Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Lexus UX získal Top Safety Pick

Ocenenie novinke udelila americká organizácia pre bezpečnosť cestnej premávky IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) za výborné výsledky, ktoré dosiahla v crash testoch.

Na získanie ocenenia Top Safety Pick, muselo vozidlo získať najvyššie hodnotenie  „Good“  pri testovaní čelného nárazu so stredným prekrytím a malým prekrytím na strane vodiča, bočného nárazu, testu pevnosti strechy a ochrany hlavy cestujúcich, hodnotenie „Good“ alebo „Acceptable“ pri teste nárazu s malým prekrytím na strane spolucestujúceho.  Na získanie výsledku bolo potrebné aj hodnotenie „Advanced“ alebo „Superior“ v prípade čelného nárazu a výsledok „Good“ alebo „Acceptable“ pri teste predných svetiel. Lexus UX splnil tieto podmienky a vo všetkých nárazových testoch získal najvyššie skóre.

IIHS udelilo najvyššie hodnotenie „Superior“ aj prednárazovému bezpečnostnému systému, ktorým je Lexus UX štandardne vybavený. Americká organizácia vykonala testy pri dvoch rýchlostiach – 12 a 25 míľ/h (19 km/h a 40 km/h) a systém v obidvoch prípadoch zabránil kolízii. Prednárazový bezpečnostný systém s detekciou chodcov (aj v noci) a cyklistov je súčasťou balíka  Lexus Safety System+ 2.0. V rámci balíka bezpečnostných systémov  Lexus UX, bez ohľadu na úroveň vybavenia, disponuje aj asistentom udržiavania v jazdnom pruhu s upozornením na nežiaduce vybočenie z jazdného pruhu, systémom výstrahy v prípade únavy vodiča, asistentom rozpoznávania dopravných značiek a automatickými diaľkovými svetlami.

Vynikajúce výsledky v nárazových testoch nepochybne ovplyvnila aj konštrukcia modelu UX.  Vozidlo je postavené na novej platforme GA-C, ktorá sa vyznačuje vysokou  konštrukčnou tuhosťou. Tá zvyšuje bezpečnosť cestujúcich v prípade nárazu a nízko položené ťažisko zaručuje stabilitu auta a jeho ovládanie v extrémnych situáciách. Auto je navyše vybavené aj v štandarde ôsmimi airbagmi:  pre vodiča a spolujazdca, kolenný airbag pre vodiča a spolujazdca, airbag pre vodiča a spolujazdca na sedadle proti bočnému nárazu a airbag pre vodiča a spolujazdca, ktorý chráni hlavu. Crossover je taktiež vybavený prednými sedadlami s konštrukciou, ktorá v prípade kolízie znižuje riziko úrazu krku a hlavy.

Toyota (PL), foto: archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov