Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Mitsubishi E-Evolution Concept: konektivita, po ktorej zákazníci prahnú

Štúdia Mitsubishi e-Evolution Concept, ktorá uzrela svetlo sveta na tokyjskom autosalóne, je technickým prototypom, ktorý demonštruje strategické smerovanie obrodenej Mitsubishi Motors Corporation (MMC).

Prináša silné stránky vozidiel SUV ako aj elektromobilov spolu so schopnosťami začleňovať nové systémy mobility s konektivitou, po ktorých zákazníci prahnú.

     

Vysoko výkonné SUV na čisto elektrický pohon zhmotňuje novú stratégiu značky vrátane nového celosvetového sloganu “Drive your Ambition”. Nová stratégia MMC odráža dobrodružný a progresívny mentálny postoj zameraný na inšpirujúci dizajn a produkty.

Spoločnosť MMC v rámci tejto novej filozofie rozšíri zákaznícku základňu, kde efektívne nadviaže na tradičné jazdné schopnosti a spoľahlivosť sprostredkovanú priekopníckymi SUV vozidlami a crossovermi. MMC ako priekopník elektromobility ešte rozšíri a urýchli nasadzovanie vozidiel s elektrickým pohonom. MMC posunie technologické hranice cestou dôsledne integrovanej umelej inteligencie (AI), konektivity, palubných systémov a cloud computingu.

Dizajnová filozofia Mitsubishi Motors

MMC si osvojila dizajnovú filozofiu s prívlastkom “Robustný a dôvtipný”.

“Naším cieľom je ponúkať také vozidlá, ktoré naplnia priania zákazníkov prostredníctvom neobyčajného dizajnu v kombinácii s výkonom, originalitou a detailne premyslenou funkčnosťou, teda vlastnosťami, ktorými je spoločnosť MMC preslávená,” uviedol šéfdesigner MMC Tsunehiro Kunimoto.

“Robustný a dôvtipný”, dizajnový jazyk koncepčného modelu Mitsubishi e-Evolution Concept stavia predovšetkým na kontrastoch. Budúce vozidlá Mitsubishi Motors majú byť autentické, odolné a funkčné. Súčasne však budú aj dômyselné, nápadité, technologicky vyspelé a schopné udávať štýl.

Ak sa povie “Mitsubishi Motors”, okamžite všetkých napadnú osvedčené schopnosti v teréne v kombinácii so špičkovým pohonom 4WD. Vlajkovou loďou špičkových schopností pohonu 4WD bude teraz koncepčný model Mitsubishi e-Evolution Concept. Z dizajnu konceptu je zrejmá ochota zakusnúť sa so všetkými kolesami do povrchu vozovky aj agilita mimoriadne schopného cestného vozidla na výpravách za hranicami mesta.

Invencie bez obmedzení

Z pohľadu na vozodlo je zrejmé, že návrhári štúdie Mitsubishi e-Evolution Concept mali možnosť ignorovať tradičné neprekročiteľné hranice. O pohon konceptu sa stará trojica elektromotorov s mohutným záťahom, a tak vďaka absencii veľkého spaľovacieho motora pod kapotou mali dizajnéri oveľa väčšiu voľnosť pri navrhovaní úplne nového kokpitu. Prístrojový panel pred vodičom zdanlivo pláva v priestore. Stavia pritom na horizontálnom prevedení, charakteristickom pre všetky vozidlá MMC – informácie sa tradične zobrazujú nad horizontálnou osou, zatiaľ čo ovládacie prvky nájdeme o niečo nižšie. Horizontálny prístrojový panel v úlohe akejsi libely elektronického hľadáčika uľahčuje odhad náklonu vozidla pri jazde v teréne – ďalšia ukážka toho, ako forma nasleduje funkciu.
Naprieč celou prístrojovou doskou sa rozpína ​​veľká plochá obrazovka. Na nej sa zobrazujú vonkajšie podmienky, údaje navigácie a ďalšie dôležité pokyny. Veľkú obrazovku lemujú dva menšie displeje sprostredkujúce zábery prednej a zadnej kamery. Celosklenené okná poskytujú prakticky neobmedzený výhľad v rozpätí 360°, keď vodič získava pocit, ako by sedel v kokpite stíhacieho lietadla.

Technológie koncepčného modelu

Koncepčný model Mitsubishi e-Evolution Concept využíva vysokokapacitnú batériu a výkonné elektromotory s vysokým krútiacim momentom, poskytujúce hladkú a dynamickú odozvu, ktorou sa elektromobily líšia od vozidiel so spaľovacím motorom. Batéria pohonu je umiestnená pod podlahou uprostred vozidla, ktorému prepožičiava nízke ťažisko v prospech čo najlepšej jazdnej stability.

Systém pohonu všetkých kolies 4WD

Pohon 4WD s trojicou elektromotorov pre čo najlepšie jazdné schopnosti využíva jeden samostatný elektromotor pre kolesá prednej nápravy, ktorý dopĺňa nový systém AYC (aktívna kontrola stáčanie okolo zvislej osi) s dvoma elektromotormi, zabezpečujúci koordinovanú činnosť dvojice zadných elektromotorov prostredníctvom elektronicky riadeného vektorovania krútiaceho momentu v rámci systému AYC. Všetky vyššie uvedené komponenty sú začlenené do integrovaného stabilizačného systému S-AWC (skr. Super-All Wheel Control) pre riadenie pohonu všetkých kolies, ktorý je jedinečným produktom MMC. Uvedené riešenie sa podpisuje na lepších jazdných vlastnostiach pri prejazde zákrutami a istom zábere všetkých kolies. Brzdy konceptu Mitsubishi e-Evolution Concept bleskovo a presne regulujú hnaciu silu pomocou elektrických brzdových strmeňov, ktoré nahrádzajú klasické hydraulické ovládanie. Fungovanie použitého riešenia vodič pocíti a ocení prakticky okamžite, dokonca aj pri pomalšej jazde, kedy sú sily priečneho zrýchlenia len nízke. Čistý elektromobil pri jazde po meste, na rýchlostných komunikáciách aj cestách plných zákrut zabezpečuje za každých okolností ostré a pohotové reakcie, verne odrážajúce zámery vodiča.

Systém umelej inteligencie (AI)

Mozgom štúdie Mitsubishi e-Evolution Concept je systém umelej inteligencie (AI), ktorý ďalej posúva vodičove schopnosti. Systém AI vďaka sústave senzorov dokáže okamžite sledovať zmeny stavu vozovky a aktuálnej dopravnej situácie, rovnako tak ako zámery vodiča. Keďže systém dovoľuje hladko koordinovať zámery šoféra s výkonovými charakteristikami vozidla, účinne podporuje vodičov všetkých schopností. Jednoduchšia a bezpečnejšia kontrola nad vozidlom potom znamená posun motoristických skúseností na novú úroveň. Vďaka špeciálnej funkcii osobného kouča v rámci systému umelej inteligencie je možné vodičovi odovzdávať nové vedomosti, a tak nenútene zlepšovať jeho vodičské schopnosti. Systém si najprv vytvorí celkový obraz o úrovni vodičských schopností daného šoféra a následne pripraví program školenia, na základe ktorého poskytuje rady prostredníctvom hlasového dialógu a veľkého displeja na prístrojovej doske. Vo výsledku tak vodič bez ohľadu na úroveň vlastných schopností rýchlo získa automobil, ktorý sa správa presne podľa jeho zámerov, a čoskoro tak zakúsi pôžitok z jazdy na predtým nepoznanej úrovni.

Mitsubishi (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov