Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Viedeň má prvé smetiarske auto na vodík, kedy sa ho dočkáme u nás?

Začiatkom mája Viedeň uviedla do skúšobnej prevádzky svoje prvé vozidlo na odvoz odpadu na vodíkový pohon. Vozidlo nahradí jedno existujúce dieselové vozidlo.

Prevádzka vodíkového vozidla sľubuje mnohé výhody – je veľmi tiché a bez emisií. Viedeň porovná výsledky s údajmi z prevádzky dvoch vozidiel na odvoz odpadu na elektrický pohon, aby sa rozhodla, do ktorej technológie v budúcnosti investuje.

Tichá, čistá a bezpečná prevádzka – to sú výhody prvého odpadového vozidla na vodíkový pohon, ktoré začiatkom mája oficiálne predstavilo oddelenie odpadového hospodárstva viedenského magistrátu MA 48. Na rozdiel od bežných dieselových vozidiel, nové vodíkové vozidlo neprodukuje žiadne emisie a je aj tichšie. Vozidlo je poháňané ekologickým vodíkom z plniacej stanice mestskej energetickej spoločnosti Wien Energie v 21. obvode Floridsdorf a ekologickou elektrickou energiou z vlastných fotovoltaických zariadení mesta.

Nové vodíkové vozidlo teraz skúšobne jazdí po cestách Dunajského ostrova. Nakoľko sa tu zvyčajne pohybuje veľa chodcov a cyklistov, bezpečnosť návštevníkov tejto rekreačnej oblasti je mimoriadne dôležitá. Vodič nového vodíkového vozidla sedí v kabíne nízko, takže má dobrý prehľad o tom, či sa pred vozidlom niekto nachádza, a môže dokonca nadviazať očný kontakt s okoloidúcimi.

Pokiaľ ide o technické detaily, podvozok vozidla pochádza od spoločnosti Mercedes a nadstavba na zber odpadu od spoločnosti Stummer. Dva vodíkové palivové články, každý s výkonom 30 kW, nabíjajú počas jazdy batériu s kapacitou 85 kWh. Batéria potom dodáva energiu na pohon dvoch elektromotorov. Pohon aj prevádzka nadstavby (v praxi ide o procesy spojené s lisovaním odpadu a vyprázdňovaním kontajnerov) sú napájané elektrickou energiou. Vozidlo s hmotnosťou 17t má kapacitu na zber až 23m3 odpadu. Zozbieraný odpad sa následne zhutňuje pomocou systému zhutňovacích dosiek. Dojazd vozidla je približne 160 km, takže pri zbere odpadu dokáže prekonať dvojnásobnú vzdialenosť v porovnaní s elektrickými alternatívami a navyše sa dá veľmi rýchlo natankovať. V súčasnosti sa vodíkové vozidlo používa na zber zmesového odpadu a plastov, nápojových kartónov a kovov.

Viedeň v posledných rokoch urobila veľký pokrok v modernizácii svojho vozového parku smerom k uhlíkovej neutralite, najmä v oblasti e-mobility. Ako sa mesto zaviazalo vo svojom klimatickom pláne, prechod na alternatívne pohony v celom vozovom parku sa má v nasledujúcich rokoch ešte zrýchliť. 183 vozidiel z celkového počtu 3 100 vozidiel mesta Viedeň už jazdí na elektrický pohon. Z toho 111 sú osobné vozidlá, zvyšok sú špeciálne vozidlá alebo nákladné vozidlá. “Spoliehame sa na najmodernejšie technológie, aby bol náš vozový park do roku 2030 uhlíkovo neutrálny,” zdôrazňuje ďalej Czernohorszky.

BMW bude čoskoro schopné nahradiť zemný plyn ekologickým vodíkom

Prvé plne elektrické smetiarske vozidlo s nulovými emisiami bolo nasadené už v polovici roka 2019. V súčasnosti už mesto využíva dve elektrické vozidlá a ich nasadenie v praxi monitorujú a vyhodnocujú aj miestni odborníci. V minulosti mesto testovalo aj hybridné vozidlá na odvoz odpadu so spaľovacím motorom a elektrickou nadstavbou. Tento typ sa však v praktickej prevádzke neosvedčil.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov