Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Opel Grandland X upozorní vodiča na únavu

Nový Opel Grandland X bude mať svetovú výstavnú premiéru na medzinárodnom autosalóne IAA vo Frankfurte nad Mohanom (14.-24. septembra) a krátko na to sa objaví u predajcov. Grandland X prináša portfólio najmodernejších asistenčných systémov: Forward Collision Warning s funkciám Automatic Emergency Braking a rozoznávaním chodcov, parkovací asistent Advanced Park Assist a priestorový kamerový systém so záberom 360 ° – všetko štandard od verzií s vybavením INNOVATION. Bezpečnosť ďalej zvyšuje adaptívny tempomat Automatic Cruise Control, ktorý udržiava nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu v nastavenom rozsahu rýchlosti. Ďalším významným prvkom je systém na monitorovaním únavy vodiča Driver Drowsiness Alert.

Skúšky v Nemecku ukázali, že na diaľniciach štvrtinu nehôd s fatálnymi následkami spôsobili vodiči, ktorí zaspali počas jazdy (podľa ADAC). Opel teraz prináša tento významný bezpečnostný prvok širokej skupine zákazníkov, napríklad ai majiteľom modelu Grandland X.

Systém na monitorovanie únavy Driver Drowsiness Alert upozorní vodiča modelu Grandland X výstražným signálom. Vtedy zaznie akustický signál a na displeji v združenom prístroji sa zobrazí textové upozornenie. Po troch upozorneniach prvej úrovne systém vydá druhé upozornenie s odlišnou správou na displeji a hlasitejším akustickým výstražným signálom. Systém sa automaticky resetuje pri jazde rýchlosťou  nižšej ako 65 km/h počas 15 minút.

“Únava vodiča predstavuje nebezpečie pre všetkých účastníkov cestnej premávky, nielen pre vodiča samotného,” zdôraznil Peter Küspert, člen predstavenstva Opel pre predaj a popredajné služby. “Systém monitorovania únavy vodiča v automobile Opel Grandland X dokáže rozoznať typické známky únavy a upozorní vodiča na potrebu pravidelných prestávok počas dlhých jázd predtým ako sa stane niečo nenapraviteľné.”

Okrem systému na monitorovaním únavy vodiča Opel Grandland X poskytuje aj ďalšie moderné asistenčné a bezpečnostné systémy. Novinka automobilky Opel v prudko expandujúcom segmente SUV zabezpečuje vodičovi optimálnu viditeľnosť v noci bez oslňovania iných účastníkov premávky. Príplatkové reflektory AFL LED majú jasné biele svetlo, ktoré premení noc na deň a automaticky adaptuje rozloženie svetla podľa momentálnej situácie  v premávky.

K pocitu bezpečia vodiča modelu Grandland X prispieva ai telematický systém Opel OnStar. Okrem služieb ako vyhladavanie ukradnutého vozidla alebo hotspot Wi-Fi pre optimálnu konektivitu pomôže systém unavenému vodičovi nájsť parkovisko alebo rezervovať hotelovú izbu. Ak dôjde k nehode, elektronický “strážny anjel” automaticky nahlási polohu vozidla do záchranného dispečingu a vytvorí hlasové spojenie posádky s operátorom.

Opel (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov