Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Maťo Homola konečne získal svoje prvé víťazstvo!

Maťo Homola si po dlhom boji konečne odniesol víťazný pohár z jedného z pretekov počas závodného víkendu WTCR v Portugalsku.

Po mesačnej pauze nás opäť čakal víkend plný výborného pretekania sa – svetový pohár cestovných vozidiel WTCR sa presunul na svoju predposlednú zastávku v Európe – do Portugalska. Nádherné mesto situované v kopcovitom teréne bolo dejiskom už piateho pretekárskeho víkendu tohto prestížneho seriálu.

Maťo Homola, mladý slovenský automobilový pretekár, sa predstavil už tradične pod krídlami belgického pretekárskeho tímu DG Sport Competition za volantom Peugeotu 308 TCR a po úpornom boji dosiahol neskutočný výsledok! Zvíťazil v druhých pretekoch víkendu v Portugalsku, v tých záverečných získal fantastické 5. miesto.

Ťažká noc, krásny deň

Po náročnej sobote, ktorú poznačila reťazová havária v úzkych uličkách okruhu a po dlhej noci v boxoch, kedy mechanici tímu DG Sport Competition dávali dohromady oba Peugeoty 308 TCR bolo všetko pripravené do kvalifikácie.

Prvé momenty boli skutočne krásne, keď sa aj Maťo Homola aj jeho tímový kolega ocitli spoločne na prvých dvoch miestach priebežného hodnotenia. Samozrejme, bola to len prvá fáza kvalifikácie, no krásny pohľad pre oči. Maťo Homola dnes skutočne “lietal” a predvádzal výbornú jazdu, Neustále zlepšoval svoje časy, až z toho bolo 12. miesto v prvej časti kvalifikácie a teda postup do Q2. V nej sa mu podarilo po prvýkrát tento víkend dostať pod 2:01 a dokonca, v druhom ostrom kole ešte zrýchliť. Nebyť drobnej chyby v prvom rýchlom kole dokázal by sa určite umiestniť v prvej päťke. Takto z toho bolo výborné 8. miesto a štart z 3. priečky do druhých pretekov víkendu a z 8. priečky do tých záverečných.

“Som nesmierne šťastný za tento výsledok, máme rýchlosť, mám sebadôveru a verím, že konečne dokážem zabojovať o pódium. Po prvýkrát som sa dostal do druhej kvalifikácie tento rok, už to bolo skutočne frustrujúce. Som zvedavý, ako Joker Lap zamieša karty,” skonštatoval Maťo Homola po kvalifikácii.

Na štart prvých pretekov v nedeľu sa Maťo postavil na 3. miesto, keďže do nich sa poradie pre prvých 10 jazdcov kvalifikácie otáča. Maťo svoju šancu využil a po výbornom štarte sa dostal ešte v 1. kole na 2. miesto za Sheddena (Audi) a predbehol Mullera (Hyundai). Shedden dostal už počas pretekov 5 sekundovú penalizáciu za nerešpektovanie limitov trate a rozhodol sa veľmi skoro absolvovať Joker Lap, vďaka čomu sa mladý slovenský pretekár dostal na 1, miesto. “Keď Shedden šiel do Joker Lap, musel som skutočne zatlačiť. Muller na mňa dobiedzal, tlačil som neskutočne počas celých pretekov a žmýkal auto čo sa dalo. V 8. kole som dal Jokera ja a Muller mal voľnú trať,” skonštatoval po pretekoch Maťo.

Maťovi sa podarilo vrátiť na 2. miesto, no Muller išiel tiež maximálne tempo. Slovenskému jazdcovi trať neskutočne sadla a dokázal stále jazdiť zelené sektory. V predposlednom kole išiel do Jokera aj Muller a slovenský pretekár ho veľmi tesne obehol pri návrate na trať a dokázal udržať si 1. miesto až do konca. Po pretekoch neskrýval obrovskú radosť: “Toto je ten najkrajší pocit. Dokázal som zvíťaziť v takto nabitom štartovnom poli, poraziť aktuálneho vedúceho jazdca šampionátu a navyše niekoľkonásobného majstra sveta, Yvana Mullera.”

Z dola až na vrchol

Čas na oslavy bol však minimálny, v zápätí boli na programe ostatné preteky víkendu, do ktorých štartoval Maťo Homola z 8. miesta. Fantastický štart znamenal okamžitý zisk dvoch miest a posun na 6. pozíciu a čoskoro aj na piatu priečku. Žiadna veľká dráma sa nekonala, dvakrát sa na trati zjavilo neutralizačné vozidlo. Prvých 8 pretekárov si nechávalo Joker Lap do posledných chvíľ, no vďaka výjazdu Safety caru na trať 2 kolá pred koncom ho všetci, s výnimkou Bjorka (Hyundai), ktorý ho absolvoval hneď na začiatku všetci prešli Joker vo vláčiku a Maťovi sa tesne podarilo ubrániť 5. miesto.

“Toto bol asi najnáročnejší pretekársky víkend, aký som kedy zažil. V sobotu som mal v kvalifikácii skutočne pocit, že nič horšie sa mi už nemôže stať a potom prišla radosť z umiestnenia, kedy som skončil na 12. mieste. Vedel som, že mám na viac. To sa dnes ukázalo. Najprv výborný výsledok v kvalifikácii, kedy som sa prvý raz tento rok prebojoval do Q2, potom fantastické vytúžené víťazstvo a nakoniec krásne 5. miesto. Je to sen. Verím, že toto fanúšikov navnadí a prídu ma hromadne podporiť na SLOVAKIA RING, už druhý júlový víkend!”, povedal po pretekoch Maťo Homola.

Nuž bolo to skutočne krásne. Dvadsaťtriročný pilot tímu DG Sport Compétition triumfoval v nedeľňajších prvých pretekoch vo Vila Real v Portugalsku, V rámci pretekárskeho víkendu išlo o druhú ostrú jazdu. Homola zároveň získal prvé tohtoročné body do hodnotenia šampionátu.

Najbližšie navštívi seriál svetového pohára cestovných vozidiel WTCR Slovensko a okruh Slovakia Ring, na ktorom sa predstaví spoločne s Majstrovstvami Európy ťahačov.

MH (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov