Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Veľká Británia zruší na rok mýto pre dopravcov

Veľká Británia sa rozhodla podporiť dopravcov v boji proti koronakríze. Za týmto účelom dočasne zrušili mýto na nákladné vozidlá.

Systém mýta vo Veľkej Británii využíva časový poplatok (HGV Road User Levy) na všetkých verejných cestách vo Veľkej Británii (okrem diaľnice M6 a vybraných tunelov a mostov). Poplatok musí byť uhradený pred vstupom na britské územie. Mýtna povinnosť platí pre zahraničné nákladné vozidla s hmotnosťou 12 ton a viac. Spoplatnenie sa odvodzuje od typu vozidla, počtu náprav a jeho hmotnosti. Britské mýto nepodlieha DPH, tzn. neexistuje možnosť vrátania dane.

Britské poplatky na spoplatnených úsekoch ciest sa nebudú vyžadovať od 1. augusta a ich opätovné zavedenie sa obnoví až po dátume 31.júl 2021. Patria sem všetky vozidlá nad 12 ton, ktoré patria výhradne britským spoločnostiam, ale čo je potešujúce, tak sa toto opatrenie vzťahuje aj na vozidlá prichádzajúce zo zahraničia. Týmto spôsobom chcú znížiť náklady na dopravu a uľahčiť prežitie v dôsledku prudkého poklesu sadzieb.
Tiež je veľmi dôležité je, že dopravcovia môžu požiadať o preplatenie časti nákladov na už zakúpenú ročný poplatok. Príslušnú žiadosť môžete podať online pomocou svojho zákazníckeho účtu.

Podobné nápady sa občasne objavia aj v iných krajinách. Napr. v Poľsku. organizácia „Transport i Logistyka Polska“ vyzvala kompetentných na dočasné pozastavenie systému viaTOLL. Samozrejme, rovnako ako u nás, bez šance na úspech. Veď štát a v našom prípade súkromná spoločnosť potrebuje peniaze…

Foto: Scania

Diskusia 1
  1. peter Používateľ hovorí

    Pri všetkej ucte, uz by ste s tymto vyplakávanim mali prestať a všetkým ľuďom pekne priznat, ze mýto na konci neplatíte Vy, ale spotrebitelia v cene tovarov, pretoze Vy si mýto premietnete do svojich cien, takže Vám neostane len v nákladoch. A mohli by ste tiež priznať, aky ma dopad mýto na ceny tovarov, pretoze aj priemerne vzdelaný clovek si vyše vypočítať náklady na mýto na cestu, cenu odhadnúť prepracovaného tovaru napr v 12 tonovom vozidle a dat do pomeru… neobhajujem stat ani prevádzkovateľa mýta, ale podstatu mýta a ako niektori dopravcovia, predovšetkým v združení UNAS, klamu bežných ludi.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov