Cestujeme: Krakov, romanca v kráľovskom meste
Krakov. Krásne historické mesto neďaleko slovenských hraníc je najkrajšie na jar. Svieže, voňavé, lákajúce.
Po prekročení hraníc vás čaká ešte 1,5 hodiny cesty. Zo západnej časti Slovenska odporúčam hlavný ťah cez Oravu, z východu poza Tatry cez Jurgow. Jeden deň bude na krásy tohto kráľovského mesta, dnes skôr študentského a turistami obľúbeného, málo. Rezervujte si aspoň predĺžený víkend. Bola by škoda „preletieť“ historické dominanty a nestačili by ste nasať jeho atmosféru.
Malá dominanta
Hoci nechcem pripomínať cestovateľské bedekre, hlavné námestie (Rynek Głowny) musíte vidieť. Reč je o jednom z najväčších námestí v Európe, ktoré je však predelené budovou Sukenic s mnohými obchodíkmi, inak povedané lákadlami na turistov. Suvenír si môžete kúpiť, na pár drobných nepozerajte. Po jednej strane budovy môžete obdivovať budovu veže starej radnice, tu sa obyčajne zvyknú stavať scény a pódiá, napríklad na silvestrovské oslavy. Po druhej strane sa počas sviatkov Veľkej noci či Vianoc rozložia trhy, našťastie s menšou dominanciou „gastronomických“ pochúťok, ako sme zvyknutí z Bratislavy. Na totožnej strane nájdete dve vzácne cirkevné budovy. Veľký Mariánsky kostol, v ktorého tieni trochu nezaslúžene stojí malý kostolík v rohu námestia. Práve tu v staručkom románskom kostole Sv. Vojtecha slúžil omše Karol Wojtyła, neskôr známy a obľúbený pápež Ján Pavol II.
Kde býva drak
Iba pár minút pešo od hlavného námestia vás delí od krakovského hradu Wawel. Kúpte si teda tradičný praclík a vyrazte. Legenda hovorí, že v jaskyni pod hradom býval drak (smok wawelski), ktorého chúťky po potrave (najmä zvieracej) nedokázal dlho nikto uspokojiť, až sa to podarilo mladému obuvníkovi (menom Szewczyk Dratewka) lsťou, keď do ovčieho rúna zašil nesmierne pikantný pokrm, po ktorom drak musel toľko piť, až sa upil vodou z rieky Visla na smrť. Nechýbala svadba s princeznou a pol kráľovstva. Predpokladá sa, že počiatok legendy je nález kostí dinosaura. Mimochodom, dnes sa popri rieke môžete počas slnečných jarných dní prechádzať. Alebo zvoľte chodníky zvané Planty, ktorými je obkolesené celé historické centrum. Je to vlastne park s chodníčkami a cestičkami, lavičkami, fontánami i kaviarničkami.
Podzámčie
Hneď pod hradom Wawel si nenechajte ujsť návštevu štvrte Kazimierz. Táto dodnes nesmierne zachovalá (sčasti zrekonštruovaná) historická časť mesta dostala svoj názov po obdivovanom kráľovi Kazimírovi Veľkom (Kazimierz Wielky), o ktorom sa hovorí, že dostal Poľsko drevené a zanechal murované. Za jeho panovania sa veľmi rozvinula aj miestna Jagelovská univerzita, ktorá dodnes patrí k najrešpektovanejším v Poľsku. Stál vraj za vybudovaním až tridsiatky mestských opevnení a šesťdesiatky hradov. Mimochodom, v historických uličkách štvrte Kazimierz ste mohli ešte v roku 1992 stretnúť uniformovaných nemeckých vojakov z 2. svetovej vojny. Nebojte sa, nešlo o realitu, ale o nakrúcanie Oscarmi ovenčeného filmu Schindlerov zoznam. Dnes po celej štvrti turisti vyhľadávajú vychytené reštaurácie a kaviarne. Nechajte sa zlákať aj vy.
Text: Martin Pavlík
foto: Jakub Michniowski a Agata Pavlík
Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov