo BMW radu 1 prvým automobilom značky, ktorý mal v roku 2007 funkciu Start/Stop, ukazovateľ zaradeného stupňa, regeneráciu brzdnej energie a elektrický posilňovač riadenia.

BMW 1 BMW 1

BMW 1 tiež prinieslo do kompaktného segmentu charakteristické črty vozidiel BMW: krátke previsy vpredu a vzadu, dlhý rázvor, kokpit orientovaný na vodiča a pozdĺžne umiestnené motory s pohonom zadnej nápravy.

Model bol tiež veľmi bezpečným automobilom, prvá (2004) a tiež druhá (2011) generácia získala v nárazových testoch EuroNCAP plných 5 hviezdičiek.

S prvou generáciou prišli tiež nové reklamy, z ktorých je najznámejšou postavou žaba Kermit. Zo série zábavnej relácie Muppet Show bola táto postava podľa vývojárov ideálnou na propagovanie nového modelu.

BMW 1 BMW 1

V roku 2007, kedy prišlo do ponuky BMW radu 1 s trojdverovou karosériou, z výrobnej linky už schádzalo vozidlo s poradovým číslom 200 000. Verzie kupé prvej generácie vyrobili celosvetovo 150 000 kusov a verzie kabriolet 130 000 kusov.

V súčasnosti je v ponuke BMW 1 ako troj- a päťdverový automobil. Verzia kupé a kabriolet je v ponuke ako BMW radu 2 kupé a 2 kabriolet.

MM, BMW

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov