Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Škoda Kodiaq a MINI získali najvyššie hodnotenie bezpečnosti

Euro NCAP oznámila výsledky testov štyroch nových vozidiel. MINI Countryman a Škoda Kodiaq získali päťhviezdičkové hodnotenie. Nissan Micra získala štyri hviezdičky so štandardným vybavením a päť hviezdičiek s voliteľným bezpečnostným balíkom. Suzuki Swift má tri štandardné hviezdičky a štyri hviezdičky s voliteľným bezpečnostným vybavením.

      

Vysoká bezpečnosť cestujúcich

Všetky vozidlá dosahujú úroveň piatich hviezd pre ochranu dospelých cestujúcich, ochranu detí a ochranu chodcov. Rozdiely sa prejavujú pri montáži vyspelých asistenčných systémov vodiča. Škoda Kodiaq je štandardne vybavená systémom AEB, ktorý detekuje chodcov i iné automobily. Päťhviezdičkové hodnotenie mdelu Kodiaq pokračuje po nedávnych dobrých výsledkov testov NCAP vozidiel značky Škoda: všetky nedávno testované vozidlá Škoda boli hodnotené ako päťhviezdičkové.

Model MINI má ako štandardnú funkciu auto-to-car AEB a možnosť detekcie chodcov. Spoločnosť Nissan poskytla AEB asistenciu pre chodcov a jazdcov v balíku doplnkov (“Euro NCAP 5 * Pack”) spoločnosti Micra, pričom štvorhviezdičkové hodnotenie prinieslo štandardné vybavenie na päťhviezdičkovú úroveň s nainštalovaným doplnkovým balíkom. Iba Suzuki Swift neponúka ochranu chodcov AEB s vybavením AEB vo vozidle s balíkom  “Radar Brake Support”.

Nová technológia pomáha

Generálny tajomník Euro NCAP Michiel van Ratingen zdôraznil: „Euro NCAP začalo v minulom roku odmeňovať pešie systémy na ochranu peších účastníkov premávky AEB a zaznamenali sme rýchle zavedenie tejto technológie do vybavenia vozidiel. Dúfame, že tak rýchlo prijmeme aj systémy AEB, ktoré detektujú cyklistov. Testy s týmito systémami budú v budúcom roku súčasťou hodnotenia. Euro NCAP už dvadsať rokov presadzuje u výrobcov, aby venovali zvýšenú pozornosť novým a lepším bezpečnostným technológiám. V budúcnosti sa nezaobídeme bez pokročilých asistenčných systémov pre vodičov, ktoré budú tvoriť stavebné kamene pre automatizované vozidlá zajtrajška.“

NCAP (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov