Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Hyundai pracuje na solárnej streche

Budúcnosť patrí elektromobilom, no odkiaľ zobrať dostatok energie? Riešením môže byť jej získavanie z okolia. Na zaujímavom riešení pracujú vývojári Hyundai Motor Group.

Firma pracuje na troch projektoch. Prvý sa zameriava na vývoj panelov na báze kremíka, druhý už ponúkne čiastočne prehľadný panel, ktorý nájde uplatnenie napríklad na populárnych panoramatických strechách automobilov. Tretí je zameraný na vývoj solárnych panelov, ktoré bude možné použiť namiesto kapoty motora alebo veka batožinového priestoru.

Výsledky prvého projektu sú veľmi sľubné. Panel umiestnený na streche vozidla dokáže za deň nabiť akumulátor hybridného vozidla na 30 až 60 % (podľa počasia). Asi si poviete, že objem takto získanej energie je predsa z pohľadu spotreby hybridov a elektromobilov nedostatočný. A my k tomu dodáme, že zatiaľ. Stačí sa totiž pozrieť trocha do minulosti. Pred pár rokmi sme si kupovali mobilné telefóny s jednoriadkovým displejom. Pamätáte sa na ikonický Ericsson GA 628, alebo parádnu žltú „vyklápačku“ GF 768. Kto ich mal, bol kráľ. Dalo sa s nimi telefonovať a posielať sms správy. A dnes? Do vrecka košele si odkladáme počítač, ktorý zvládne to, na čo sa v minulosti stavali niekoľkoposchodové budovy.

 

Otázka implementácie solárnych panelov je ale iba jedna z ciest. Možno očakávať, že  sa vývojári už čoskoro pochvália materiálom, ktorý z klasickej karosérie dokáže vytvoriť fotovoltaický panel.  A to ešte stále zostáva jedna oblasť získavania energie naoko nepovšimnutá. Získavanie energie zo vzduchu prúdiaceho okolo pohybujúceho sa vozidla. Ak všetky tieto technológie dospejú do sériovej úrovne môže potreba externe dodávanej energie moderných automobilov klesnúť na minimum. Otázne však samozrejme bude, koľko takéto vozidlá budú stáť. Málo to nebude. Ale ktovie?

PL, foto: archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov