Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Nissan prináša pohľad do budúcnosti mobility

Prostredníctvom ponuky nevídaného pôžitku z pohybu a schopnosti kontrolovať jazdný režim vozidla zamýšľa Nissan IMx premeniť každodenný život vodičov.

Koncept kompletne elektrického crossoveru Nissan Imx, ktorý bol odhalený  na autosalóne Tokio Motor Show, ponúka plne autonómnu jazdu a dojazd viac ako 600 kilometrov s nulovými emisiami.

    

Inovatívne koncepčné vozidlo prináša pohľad do budúcnosti Inteligentnej mobility Nissan, prístupu spoločnosti Nissan k zmene spôsobu, akým sú vozidlá poháňané, ako sa s nimi jazdí a ako sú integrované do spoločnosti. Je skonštruované, aby posilnilo prepojenie vodiča s vozidlom, ako blízkeho a spoľahlivého partnera, ktorý prináša bezpečnejšiu, pohodlnejšiu a príjemnejšiu jazdu.

„Koncept crossoveru IMx s nulovými emisiami stelesňuje budúcnosť Inteligentnej mobility Nissan,“ zdôraznil Daniele Schillaci, výkonný viceprezident pre globálny marketing a predaj, vozidlá s nulovými emisiami a odvetvie batérií. „Prostredníctvom Inteligentnej mobility sa spoločnosť Nissan zaviazala zmeniť spôsob, akým ľudia a vozidlá komunikujú, ako aj spôsob, akým vozidlá ovplyvnia spoločnosť nielen v blízkej budúcnosti.“

   

Spríjemnenie cestovania: technológia inteligentnej jazdy Nissan

Základom technologických funkcií modelu IMx je budúca verzia technológie ProPILOT, ktorá ponúka plne autonómnu prevádzku. Po výbere jazdného režimu technológie ProPILOT systém uloží volant do prístrojovej dosky a sklopí všetky sedadlá, čo poskytne vodičovi viac miesta a umožní cestujúcim vo vozidle odpočívať a vychutnávať si dochádzanie do práce. Po výbere manuálneho jazdného režimu vozidlo vráti volant a sedadlá do pôvodnej polohy a plynulo odovzdá kontrolu späť vodičovi.

Podpora pohodlia a potešenia z jazdy na elektrinu: technológia inteligentného pohonu Nissan

Koncepčné vozidlo Nissan IMx s nulovými emisiami využíva novú platformu pre elektrické vozidlá Nissan, ktorá je vytvorená pre maximálnu účinnosť. Umožňuje, aby bola podlaha úplne plochá, výsledkom čoho je priestranná kabína a lepšia jazdná dynamika. Podvozok s nízkym ťažiskom prináša agilné jazdné vlastnosti, ktoré sú prísľubom redefinície segmentu crossoverov.

     

Model IMx poháňa pár vysokovýkonných elektrických motorov vpredu a vzadu, vďaka čomu má pohon všetkých kolies. Spoločne produkujú výkon 320 kW a ohromujúci krútiaci moment 700 Nm, ktorých zdrojom je vysokokapacitná batéria. Bola prepracovaná a modernizovaná, aby sa dosiahla väčšia energetická hustota. Nová batéria podporuje dojazd viac ako 600 kilometrov na jedno nabitie, takže cestujúci si môžu vychutnávať dlhšie dobrodružstvá bez toho, aby sa starali o nabíjanie.

Stať sa súčasťou sociálnej infraštruktúry: technológia inteligentnej integrácie Nissan

Nissan IMx môže taktiež prispievať k sociálnej infraštruktúre ako žiadne iné vozidlo predtým. Napríklad po prepravení svojho majiteľa na letisko sa dokáže model IMx zaparkovať na mieste, kde sa vozidlo môže pripojiť k miestnej elektrickej sieti a fungovať ako „virtuálna“ elektráreň, ktorá dodáva elektrinu späť do siete, čo je rozšírenie jeho funkcií vozidlo – domácnosť a vozidlo – budova. Keď sa majiteľ vráti, IMx ho môže vyzdvihnúť pri termináli a odviezť domov.

Nové koncepty dizajnu pre autonómnu éru

Doteraz bol dizajn vozidiel vytváraný s jasným rozlíšením medzi exteriérom a interiérom. Dizajn exteriéru poskytuje dojem bezpečia zvonka, zatiaľ čo dizajn interiéru prináša vodičovi vhodné prostredie, aby sa sústredil na jazdu.

Toto účelové rozlíšenie sa pravdepodobne zmení s príchodom plne autonómnych vozidiel. Dizajnéri spoločnosti Nissan sa snažili znovu definovať vnútorný priestor modelu IMx, aby vytváral dojem otvorenosti, a pritom si zachoval pocit súkromia. Aby to dosiahli, snažili sa vytvoriť priestor, ktorý spája interiér aj exteriér vozidla.

Taktiež chceli vyjadriť hlavné vlastnosti elektrických vozidiel – tiché a príjemné s pocitom presvetlenosti, a napriek tomu výkonné a dynamické. Čerpali inšpiráciu z japonskej koncepcie ma, chápania priestoru a času, a wa (harmónie), ktoré vyjadrujú spoločnú existenciu dvoch zdanlivo protikladných pojmov – „nehybnosť“ a „pohyb“.

Dizajn exteriéru: ukážka jedinečných charakteristík elektrických vozidiel

Vzhľad modelu IMx vyjadruje jeho vlastnosti čistého a športového elektrického vozidla vďaka zahrnutiu charakteristických dizajnových prvkov značky Nissan. Plynulá línia sa dvíha od známej mriežky chladiča s motívom v tvare V a plynie ku kapote a k zadnej časti. Široké povrchy jedinečne tvarovaných predných nárazníkov sa odvíjajú od mriežky chladiča a plynulo prechádzajú do bočných strán karosérie, vyvolávajúc pocit vrstiev.

Rumelková zvýrazňujúca farba, ktorá živo kontrastuje s perlovo bielou karosériou, je inšpirovaná koncepciou uramasari popisujúcou krásu a extravaganciu nachádzajúcu sa vo vnútri tradičných japonských kimon.

Dizajn interiéru: priestranný a uvoľňujúci, s jednoduchosťou

Interiér koncepčného vozidla IMx zachováva základný koncept priestoru, ktorý je možné nájsť v tradičnom japonskom dome, vyvolávajúci pocit otvorenosti.

Panoramatická OLED prístrojová doska vozidla zobrazuje v pozadí pohľad na vonkajšie prostredie. Samostatný displej s kresbou dreva, umiestnený pod prístrojovou doskou a vinúci sa okolo čalúnenia interiérových dverí poskytuje cestujúcim jemné vnímanie exteriéru, podobne ako shoji, tradičná japonská papierová zástena.

Diagonálny vzor katanagare na sedadlách bol jemne vyleptaný laserovou rezačkou. Opierka – so vzorom ako kumiki, japonské do seba zapadajúce drevené puzzle – je vyrobená z výplne zo silikónového materiálu a rám vyrobila 3D tlačiareň.

Umelá inteligencia umožňuje vodičovi ovládať prístrojovú dosku pohybmi očí a gestami rúk. Výsledkom tohto intuitívneho rozhrania je menší počet ovládacích prvkov a spínačov, vďaka čomu je kabína modelu IMx jednoduchá, a pritom účelná, čo zvyšuje jej dokonalé pohodlie.

Nissan (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov