Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Kontrola originality sa chváli mravčími úspechmi, možno ju zrušia!

Automobilová kriminalita vytvára pre organizované skupiny na Slovensku výnosný zdroj financií. Kontrola originality je však podľa nás málo účinná... Navyše vyšlo avízo, že ju vraj majú úplne zrušiť.

Priznávame, škody spôsobené nezákonnou a podvodnou činnosťou s vozidlami dosahujú ročne desiatky, ak nie stovky miliónov eur. Krádeže automobilov, falšovanie dokladov, zmena identifikátorov, omladzovanie veku vozidiel, leasingové a poisťovacie podvody, zatajené exekučné blokácie, stáčanie kilometrov – to je len časť nástrah, s ktorými sa možno stretnúť pri kúpe ojazdeného vozidla. Ak takýto automobil kúpite, je viac ako isté, že problémy sa čoskoro dostavia. Ale aj na kontrolu originality idete až po tom, keď už auto fakticky máte vyplatené.

KO ukazuje prípady zo života

Je jasné, že KO sa bojí o svoju existenciu. Preto si potrebujú vybudovať PR. Ako sa vraví, topiaci sa aj slamky chytá…

Nedávnym prípadom je aj vozidlo dovezené z Nemecka. Kontrola originality odhalila jeho falošnú identitu. Podvodníci sa ukradnuté vozidlo snažili zlegalizovať a následne predať na Slovensku tak, že použili vyrezané identifikačné číslo vozidla VIN a originálne doklady z identického, ale totálne havarovaného automobilu. Falošná identita vozidla mala zabrániť odhaleniu v pátracích evidenciách. Okrem toho si od oficiálneho zástupcu značky vyžiadali náhradný „originálny“ výrobný štítok. Ale ani to im nepomohlo a ich zámer bol na kontrole originality odhalený a podvod zmarený.

Ďalší prípad súvisí s pokusom registrovať vozidlo na kópiu registračného dokladu, ktorého originál je stále uložený kvôli neukončenému financovaniu v nemeckej banke. Dovozca BMW uskutočnil podvod zámerne s cieľom predať vozidlo na Slovensku. Na kontrole originality predložil  kópiu registračného dokladu a čestné prehlásenie o jeho strate. Po overení  identity vozidla a pri preverovaní dokladov a registrácie vozidla sa zistilo, že automobil je stále v živej evidencii v Nemecku.

Neoprávnené manipulácie používané pri legalizáciách vozidiel sú dnes vysoko sofistikované, vykonávané na profesionálnej úrovni. Odhaliť ich len vizuálnou kontrolou automobilu je pre bežného kupujúceho nemožné.

Kontrola originality zamedzuje nekontrolovanému dovozu ojazdených vozidiel s pochybným pôvodom, odhaľuje podvody a trestné činy, eliminuje zisky podvodníkov a v neposlednej miere, chráni záujmy spotrebiteľov kupujúcich ojazdené vozidlá. Za ostatné obdobie pracoviská kontroly originality odhalili vyše 2 200 vozidiel s falošnými identifikátormi a dokladmi. Bolo zaznamenaných zhruba 8.000 prípadov výskytu vo viacerých pátracích systémoch. Približne 2 400 vozidiel bolo vyhodnotených ako nespôsobilých z rôznych dôvodov, ktoré bránia registrácii na Slovensku. Tieto vozidlá by inak skončili v rukách nič netušiacich občanov.

KO neuznávam

Je to môj osobný názor, ktorý mnohí nerešpektujú. A nepáči sa dokonca ani pánom z KO. Podľa mňa to je obyčajný biznis.

Vysvetlím vám to. Rok 2019 odhalil len 125 pozmenených identifikátorov na vozidlách, 13 pozmenených dokladov, 426 vozidiel v pátraní, 221 dokladov v pátraní (napr. obyčajná strata…), dočasne nespôsobilých bolo 1558 prípadov a úplne nespôsobilých len 137 áut. Ročne sa pritom dovezie na Slovensko približne 80-90 tisíc jazdených vozidiel, ktoré musia túto kontrolu absolvovať a aktuálne sa ceny pohybujú na úrovni 120-150 €. A to na KO musia ísť o.i. aj autá pri vývoze zo Slovenska, či pri zmene farby. Tak si dopočítajte úspešnosť nespôsobilých vozidiel a vyjdú vám stotiny percenta! Totálne neúčinný mechanizmus boja s kriminalitou, akurát má majiteľ auta hlavu v smútku, lebo nemá ani prachy a ani spôsobilé auto. Vynásobte si množstvo peňazí, dostanete ročne viac ako 10 000 000 eur.  Slušný balík, nemyslíte? A navyše KO stále robia len ľudia, navyše pri nej nemôže byť ani majiteľ auta alebo nestranná osoba, čo síce na jednej starne chápem, ale na druhej strane neakceptujem.

Ministerstvo hospodárstva SR v Návrhu opatrení “Kilečko 2” aj preto prišlo s viacerými nápadmi, ktoré môžu motoristom ušetriť zopár peňazí z ich vreciek. Veď aj tak nás štát dosť cicia… Jedným z nich je okrem iného aj zrušenie tohto biznisu, celej kontroly originality.

Zdroj: KO.sk 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov