Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


LEXUS ES oficiálne dopodrobna predstavený

Lexus odhalil nový model ES, ktorý predstavuje to najlepšie z jej technológií a dizajnu.

 

Sedan vyššej triedy Lexus ES už roky nadchýna svojou výnimočnou úrovňou tichosti, luxusným priestorom a komfortom jazdy najvyššej kvality. Model ES bol uvedený na trh v roku 1989 a je ťažiskovým modelom ponuky vozidiel značky Lexus. Kumulatívny predaj od jeho debutu dosiahol celkovo 2,65 milióna vozidiel, ktoré sa predali vo viac ako 80 krajinách a regiónoch sveta. Dnes je v západnej a strednej Európe v ponuke so štvrtou generáciou hybridnej hnacej sústavy Lexus bez nutnosti dobíjania a na východných trhoch so zážihovými motormi 3,5 l V6, 2,5 l a 2,0 l.

Tuhšie vzpery zadnej nápravy
Prechodom z jednoduchej na dvojitú štruktúru plechu sa zvýšila torzná tuhosť zadného zavesenia. To umožňuje lineárnu jazdu, ktoré je viac zosúladená so zámermi vodiča než doposiaľ, a to aj v situáciách, ako je napríklad zmena jazdného pruhu vo vysokej rýchlosti.

Lepšia ovládateľnosť bŕzd
Zmenou tvaru stúpadla brzdového pedála sa rozšírila kontaktná plocha pre nohu vodiča. Znížili sa aj vibrácie, vďaka čomu má vodič pri zošliapnutí pedála pocit väčšej stability. V prípade hybridného modelu ES 300h sa ovládateľnosť bŕzd zlepšila v dôsledku zmeny kontrolných parametrov elektronicky riadenej brzdovej sústavy. V prípade verzií so zážihovým motorom sa zmenšil jalový zdvih brzdového pedála vďaka vylepšeniu vnútornej konštrukcie hlavného valca a posilňovača.

Pokročilý systém AVS s lineárnym elektromagnetom
Nový pohon na systéme adaptívneho variabilného odpruženia (AVS) v modeli ES F SPORT rozširuje prietokovú cestu ventilu riadenia prietoku oleja elektromagnetu s hydraulickým ovládaním, ktorý teraz reaguje aj na slabé tlmiace sily. Vďaka rozšírenému rozsahu tlmiacej sily sa dosahuje vysoká kvalita komfortu jazdy a súčasne sa zlepšuje odozva a stabilita riadenia.

Predná mriežka chladiča s novým dizajnom
Hoci mriežka chladiča zachováva rozpoznateľnú identitu tohto sedanu vyššej triedy, jej vzhľad má po zdokonalení dizajnu menší počet zvislých pruhov a súbor komponentov v tvare písmena L, ktoré vyjadrujú horizontálne prúdenie a zároveň väčšie vysunutie dopredu.

Nový dizajn svetlometov
Modely s monokulárnymi svetlometmi obsahujú nové kompaktné svetelné jednotky, zatiaľ čo trojité svetlomety obsahujú systém adaptívnych diaľkových svetiel (AHS) BladeScan® v nových užších svetelných jednotkách, čo zvyšuje funkčnosť a dodáva ostrejší vzhľad.

Disky kolies s novým dizajnom
Výraznejšie lúče na športových 17-palcových diskoch kolies majú strojom opracované detaily, zatiaľ čo 18-palcové disky vytvárajú pocit luxusu vďaka kontrastu strojom opracovaného povrchu a čierneho laku. 19-palcové disky F SPORT sú lesklej čiernej farby a ladia s prednou mriežkou chladiča.

Nové farby laku
Po prvý raz je v ponuke farba karosérie Platinová Sonic, ktorá využíva výrazné tiene, ktoré ešte viac zvýrazňujú tvar vozidla. Nová sivá farba laku Sivá Sonic vo vysokoleštenej úprave zasa vykazuje metalický vzhľad.

Multimediálny systém
Na základe humanocentrického prístupu spoločnosti Lexus je nová dotyková obrazovka posunutá bližšie k vodičovi o viac ako 100 mm a naklonená približne o päť stupňov, čo zlepšuje jej obsluhu.

Aktualizovaná aplikácia Lexus Link
Vodiči môžu vo vozidle synchronizovať svoj smartfón so systémom Apple CarPlay® alebo Android Auto® a používať najnovšiu aplikáciu Lexus Link na úlohy spojené s mobilitou, ako sú: vzdialený stav dverí, okien a svetiel, sledovanie polohy vozidla, navigácia do konečného cieľa cesty po zaparkovaní, starostlivosť o vozidlo, pomoc s výstražnými svetlami a kontaktovanie záchrannej služby.

Ozdobné prvky
Ozdobné výplne z orechového dreva v novo vyvinutých úpravách Sumi Black Walnut a Dark Brown Walnut vytvárajú charakter luxusu a moderného prostredia.

Nové farby interiéru
Okrem orieškovohnedej farby Hazel je možné objednať si interiér aj v hnedom odtieni Forest Brown. Model F SPORT sa odteraz dodáva v bielej farbe s vankúšmi sedadiel v dvojfarebnom bielo-červenom vyhotovení White-and-Flare Red v kombinácii s operadlami čiernej farby, ktoré mu dodávajú športovejší charakter.

Lexus Safety System +
Výkon kamery a radaru bol vylepšený tak, aby rozšíril rozsah odozvy prednárazového bezpečnostného systému, ktorý teraz rozpozná cyklistov za denného svetla a chodcov za zhoršených svetelných podmienok. Okrem toho poskytuje podporu na križovatkách vďaka systému pomoci pri odbočovaní na križovatke, ktorý pri zatáčaní rozpozná protiidúce vozidlá a chodcov prechádzajúcich cez cestu. Súčasťou výbavy sú aj funkcie ako asistent núdzového riadenia.

Asistent núdzového riadenia
Ak je v tesnej blízkosti alebo priamo vo vašom jazdnom pruhu chodec, asistent núdzového riadenia (ktorý sa spustí pri únikovom manévri vodiča) pomôže s pohybmi riadenia, aby zvýšil stabilitu vozidla ES a udržal ho v jazdnom pruhu.

Asistent poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu
Vylepšili sa funkcie rozpoznávania jazdného pruhu asistenčného systému poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu (LTA), ktorý predstavuje pokročilú funkciu podpory riadenia s cieľom udržať vozidlo uprostred jazdného pruhu. Ich vylepšeniu napomohlo použitie technológií umelej inteligencie (AI), ktoré rozširujú rozsah pomoci vodičovi, výsledkom čoho je plynulejšia a nepretržitá podpora riadenia.

Tempomat dynamickej jazdy
K tempomatu dynamickej jazdy (s funkciou sledovania pri každej rýchlosti) bola pridaná funkcia regulácie rýchlosti v zákrutách, ktorá vopred spomalí vozidlo podľa veľkosti blížiacej sa zákruty. Tempomat dynamickej jazdy riadi zrýchľovanie a spomaľovanie vozidla tak, aby vzdialenosť od vozidla idúceho bezprostredne pred ním bola konštantná v rámci nastavenej rýchlosti pri jazde po cestných komunikáciách určených len pre motorové vozidlá a iných.

Lexus LC 500 Convertible – Veľká oslava leta

Adaptívne diaľkové svetlá BladeScan®
Systém AHS BladeScan® je pokročilý systém adaptívnych diaľkových svetiel (AHS), kde svetlo zo zdroja diód LED svieti na čepeľovité zrkadlá, ktoré sa otáčajú vysokou rýchlosťou, a prenáša sa na objektív, aby osvetľovalo cestu pred vozidlom. Systém presne riadi distribúciu svetla tým, že synchronizuje rotáciu čepeľovitých zrkadiel a zapína a vypína svetlá LED. Systém AHS BladeScan® rozširuje rozsah osvetlenia diaľkových svetiel, a umožňuje tak vodičovi omnoho skôr rozpoznať chodcov a dopravné značky bez toho, aby mu bránil vidieť vodičov prichádzajúcich z opačného smeru.

Digitálny monitor na sledovanie priestoru po bokoch vozidla
Vylepšený je výkon kamery digitálneho monitora na sledovanie priestoru po bokoch vozidla, ktorý je zhotovený tak, aby poskytoval lepší výhľad na strany vozidla než bežné vonkajšie spätné zrkadlá, najmä v noci a za dažďa. Vďaka spracovaniu obrazu so zníženou interferenciou vznikajú jasnejšie obrazy tam, kde sa mieša svetlo a tieň, pričom znížené je aj blikanie diód LED.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov