Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sorento

Horúca novinka: nový Nissan X-Trail

Nissan dnes (pred chvíľou) predstavil pri otváracom ceremoniáli finále UEFA Champions League novú, vylepšenú verziu svojho vlajkového crossoveru  Nissan.

Pre úplnosť pripájame kompletnú tlačovú informáciu o tejto významnej novinke. Pozrite si aj galériu fotografií pod textom!

Nissan X-Trail je svetovo najžiadanejším SUV, UEFA Champions League je celosvetovo najvýznamnejším pravidelne usporadúvaným športovým turnajom. Kde inde teda začať ďalšiu kapitolu príbehu úspešného radu Nissan X-Trail než na exkluzívnej akcii, ktorá sa odohrá iba niekoľko hodín pred začiatkom samotného finále?

Vylepšený X-Trail – najväčší v modelovom rade crossoverov spoločnosti Nissan – je vybavený množstvom doplnkov, ktoré ešte ďalej zvýrazňujú jeho kvalitu a vycibrenosť. Tieto vozidlá sa vyznačujú nezameniteľným odolným novým exteriérom a vysokokvalitným interiérom, ktorého príťažlivé nové funkcie a inovatívne nové technológie ešte viac uľahčujú život na cestách.

Zákazníkom ponúka aj nové úrovne praktickosti. U hráčov Realu Madrid či Juventusu to pravdepodobne „vyhrá“ nová „hands-free“ funkcionalita zadných elektrických výklopných dverí, ktoré je možné ovládať jednoducho kopnutím nohy do priestoru pod zadným nárazníkom.

Vývoj nových doplnkov päť- či sedemmiestneho crossoveru X-Trail vychádzal z úzkej spätnej väzby získanej od zákazníkov. Všetko bolo navrhnuté tak, aby bola posilnená jeho pozícia dokonalého vozidla pre rodinné dobrodružstvá.

Vylepšenia prednej časti vozidla X-Trail zahŕňajú širšiu chladiacu masku v štýle „V-motion“ s novým dizajnom nárazníka, ktorého povrchová úprava lepšie využíva farby karosérie a obsahuje novú elegantnú, lesklú čiernu časť.

Prepracované kombinované čelné svetlomety obsahujú novú modernizovanú verziu svetiel na denné svietenie s motívom bumerangu. Plnohodnotné svetlomety LED, ktoré sú prvýkrát vybavené funkciou adaptívneho čelného osvetlenia AFS, sú konštrukčne viac odlíšené od halogénových jednotiek. Bývalé okrúhle hmlové svetlomety majú teraz tvar obdĺžnika.

Prepracovania sa dočkal i tvar zadného nárazníka, čím bol v spojení s novými chrómovými prvkami dosiahnutý robustnejší vzhľad. Vizuálny výraz svetlometov je teraz kompletne v LED vyhotovení. Profil modelu X-Trail bol rozšírený o novú sedemnásťpalcovú a osemnásťpalcovú verziu kolies a chrómovú postrannú lištu vedenú pri modeli TEKNA, ktorý tvorí najvyššiu triedu tohto radu, spodnou časťou oboch dverí.

Teraz sú k dispozícii štyri verzie živých farieb exteriéru – oranžová perleťová, červená perleťová, modrá perleťová/metalická a tmavohnedá perleťová –, ktoré dopĺňajú šesticu farieb predstavených pri predchádzajúcom modeli.

Vylepšenie interiéru zahŕňa nový typ volantu v tvare písmena D, ktorý umožňuje vodičovi jednoduchší nástup a výstup. Palubná doska s vylepšenou viditeľnosťou jednotlivých komponentov zahŕňa nové, ľahko ovládateľné štvorsmerové ovládače, ktoré umožňujú maximálne skrátenie času, keď je pozornosť vodiča sústredená mimo vozovky. Vozidlo je teraz prvýkrát k dispozícii s funkciou integrovaného vykurovania.

V celej kabíne boli použité nové materiály; týka sa to i sedadiel, ktoré sú teraz potiahnuté kvalitnejšou kožou. Vpredu i vzadu je teraz k dispozícii vyhrievanie sedadiel. Pri modeli Tekna teraz existuje možnosť voľby interiéru s úžasnou kombináciou dvoch koží v čiernej a tmavohnedej farbe.

V ohlase na dopyt zákazníkov po možnosti vybavenia vozidla nadštandardnou zvukovou technikou je model Tekna teraz v základnom vyhotovení vybavený úplne novým audiosystémom Bose Premium s ôsmimi reproduktormi. Ide o najucelenejší zvukový systém, akým bolo kedy ktorékoľvek vozidlo Nissan v Európe vybavené.

Prvýkrát v histórii je súčasťou základnej výbavy prijímač digitálneho rádia. Satelitná navigácia NissanConnect s dotykovým displejom prichádza s novým používateľským rozhraním, ktoré viac pripomína počítačovú aplikáciu, a je tak používateľsky príjemnejšie. Vozidlo je vybavené novou strešnou anténou, ktorá sa vďaka svojmu tvaru žraločej plutvy podieľa na jeho modernom vzhľade a umožňuje lepší príjem.

Vďaka všestrannosti svojho interiéru je nový X-Trail dokonalým vozidlom pre rodiny milujúce dobrodružstvo.

Ponúka výnimočné pohodlie a priestor – vrátane druhého radu sedadiel, ktorý sa vyznačuje priestorom na nohy, ktorý nemá vo svojej triede konkurenciu. Vo vozidle sú použité dômyselné riešenia úložného priestoru a rôzne praktické funkcie – napr. možnosť odsunutia/sklopenia druhého radu sedadiel.

Batožinový priestor je teraz vďaka revízii úpravy interiéru väčší než predtým a jeho úložná kapacita podľa štandardu VDA vzrástla pri päťsedadlovej verzii z 550 na 565 litrov. Pri sklopení všetkých sedadiel vzrastie celkový objem vnútorného priestoru na 1 996 litrov.

Batožinový priestor každého z vozidiel X-Trail je teraz vybavený systémom deliacich priečok, ktorý spoločnosť Nissan vyvinula tak, aby bolo možné police a priehradky usporiadať do ktoréhokoľvek z deviatich rôznych nastavení. Súčasťou tohto systému je aj tajná schránka na uschovanie cenností, vďaka ktorej je toto vozidlo ideálnou základňou na celodenný rodinný výlet.

Pretože niektorí vodiči pri riadení niekedy túžia po vyššej úrovni flexibility a väčšej slobode, pribudne do výbavy nového Nissanu X-Trail niekedy v priebehu roka 2018 technológia autonómnej jazdy ProPILOT. ProPILOT bude ovládať smer jazdy, akceleráciu a brzdenie pri jazde v jednom diaľničnom pruhu počas veľmi hustej premávky a pri veľmi rýchlej jazde po diaľnici.

Ide o jeden zo systémov radu Inteligentná mobilita Nissan, ktorým je X-Trail teraz vybavený. Medzi ďalšie systémy tohto radu patrí inteligentné núdzové brzdenie s rozpoznávaním chodcov a systém monitorovania pohybujúcich sa objektov za vozidlom. Ak sa vodič pokúsi zaradiť spiatočku vtedy, keď je zaznamenané priblíženie sa ďalšieho vozidla do priestoru za vozidlom, systém spustí vizuálnu a zvukovú signalizáciu.

Pre rad vozidiel X-Trail je i naďalej k dispozícii trojica výkonných motorov zahŕňajúca aj vznetovú verziu s objemom 2,0 l a výkonom 177 k, ktorá bola uvedená na trh minulý rok. Znamená to, že zákazník si môže vybrať presne tú verziu vozidla X-Trail, ktorá bude plne vyhovovať jeho potrebám; má na výber medzi zážihovým či vznetovým motorom s nízkym či vysokým výkonom, medzi šesťrýchlostnou manuálnou prevodovkou a automatickou prevodovkou CVT Xtronic, medzi pohonom dvoch a štyroch kolies a medzi päťmiestnou či sedemmiestnou verziou.

Podrobné údaje o všetkých verziách motorov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

Motor Vznetový motor 1.6 s výkonom 130 k Vznetový motor 1.6 s výkonom 130 k Vznetový motor 1.6 s výkonom 130 k Vznetový motor 2.0 s výkonom 177 k Vznetový motor 2.0 s výkonom 177 k Vznetový motor 2.0 s výkonom 177 k Zážihový motor 1.6 s výkonom 163 k
Prevodovka Manuálna šesťrýchlostná (pohon dvoch kolies) Manuálna šesťrýchlostná (pohon štyroch kolies) Prevodovka CVT (pohon dvoch kolies) Manuálna šesťrýchlostná (pohon štyroch kolies) Prevodovka CVT (pohon dvoch kolies) Prevodovka CVT (pohon štyroch kolies) Manuálna šesťrýchlostná (pohon dvoch kolies)
Emisie oxidu uhličitého (g/km) 129 139 135 149 148 158 145
Kombinovaný cyklus

(l/100 km)

4,9 5,3 5,1 5,6 5,6 6 6,2

Všetky hodnoty sú uvádzané pre verziu so sedemnásťpalcovými kolesami.

Philippe Saillard, generálny riaditeľ predaja a marketingu spoločnosti Nissan Europe, to komentuje takto: „Spoločnosť Nissan je oficiálnym automobilovým partnerom UEFA Champions League a futbal je hra, ktorú milujú rodiny na celom svete. Ktorá príležitosť by bola teda na odhalenie nového Nissanu X-Trail vhodnejšia, než začiatok finále ročníka 2017, ktoré sa koná v Cardiffe?“

Od roku 2000, keď bol uvedený na trh model prvej generácie, sa predalo viac než 3,7 milióna týchto vozidiel, ak do tohto súčtu započítame aj výsledok z trhu v Spojených štátoch, kde sa X-Trail predáva pod označením „Rogue“. Zahŕňa to i bezmála pol milióna vozidiel v Európe, kde je X-Trail stále nesmierne populárny.

Od roku 2014, keď bol na trh uvedený úplne nový model tretej generácie, sa v Európe predalo približne 115 000 jednotiek tohto modelu a dopyt medziročne výrazne stúpol; tržby v roku 2015 sa oproti predchádzajúcemu roku zdvojnásobili a ich celkový úhrn v nasledujúcom roku opäť vzrástol o ďalších 40 %.

V HR 16 bol X-Trail (vrátane verzie Rogue) najpopulárnejším SUV sveta a predalo sa ho 766 000 kusov – teda viac než ktoréhokoľvek iného konkurenčného modelu.

Nový Nissan X-Trail bude v predaji od augusta 2017.

Nissa, dk

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov