Pozor na pomalých vodičov, sú nebezpeční!
Pomalá jazda nebola, nie je a a nikdy nebude bezpečná. V bežných podmienkach, to znamená na bežných cestách v bežných časoch a za ideálnych poveternostných podmienok. Nebavíme sa teda o ľudoprázdnych plne prehľadných úsekoch, ale o klasických vyťažených cestách vo frekventovaných časoch.
Dokazuje to aj štatistika z Veľkej Británii. V nej preukázali, že počet dopravnyćh nehôd, pri ktorých boli účastníci zranení, alebo dokonca usmrtení, pribúda.
Podľa denníka Daily Star tamojšie ministerstvo dopravy uviedlo, že na základe policajných štatistík za minulý rok umreli dvaja ľudia a dvadsaťšesť sa ich ťažko zranilo pri dopravných nehodách, v ktorých okrem iného figurovala aj pomalá jazda. Ďalších 132 ľudí utrpelo ľahké zranenia.
Tvrdia, to čo je dávno známe, že tí, ktorí jazdia značne pod rýchlostnými limitmi, často podnecujú k agresívnej a rýchlej jazde ostatných, čiže negatívne vplývajú na duševnú pohodu,
Pomalá jazda je pokutovaná
Vo Veľkej Británii dostanú vodiči, ktorí jazdia výrazne pomalšie ako ostatní, pokutu 100 libier a 3 trestné body.
Možno ste nevedeli, ale v niektorých krajinách sveta existujú dopravné značky, ktoré okrem maximálnej povolenej rýchlosti a odporúčanej rýchlosti ustanovujú aj minimálnu rýchlosť…
…U nás to nie je. Samozrejme, ak nerátam diaľnicu a rýchlostnú cestu. Tam je jazda s motorovým vozidlom rýchlosťou menej ako 80 km/h a v úseku diaľnice prechádzajúcom cez obec rýchlosťou menej ako 65 km/h na pokutu 30-50€.
Na druhej strane nezabúdajte na ustanovenie, ktoré pojednáva okrem iného aj o neprispôsobení rýchlosti jazdy svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať
„Príliš pomalá jazda je v podstate sebecká a úplne hlúpa a je to recept na katastrofu. Už dlho tvrdím, že príliš pomalá jazda spôsobuje frustráciu pre ostatných vodičov a môže im navádzať aj na veľmi riskantný manéver predbiehania. Nízke rýchlostné limity spôsobujú problémy. Podobné problémy spôsobujú aj vozidlá, ktoré niečo ťahajú. Či karavány, alebo vozidla s veľkými prívesnými vozíkmi,“ povedal Hugh Bladon z Aliancie britských vodičov.
Na druhej strane je problémom tiež nízke sebavedomie vodičov. To niektorí vodiči naberajú veľmi ťažko, najmä v prípadoch, keď k šoférovaniu nemajú vôbec žiaden vzťah. Nútiť ich nemá cenu. Musia hlavne chcieť… A keď nechcú, tak nech si vstúpia do svedomia a nevytvárajú riziko pre ostatných…
Zdroj: carscoops
Foto: archív
Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov