Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Na Slovensku máme už viac ako 1000 verejných nabíjačiek, no stále to nestačí!

Používanie elektromobilov sa už aj na Slovensku stáva dostupnejším a pohodlnejším. Slovenskí motoristi majú podľa najnovších dát k dispozícii cez tisíc verejne dostupných nabíjacích bodov.

Podľa Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) sme však stále iba v úvodnej fáze budovania siete a vzhľadom na očakávaný rast elektrifikácie cestnej dopravy potrebujeme aj na Slovensku v rýchlosti výstavby pridať. Dôležitým impulzom bude podpora nabíjacej infraštruktúry z Plánu obnovy.

Začiatkom roka 2022 sme na Slovensku prekonali prvú tisícovku verejných nabíjacích bodov. SEVA eviduje 1 020 nabíjacích bodov celkovo v 430 lokalitách. Takmer tri štvrtiny (739 ks) z nich je bežných 22 kW bodov na striedavý prúd (AC) a takmer jednu štvrtinu (222 ks) tvoria rýchlonabíjacie body s výkonom 50 kW na jednosmerný prúd (DC). Zvyšok (59) sú ultrarýchle DC nabíjačky.  „Hoci počet všetkých nabíjacích staníc medziročne stúpol o 37%, musíme  výrazne pridať vo výstavbe všetkých typov nabíjania. Potvrdzuje to aj Jaroslav Hercog, člen výkonného výboru SEVA a riaditeľ Škoda Auto Slovensko, ktorej model Enyaq iV bol v minulom roku najpredávanejším elektromobilom na Slovensku.

Uľahčením pre prevádzku nabíjacích staníc bude aj nová jednoduchšia regulácia taríf pre nabíjanie, ktorej zavedenie SEVA pred vyše rokom navrhla Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Novou vyhláškou URSO od 1. januára 2022 umožnilo efektívnejšiu štruktúru taríf pre nabíjanie elektromobilov. Vyhláška zavádza možnosť väčšej variabilnej zložky distribučnej tarify pri nabíjaní elektromobilov tak, aby prevádzkovateľ nabíjacej stanice zaplatil vo väčšej miere podľa skutočne preneseného množstva elektriny. „Táto pomerne detailná technická regulácia výrazne zjednoduší prevádzku nabíjačiek. Prevádzkovatelia distribučných sústav už aj na základe našich návrhov prinášajú nové typy sadzieb pre nabíjacie stanice aj domácnosti.“, objasňuje Patrik Križanský, riaditeľ SEVA.

SHELL a IONITY – Nabíjanie s 350 kW už aj na Slovensku

Prehľad počtov nabíjacích bodov a lokalít k 31. januáru 2022

Nabíjacie lokality (celkom) 430
Nabíjacie body (celkom) 1 020
z toho:        bežné AC 22 kW nabíjanie 739
rýchle DC 50 kW nabíjanie 222
ultrarýchle DC 150+ kW nabíjanie 49
ultrarýchle DC 350 kW nabíjanie 10

 

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov