Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


VIDEO: Expanzívna Tesla útočí s elektrickým ťahačom Semi! Vyrobí ročne 100.000 kusov?!

Dosiahne Elon Musk významnú métu vo výrobe ťahača Tesla Semi?

Štyridsaťšesťročný Elon Musk si plný jeden sen za druhým. Len nedávno vyslal do vesmíru elektrický voz Tesla Reoadster, a teraz oznámil, že jeho firma plánuje v roku 2023 vyrobiť 100.000 kusov elektrických ťahačov Tesla Semi.


Kanadsko-americký podnikateľ a technologický vizionár narodený v Juhoafrickej republike oznámil, že po štyroch rokoch od začiatku výroby modelu Semi, chcú vo firme naplniť hranicu 100.000 kusov. Len pre porovnanie, presne toľko vyrobila Tesla áut za minulý rok.

 

Musk, ktorý je šéfom vesmírnej spoločnosti SpaceX aj automobilky Tesla Motors, pričom súčasne pôsobí na pozícii predsedu spoločnosti SolarCity, prezradil aj cenu elektrického ťahača. Tesla Semi by mala stáť od 180.000 amerických dolárov vyššie (145.950 eur).

Zástupcovia firmy Tesla ďalej uviedli, že s ťahačom, ktorý sa má začať vyrábať na budúci rok, plánujú dovážať komponenty z Gigatovárne 1 (Gigafactory 1) v Nevade do svojho hlavného závodu v kalifornskom Fremonte. Semi dokáže údajne absolvovať na jedno nabitie 800 km pri maximálnom zaťažení a diaľničnej rýchlosti. Z nuly zvýši rýchlosť na 96 km/h bez nákladu za päť sekúnd a s nákladom za 20 sekúnd!

 

Náklad môže vážiť až 36.300 kilogramov. Batéria sa nabíja polhodinu. Kamióny s naftovým motorom dokážu prejsť na jednu nádrž 1600 km a ich prevádzka je podľa samotného Muska o 20 percent nákladnejšia než prevádzka elektrickej verzie.

Kabína nákladného vozu nie je tak pretiahnutá ako u klasického vozu, interiér je priestranný so sedadlom uprostred, okolo ktorého sú umiestnené dve dotykové obrazovky. Automobil má akumulátor zabudovaný do podvozku a štyri motory.

Tesla Semi má tiež poloautonómny riadiaci systém rovnaký ako osobné automobily Tesla. To znamená, že sa bez zásahu šoféra udrží v jazdnom pruhu, ide stanovenou rýchlosťou a je schopný spomaliť, pokiaľ sa priblíži k prekážke. Namiesto spätných zrkadiel používa kamery, čo pridáva na jeho aerodynamickosti.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov