Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


HONDA CIVIC TYPE R – Nový rekord na Nürburgringu

Honda Civic Type R 2023, si neustále pripisuje ďalšie ocenenia a vyznamenania. Posledným z nich je opätovné prekonanie rekordu pre sériové vozidlá s pohonom prednej nápravy (FWD) na slávnom okruhu Nürburgring Nordschleife s dĺžkou 20,8 km.

Dňa 24. marca 2023 zajazdili členovia vývojového tímu Civic Type R kolo za 7 minút 44,881 sekundy na nesmierne náročnom nemeckom okruhu, ktorý sa prezýva „Zelené peklo“. Civic Type R sa tak stal najrýchlejším sériovo vyrábaným vozidlom s pohonom prednej nápravy. Tento čas sa dosiahol na upravenej a predĺženej trati (20,8 km), ako ju vymedzilo vedenie okruhu v roku 2019.Model Type R vo svojej najnovšej verzii poskytuje výkon 329 k a krútiaci moment 420 Nm. V spojení s modernizovanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou zrýchli z 0 na 100 km/h iba za 5,4 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 275 km/h.

K rekordnému času prispel aj nový, uhladenejší design exteriéru modelu Civic Type R 2023 s vysoko pokročilými aerodynamickými riešeniami, ako je uhol vyššie umiestneného zadného krídla a komplexné prvky podvozku, ktorých kombinácia vytvára presne definovaný prítlak.

Navyše o 35 mm dlhší rázvor kolies v porovnaní s predchádzajúcim modelom Type R a viacprvkové zavesenie zadných kolies dopĺňa výrazne širší rozchod zadných kolies. Vozidlo je tak oproti predchodcovi stabilnejšie v zákrutách. Tieto súčasti boli tiež zdokonalené opakovaným testovaním na diaľnici aj na trati Nürburgring.

„Pre model Civic Type R bol zvolený vývojový koncept „Ultimate Sport 2.0“, ktorého cieľom je stvoriť dokonalý športový model s pohonom prednej nápravy, ktorý vzbudzuje dôveru vodičov a zároveň v nich prebúdza vzrušenie, po ktorom vždy túžili,“ vysvetľuje Hideki Kakinuma, hlavný konštruktér modelu Civic Type R. „Od uvedenia modelu Civic TYPE R v roku 2022 sme po celom svete zaznamenali rad pozitívnych ohlasov, ktoré ďaleko prekonali naše očakávania. Zostala však ešte jedna výzva, ktorú sme museli zvládnuť – zaistiť, aby bol najrýchlejším modelom s pohonom predných kolies na okruhu Nürburgring.

„Šesť rokov po predchádzajúcej generácii sme dosiahli novú dimenziu vo vývoji modelu Type R a nadšenie, ktoré sme doň vložili. Pokiaľ už náš najnovší model Civic Type R už vlastníte alebo ak sa čoskoro stanete jeho vlastníkmi, naozaj dúfame, že si model Civic Type R zamilujete a užijete si ho.“

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov