Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Prvá jazda: JEEP Avenger 4xe – Telom aj dušou Jeep

Jeep Avenger 4×e nie je len o pohone všetkých štyroch kolies, resp. o jednom motore navyše.

Značka Jeep už dávno prekročila svoj tieň, dnes už oslovuje veľmi široký okruh ľudí vrátane takých, ktorí o terén ani len nezavadia. Značka však bola a vždy bude synonymom štvorkoliek a stále tu bude časť ľudí, ktorí potrebujú štvorkolku. Často ani nie kvôli tomu, aby zdolávali nejaký terén, ale preto, aby sa v zime dostali z domu, resp. späť domov, pretože mesto sa o menej frekventované cesty jednoducho nestará. A do tohto scenára krásne zapadá štvorkolková verzia Avengeru označovaná ako 4×e.

Elektromotor navyše…

Vpredu je mild-hybridný systém s 1,2-litrovým trojvalcom a elektromotorom integrovaným do automatickej šesťstupňovej dvojspojkovej prevodovky, ktoré dopĺňa 48-voltový akumulátor. Tento systém už poznáme, jedinou zmenou je, že jeho výkon sa papierovo zvýšil zo 74 kW (100 k) na 81 kW (110 k). Vyplýva to z nového nariadenia Európskej komisie, podľa ktorého sa pri mild, full a plug-in hybridoch musí v technických údajoch uvádzať kombinovaný alebo ak chcete systémový výkon, nielen výkon spaľovacieho motora ako doteraz. Benzínový motor vyvinie 74 kW (100 k), elektromotor 21 kW (29 k) a ich spoločný výkon je teda tých 81 kW (110 k).

Vzadu pribudol elektromotor s výkonom 21 kW (29 k) a krútiacim momentom 88 Nm, avšak vzhľadom na šialene veľký redukčný prevod 22,7:1 dáva na zadné kolesá až vyše 1 900 Nm. Kombinovaný výkon systému sa tak vyšplhal na 107 kW (145 k), maximálna rýchlosť stúpla zo 184 na 194 km/h a zrýchlenie z nuly na stovku sa skrátilo z 10,4 na 9,5 sekundy. Zároveň sa zlepšilo pružné zrýchlenie z 80 na 120 km/h z 8,9 na 7,5 sekundy. A čo spotreba? Tá stúpla zo 4,5 – 5,5 l/100 km na 4,8 – 5,8 l/100 km.

… a ďalšie veci

V prípade Avengeru je však spomínaný elektromotor navyše na zadnej náprave iba jeden diel zo „stavebnice 4×e“. K nemu totiž dostávate celkom novú elektroniku: okrem štandardných režimov Snow, Auto a Sport máte k dispozícii štvrtý program Sand/Mud, ale aj v tých pôvodných troch je zakomponovaná činnosť pohonu 4×4. Taktiež dostávate nové nárazníky s technológiou mould-in colour material, na ktorých nie sú tak veľmi vidieť prípadné škrabance, vyššie umiestnené a lepšie chránené hmlovky, kovové pozdĺžne strešné lyžiny, 17-palcové čierne disky kolies s M+S pneumatikami, pevné ťažné oko vzadu a pevný oceľový šusplech pod motorom. Okrem toho dostávate špecifický vodoodolný poťah sedadiel, ktorý je navyše odolnejší voči vydretiu a samozrejmosťou sú logá 4×e v interiéri aj na exteriéri.

A to najpodstatnejšie je, že verzia 4×e má dlhšie pružiny, vďaka čomu sa zvýšila svetlá výška auta z 200 na 210 mm a zároveň sa zlepšili nájazdové uhly – predný z 20 na 22 stupňov, prejazdový z 20 na 21 a zadný z 34 na 35 stupňov. Zásadným spôsobom sa zväčšila brodivosť – z 230 na 400 mm. A ešte jedna technická zaujímavosť: Avenger ako taký má vzadu jednoduchú torznú nápravu s vlečnými ramenami, no verzia 4×e – ako jediná z celej modelovej ponuky – má multilink. Ten vlastne vyplynul z potreby viesť hnacie polosi ku kolesám, ale sekundárnym efektom multilinku sú lepšie jazdné vlastnosti na ceste a väčšie zdvihy zadných kolies.

Štvorkolka do terénu

Táto štvorkolka nie je o rýchlej jazde, či dokonca driftovaní. Táto štvorkolka je o tom, aby vám pomohla na tých posledných metroch cestou domov, resp. na poslednej odbočke, ktorú mesto v zime neudržiava. V režime Auto totiž elektronika posunie hnaciu silu dozadu skutočne len v špecifických situáciách, mne ho tam počas testovacích jázd v okolí Florencie neposlalo ani pri dynamickom výjazde zo zákruty. A nad 90 km/h už zadný motor vôbec nepracuje. V režime Sport síce elektronika posiela hnaciu silu na zadné kolesá intenzívnejšie, no len do rýchlosti 40 km/h, a to nie je bohvieako dynamická jazda. Nad touto hranicu je auto v režime Sport už čistá prednokolka. V režimoch Snow a Sand/Mud má auto do rýchlosti 30 km/h permanentný pohon všetkých štyroch kolies a potom do rýchlosti 90 km/h inteligentný pohon 4×4 „smart AWD on demand“, avšak s dominanciou pohonu predných kolies, od 90 km/h vyššie je to zasa iba prednokolka.

Teraz si viacerí asi hovoríte: „nadraka mi taká štvorkolka, ktorú pri dynamickej jazde nevyužijem a v teréne z tej malej „baterôčky“ tiež asi veľa toho nepotiahne“.  V tej prvej veci vám táto štvorkolka skutočne nepomôže, ale v teréne áno. On ten zadný elektromotor totiž vtedy neťahá energiu z akumulátora, ale mu ju dodáva predný elektromotor, ktorý funguje ako generátor. Súčasťou prezentačných jázd bola aj asi hodinová off-roadová vsuvka (s jedným krátkym presunom po asfalte medzi sekciami) a zadné kolesá zaberali rovnako dobre na začiatku aj na konci off-roadu. Mimochodom, Jeep deklaruje, že Avenger 4×e vďaka vysokému krútiacemu momentu na zadných kolesách aj pri úplnej strate trakcie predných kolies zdolá 20 percentné stúpanie a na šotoline – so záberom predných aj zadných kolies – dá až 40-percentné stúpanie. V strmších zjazdoch zasa môžete využiť Hill Descent Control.

Nielen elektromotor

Hoci je Avenger svojimi rozmermi a charakterom typicky mestské SUV a štvorkolku budú ľudia najčastejšie využívať v scenári, ktorý som spomínal v úvode, v skutočnosti je Avenger 4×e s vyšším podvozkom, ochranným šusplechom pod motorom, väčšími nájazdovými uhlami a vyššou brodivosťou skutočným Jeepom telom aj dušou. Zvládne aj taký terén, do ktorého súdny človek len tak nevojde.

Na Slovensku je Avenger 4×e dostupný vo verziách Upland a The North Face Edition, ktorá má oproti bežnej verzii 4×e Upland ešte množstvo dizajnových a praktických vychytávok navyše, plus A/T pneumatiky. Tretím stupňom bude Overland, ktorá je poziciovaná medzi Upland a The North Face Edition. Verzia Avenger 4×e Upland sa predáva za 30 590 eur, čo je zhruba o 4 000 viac ako porovnateľná prednokolka. V skutočnosti však z tých 4 000 eur iba zhruba 1 200 pripadá na pohon 4×4, resp. elektromotor. Zvyšných zhruba 2 800 eur pripadá na ďalšie úpravy – multilink, elektronika, nárazníky, nové pružiny, šusplech pod motorom, vyslobodzovacie ťažné oko, poťahy sedadiel…

Test: Jeep Grand Cherokee 2,0 T PHEV Summit Reserve: Návrat náčelníka

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov