Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


VIDEO/Ženeva: Lietajúce auto Pop.Up Next – mobilita budúcnosti podľa Audi

Mestská doprava budúcnosti by mohla vyzerať aj takto.

Značka Audi sa zaradila medzi automobilky, ktoré úspešne koketujú s víziou a koncepciou lietajúcich áut. Štúdia s názvom Pop.Up Next, na ktorej participovali aj firmy Airbus a Italdesign, však ponúka viac ako len auto  s vrtuľami.


 

Audi, Italdesign a Airbus predstavili svoje futuristické dielo na nedávnom 88. ročníku autosalónu v Ženeve. Návštevníkov očaril tento čisto elektrický, úplne automatizovaný koncept pre horizontálnu a vertikálnu mobilitu.Inovatívny dopravný prostriedok má vo vzdialenej budúcnosti rýchlo a komfortne prepravovať osoby v zaľudnených veľkomestách po cestách aj vzduchom, a vyriešiť tak problémy s dopravou. V interiéri dominuje 49-palcový displej, pričom interakcia medzi užívateľom a technikou prebieha prostredníctvom rozpoznávania reči a tváre, sledovania očí a dotykových funkcií.

Ultraľahká kabína pre dvoch cestujúcich môže byť spojená buď s automobilovým, alebo lietajúcim modulom. Audi podporuje projekt svojim know-how v oblastiach akumulátorovej techniky a automatizácie.


„Kreativita je pri hľadaní nových konceptov mobility pre mestá a rozmanité požiadavky ľudí potrebná. Italdesign je inkubátorom inovatívnej techniky a radikálnych prototypov. Pop.Up Next je ambicióznou víziou, ktorá by mohla trvalo zmeniť mestský život budúcnosti,“ tvrdí Dr. Bernd Martens, člen predstavenstva Audi a prezident spoločnosti Italdesign.

Italdesign vyvíja pre Audi a zákazníkov na celom svete progresívne koncepty vozidiel. „Pravidlá mestskej mobility budú definovať rôzni aktéri. Sme hrdí na to, že pri hľadaní riešení pre mestskú mobilitu spolupracujeme s poprednou leteckou spoločnosťou Airbus,“ uviedol Jörg Astalosch, generálny riaditeľ firmy Italdesign.

Podľa Astaloscha dopravný prostriedok Pop.Up Next predstavuje flexibilný koncept, ktorý má ľuďom umožniť mestskou mobilitu v treťom rozmere. Italdesign vsadil na sieť miest, univerzít a rôznych zainteresovaných strán pre lepšiu predpoveď budúcnosti mobility v mestách.

Aby mohol tento koncept lietať, je potrebné ho pripojiť ku špeciálnej konštrukcii, ktorá svojimi štyrmi ramenami a ôsmimi vrtuľami vzdialene pripomína gigantický dron. O pohon každej vrtule sa stará elektromotor s výkonom 20 koní, ktorý čerpá energiu z batérií s kapacitou 70 kWh.

Vďaka kombinovanému výkonu 214 koní dokáže atraktívna štúdia vyvinúť cestovnú rýchlosť až 120 km/h a jeho avizovaný dolet sa pohybuje okolo 50 km. To síce nie je žiadny rekord, avšak veľkou výhodou je možnosť výmeny modulu za nový, pričom dobitie batérií trvá len 15 minút.

Modul pre jazdu na cestných komunikáciách vlastne pripomína väčšie sane, na ktoré sa umiestňuje kabína s cestujúcimi. O pohon sa stará batéria s kapacitou 15 kWh, ktorá poháňa dvojicu elektrických motorov s výkonom 80 koní. Dojazd na jedno nabití by sa mal pohybovať okolo 130 km.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov