Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Hyundai Kona, Nissan Kicks: Nové malé crossovery zaútočili na trhu

Pred desiatimi rokmi segment subcompact crossover sotva existoval. Teraz viacerí výrobcovia automobilov sú presvedčení o ich čoraz väčšej predajnosti a každá značka sa ponáhľa, aby priniesla svoju vlastnú verziu malého úžitkového vozidla na trh.

Na tohtoročnom autosalóne v Los Angeles Nissan a Hyundai odhalili dva nové modely, s ktorými sa budú usilovať získať pozornosť kupujúcich v rastúcom segmente. Bohužiaľ, zatiaľ ani jeden z nich nebude ponúkaný v elektrickej alebo elektrifikovanej podobe, keď prídu na predajné miesta v prvej polovici budúceho roka – hoci sa spomínalo, že neskôr prídu aj plne elektrické varianty.

    

Juhoamerický crossover Kicks, vyrábaný v Mexiku,, je určený na nahradenie modelu Nissan Juke. Rovnako ako jeho predchodca Juke, aj Kicks sa dostane pod segment modelov Rogue Sport, Murano, Pathfinder a Armada, aby doplnil neustále rastúcu ponuku SUV značky Nissan. Avšak Kicks nebude mať ani turbo motor, alebo pohon všetkých kolies. Namiesto toho bude mať rovnaký 1,6-litrový radový 4-valec s výkonom 92 kW/125 k, aké sa nachádzajú v ponuke Nissanu. Kicks dorazí k predajcom v júni 2018. Nissan ešte neoznámi ceny, ale očakáva sa, že bude podobná ako mal odchádzajúci Juke.

Malý crossover Hyundai Kona debutoval na LA auto show. Hyundai nie je spokojná s tým, že by iba  Nissan zažiaril v svetle reflektorov. Kórejská automobilka prináša svoju vlastnú subkompaktnú ponuku na trh, aby rozšírila ponuku aj pod segmentom väčšieho modelu Hyundai Tucson.

V roku 2018 Hyundai Kona, ktorý má divoký dizajnový jazyk, a ktorý spoločnosť nazýva “mestské inteligentné brnenie”, očividne chce byť konkurentom modelu Toyota C-HR v aréne polarizačného štýlu.

Pod svojim mixom kovových panelov a plastových častí karosérie modelov Kona SE a SEL sa skrývajú 2,0-litrové radové 4-valce s výkonom 110 kW/147 koní, ktoré posielajú výkon šesťstupňovej automatickej prevodovky na predné alebo všetky kolesá.

Tí, ktorí hľadajú väčší objem, môžu získať k 1,6-litrovému agregátu preplňovanom turbodúchadlom radový 4-valcový motor s objemom 1,7 litra spojenom so sedemstupňovou automatickou prevodovkou. Oba motory budú k dispozícii s pohonom predných alebo všetkých kolies.

Hyundai neposkytol odhady spotreby paliva počas odhalenia v LA. Očakáva sa, že model Kona začne prichádzať k predajcom v 1. štvrťroku 2018 a úplne elektrická verzia príde neskôr.

Toyota C-HR s 2,0-litrovým štvorvalcovým motorom vstúpila na trh začiatkom tohto roka a jej predaj bol stabilný okolo 3 000 kusov mesačne. GM má duo modelov – Chevrolet Trax a Buick Encore. Oba sú už po svojej druhej generácii a sú poháňané 1,4-litrovým agregátom, preplňovanom turbodúchadlom s pohonom predných kolies.

Honda HR-V bola nová už v modelovom roku 2016. Jej 1,8-litrový radový štvorvalcový motor poháňa predné kolesá.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov