Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Živí a zdraví: Alkohol za volantom

Nová informačná kampaň MV SR a slovenských čerpacích staníc.

Polícia eviduje za rok 2022 rekordný nárast požitia alkoholu za volantom. Počet smrteľných dopravných nehôd stúpa. V snahe predchádzať tragickým udalostiam na cestách pripravuje Ministerstvo vnútra SR viacero návrhov a opatrení a tiež novú informačnú kampaň “Alkohol za volantom môže zabíjať”.

Heslá kampane

Hlavné heslá komunikačnej kampane sú “Všetci sa chceme vrátiť domov živí a zdraví” a “Šoféruj iba triezvy”. Kampaň bola oficiálne spustená tlačovou konferenciou za účasti ministra vnútra SR Romana Mikulca a riaditeľa odboru dopravnej polície PPZ Tomáša Vrábela.

Kampaň potrvá do konca roka

Kampaň sa bude konať do konca roka 2022 formou kampaňových videí na sociálnych sieťach Ministerstva vnútra SR, letákovou formou a tiež prostredníctvom premietania krátkych úderných videí priamo v priestoroch čerpacích staníc. Do komunikačnej kampane sa k ministerstvu vnútra pripojila aj Slovenská asociácia palivového priemyslu a obchodu.

“Dôsledky nehody na zastávke Zochova v Bratislave sú pre celú spoločnosť traumatizujúce a je nemysliteľné aby sa to opakovalo. Aj preto spúšťame informačnú kampaň, ktorá má odradiť vodičov sadať si za volant po požití alkoholu. Alkohol síce dodáva sebadôveru, zároveň ale spomaľuje zmyslové a motorické reakcie a jazda pod jeho vplyvom je nebezpečná, ako pre opitého vodiča tak pre jeho okolie”, zdôraznil dôležitosť zodpovedného prístupu Mikulec.

K nulovej tolerancii jazdy pod vplyvom alkoholu ale musí prispieť každý občan a to uvedomením sa a zodpovedným prístupom. Z prieskumu AKO pre TV JOJ vyplýva, že až 6,2 percenta opýtaných priznalo fakt, že už viackrát šoférovali pod vplyvom alkoholu. Po prepočte je to alarmujúcich 274 000 ľudí. Ďalších 7,6 percenta priznalo, že tak urobili, ale len v kritickej situácii. Po prepočte na obyvateľa je to až cez 336 000 ľudí.

“Realita na našich cestách čo sa požitia alkoholu týka, je smutná. Za deväť mesiacov tohto roka evidujeme 9 073 dopravných nehôd, z toho v 1 096 prípadoch bol vinníkom alkohol u vodiča, čo je 12% z celkového počtu dopravných nehôd,” povedal Tomáš Vrábel.

Príprava nových opatrení 

V súčasnosti prebieha príprava podkladov pre projekt Automatizovaného systému odhaľovania porušení pravidiel cestnej premávky financovaného z Plánu obnovy a odolnosti SR. 279 technických zariadení sa dokumentovanie prekročení rýchlosti jazdy, porušení povinnosti zastaviť vozidlo na príkaz dopravnej značky “STOJ, DAJ PREDNOSŤ V JAZDE! alebo na signál so znamením “STOJ!”. Prekročenie rýchlosti ako častá príčina dopravných nehôd sa navrhne upraviť ako závažné porušenie a to v prípade prekročenia rýchlosti v obci o 30 km/h a viac, dnes platí hranica o 50 km/h a viac.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov