Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Kočkolapka: BMW Concept Z4

Spoločnosť BMW Group predstaví na podujatí Concours d’Elegance v Pebble Beach nový vzrušujúci pohľad na roadster značky BMW.

Progresívny BMW Concept Z4 prináša pružné kompaktné proporcie, dynamickú siluetu a emocionálne príťažlivé tvary. Štúdia, ktorá priťahuje pozornosť, ponúka pohľad na to, ako bude vyzerať sériové vozidlo, ktoré sa predstaví v priebehu budúceho roka.

    

Zosobnenie nespútanej radosti z jazdy

Športová a progresívna štúdia BMW Concept Z4 predstavuje pohľad spoločnosti BMW Group na moderný roadster. „BMW Concept Z4 vyjadruje nový dizajnový jazyk značky BMW. Zo všetkých perspektív a vo všetkých detailoch. Od dynamicky vyzerajúcej prednej časti, cez príťažlivé blatníky až po čisté línie zadnej časti: pár línií a jemná súhra povrchov vytvárajú pocit sily a emócií,” dodáva van Hooydonk.

Znovuzrodenie tradície roadstera BMW

BMW Concept Z4 dostal klasické dizajnové prvky vozidiel typu roadster, akými sú dlhý rázvor, nízka natiahnutá silueta a kompaktná zadná časť, zabalené do čerstvého a známeho balenia obohateného o súčasný dizajnový jazyk značky BMW. Kratšia kapota a minimálne previsy zaručujú, že vodič sedí bližšie pri strede vozidla než v predchádzajúcich roadsteroch od BMW. Nové proporcie tak získali výrazný, športový a agilný nádych. Obrysy vozidla vytvárajú výrazný šípovitý tvar, ktorý dodáva štúdii BMW Concept Z4 dynamický vzhľad ešte pred naštartovaním. Široké blatníky natiahnuté smerom dozadu od kabíny elegantne skrývajú funkciu stabilizátorov a umocňujú športový vzhľad nízko nad zemou umiestnenej zadnej časti vozidla.

     

 Pretvorenie dizajnu a plôch

Z jasne tvarovaného žraločieho nosa na prednej časti vychádzajú dramatické linky, ktoré pokračujú po celej dĺžke bokov vozidla. Nový dizajnový jazyk BMW sa tu prejavuje na pár presných líniách, ktoré ohraničujú čisté plochy. Plochy karosérie kontrastujú výrazným tvarovaním. Plochy a tvary vytvárajú mimoriadne moderný a emocionálne pútavý pocit. Široké otvory na prúdenie vzduchu za prednými kolesami vytvárajú pocit, že priestor za nimi vytvorilo samotné prúdenie vzduchu. Ľahké plochy s jemným vzorom sa zväčšujú smerom dozadu a stáčajú sa, aby vytvorili svalnaté blatníky a atletické boky. Tieto prvky jasne upriamujú pozornosť na to, že vozidlo má pohon zadných kolies. Dramatická hra línií a povrchov podčiarkuje klinový tvar blatníkov a dodáva im ešte väčšiu dávku dynamiky. Prahy dverí so špeciálne tvarovanými záhybmi vytvárajú najmä pri pohľade zboku pocit, že vozidlo je nízko nad cestou. Čerešničkou na torte harmonických tvarov blatníkov sú 20-placové disky kolies z ľahkých zliatin v športovom dvojfarebnom vyhotovení s dvojitými lúčmi.

Nízka a progresívna – predná časť

Dizajn prednej časti vozidla BMW Concept Z4 nepopierateľne vychádza zo športového charakteru. Spojenie nízko položenej prednej časti, širokej masky chladiča v tvare obličiek a vyššie umiestnených hlavných svetlometov navodzuje inšpiráciu modelom BMW Z8 a dodáva štúdii BMW Concept Z4 istý pompézny rozmer. Namiesto zvyčajných lamiel tvorí vnútornú časť obličiek komplikovane spracované tkanivo. Jeho vertikálna orientácia pripomína športový funkčný tvar obličiek raných roadsterov značky BMW ako bol napríklad model BMW 328 Mille Miglia. Odkláňajúc sa od noriem značky BMW, štúdia Concept Z4 predstavuje vertikálnu interpretáciu klasických predných svetlometov so štyrmi šošovkami. Na každej strane sa tak nachádzajú dva navzájom sa prekrývajúce tubusy. Smerovky sa diagonálne zvažujú smerom k obličkám a podčiarkujú dynamický nádych prednej časti. Kapota v tvare lastúry so štylizovanými otvormi nad kolesami vytvára pocit, akoby bez akýchkoľvek prerušení prekrývala celú prednú časť.

Predný nárazník dopĺňa atletický dizajn svojimi svalnatými tvarmi. Trojica širokých otvorov na vstup vzduchu je prísľubom výkonného motora a udržiava očakávanie dynamického jazdného zážitku. Široká vložka z uhlíkových vlákien v stredovom otvore na vstup vzduchu pochádza priamo z motoristického športu a završuje koncert detailov, ktoré podporujú dynamický vzhľad prednej časti. Všetky dizajnové prvky spolu vytvárajú sviežu a ľahko zapamätateľnú tvár štúdie Concept Z4. Tá skladá veľmi modernú a športovú poctu presláveným roadsterom značky BMW z minulosti.

Atletická a príťažlivá – zadná časť

Dizajn štúdie BMW Concept Z4 taktiež odkazuje na detaily a vlastnosti bohatej tradície roadsterov značky BMW a dodáva im nový nadčasový dizajn. Široký a nízky tvar zadnej časti spája línie bokov vozidla a pretvára ich do modernej očarujúcej formy tvarov a štylistických prvkov. Výrazne rozšírené blatníky dodávajú vozidlu široké boky. Podčiarkujú ich úzke zadné svetlomety v tvare písmena L a umocňujú tak športového ducha vozidla. Nad zadnými svetlami sa rozprestiera veko batožinového priestoru s nápadným spojlerom, ktoré s výraznými blatníkmi vysiela odkaz o sile a obratnosti. Pocit dynamiky spodnej časti zadného nárazníka vytvárajú veľké otvory na výstup vzduchu. Difúzor z uhlíkových vlákien dodáva zadnej časti športový a exkluzívny nádych a dotvára bod, ktorý je najbližšie k vozovke.

Súhra exteriéru a interiéru

Prepojenie medzi interiérom a exteriérom štúdie BMW Concept Z4 sa prejavuje tvarmi aj farebnými kombináciami. Dizajnový jazyk interiéru prebral výrazné tvary exteriéru a do dynamického orchestra pridáva ďalší hlas. Veľká časť interiéru prebrala farbu karosérie, čím sa vonkajšok vizuálne prepojil s vnútrom vozidla. Vďaka tomu sa ešte viac vynímajú chrómové lišty.

Maximálny dôraz na jazdný zážitok

Interiér zároveň slúži na podporu úplného zamerania sa na radosť z jazdy. Sedadlo vodiča ako aj obloženie dverí, prístrojová doska a stredový panel, ktorý obklopuje vodiča, dostali čiernu farbu. Prvky tak dávajú jasne najavo, že sa vyčleňujú z takmer všadeprítomných oranžových odtieňov exteriéru a zvyšku interiéru. Vytvárajú jasne definovanú oblasť okolo vodiča. Niečo ako kapsulu, ktorá dodáva veľmi športový pocit. Vzniká tak prostredie jasne zamerané na jazdu s presne definovaným zorným poľom. Volant a okolité čierne povrchy pomáhajú upriamiť pozornosť vodiča smerom dopredu a zvyšujú tak jeho sústredenosť na jazdu.

Prístrojová doska a stredový informačný displej tvoria súbor vysoko kvalitných obrazoviek, ktoré sú maximálne ergonomicky a bez rušivých vplyvov zapracované do zorného poľa vodiča. Oba displeje sa nachádzajú v takmer rovnakej výške a neďaleko od seba. Vzniká tak pocit jednotného súdržného prvku. Vodič si dotykovým ovládačom môže vybrať, ktorý prvok z ponuky na displeji si chce dať zobraziť na informačnom displeji – navigáciu, hudobnú knižnicu či ďalšie informácie z infotainmentu. Head-up displej nad prístrojovou doskou prináša kľúčové informácie priamo do zorného poľa vodiča.

Zameranie na najdôležitejšie

Všetky ovládacie prvky sa zoskupili do funkčných ostrovov, aby podporili sústredenie sa vodiča na to najpodstatnejšie. Vďaka tomu ho nič nerozptyľuje od jazdného zážitku. Ešte aj obklady a prvky výbavy sú úplne minimalistické. Namiesto vyberaných materiálov, starostlivo leštených chrómových detailov či brúsených prvkov, vytvára exkluzívnu atmosféru interiéru laserom vyrezávaný šesťuholníkový motív na sedadlách. Športové zameranie interiéru završujú karbónové prahy dverí spolu s asymetrickým logom vylisovaným na sedadlách a na palubnej doske.

BMW (šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov