Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nová direktíva EÚ pre diabetikov za volantom

Celoslovenská kampaň s názvom Týždeň bez hypoglykémie na cestách štartuje už budúci týždeň. Cieľom kampane je upozorniť vodičov na zmenu v legislatíve. Tí, ktorým hrozí hypoglykémia, budú podľa nových pravidiel musieť preukázať pravidelnú kontrolu svojej diagnózy.

Hypoglykemickými stavmi sú ohrození najmä pacienti s cukrovkou. Hypoglikémia vzniká vtedy, ak glukóza v krvi klesne pod hladinu normálnej hodnoty 3,3 mmol/l a je prítomná trojica typických prejavov hypoglikémie (tzv. Whippleho triáda). Pacient s dlhodobo zvýšenými hodnotami cukru v krvi hypoglikémiu pociťuje pri vyšších hodnotách ako zdravý človek. Pri poklese glykémie pod 2,3 mmol/l sa stav môže skončiť bezvedomím (hypoglikemická kóma) a smrťou.

Svetový deň diabetu každoročne pripadá na 14. novembra. Diabetes, známy aj ako cukrovka, je hormonálne ochorenie, ktoré sa prejavuje zvýšenou hladinou glukózy a poruchou metabolizmu sacharidov v ľudskom tele. Problémy môžu nastať aj pri šoférovaní. „Ja preto vždy nosím pri sebe rohlík alebo chlieb so šunkou a syrom, džús v malom balení, kokosku alebo kávenku. Skrátka, aby ma na tej ceste kam idem, nič neprekvapilo,“ uviedol Jozef Borovka, prezident Slovenského zväzu diabetikov.

„Len na Slovensku trpí diabetom približne 340-tisíc ľudí, ktorých toto ochorenie môže obmedziť v každodenných činnostiach. Pozor by si mali dať napríklad keď sadajú za volant. Stav nazývaný hypoglykémia môže totiž ohroziť nielen ich, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky,” uviedol predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Strašiak menom hypoglykémia

Jedným z nebezpečných prejavov, ktorý môže postihnúť (nielen) diabetických pacientov, je hypoglykémia. „Ide o stav, kedy hladina glukózy v krvi klesne pod kritickú hodnotu. Následne sa dostavia symptómy ako potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy či podráždenosť,” objasnil Borovka a dodal: „Hypoglykémia sa prejavuje zhoršením mozgovej činnosti, ktorá má za následok spomalené a chybné rozhodovanie, nerozoznávanie okolia či rozmazané videnie. Tieto stavy zhoršujú reakčné schopnosti vodiča a môžu tak zapríčiniť kolíziu v doprave. Pomocou v takýchto prípadoch je rýchle užitie vstrebateľných cukrov, napríklad v podobe sladeného nápoja či hroznového cukru. Pri ľahšej forme hypoglykémie príznaky ustupujú do 15 minút po podaní sacharidov.”

Nové pravidlá od januára

Odhaduje sa, že na Slovensku je približne 200-tisíc diabetikov s vodičským preukazom. Práve tí sú rizikovou skupinou, nakoľko ide o stav, ktorý výrazne zasahuje do schopnosti bezpečne viesť vozidlo. Doterajšia legislatíva bola v tomto smere k diabetikom pomerne benevolentná – vodičské preukazy im boli vydávané a obnovované na základe lekárskeho posudku a pravidelných vyšetrení,” hovorí Martinka.

Od Nového roka však čakajú tisícky diabetikov za volantom zmeny. Na svedomí ich má nová direktíva Európskej únie za účelom zvýšenia bezpečnosti premávky. „Každý vodič, ktorý nesie riziko vyvolania hypoglykémie, musí od 1. januára 2018 preukázať pochopenie tohto rizika a primeranú kontrolu diabetu. V praxi to znamená, že vodič-diabetik môže viesť vozidlo iba v stave, kedy mu nehrozí hypoglykémia,” poznamenal Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ.

Kampaň Týždeň bez hypoglykémie, ktorá bude na cestách prebiehať od 13. do 16. novembra 2017, upozorní na riziká spojené s cukrovkou a hypoglykémiou. Zdravotnícki dobrovoľníci v ôsmich krajských mestách požiadajú vodičov o vyplnenie krátkeho dotazníka. Zároveň poučia vodičov o rizikách hypoglykémie a odovzdajú im edukačnú brožúrku o tom, ako sa správať za volantom, ak patria k diabetickým pacientom.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov