Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Stratíme v budúcnosti zážitok zo šoférovania?

       Nedávno som kdesi čítal zaujímavú prognózu. Vraj od roku 2080 budú vo svete, a údajne aj v našich končinách, povinné autonómne vozidlá. Ak pre nič iné, tak preto, lebo podľa oficiálnych štatistík žije na zemeguli viac ako šesť miliárd ľudí, ktorí nemajú vodičský preukaz. To je zrejme dostatočný dôvod, prečo sa má ľudstvo snažiť ponúknuť tejto obrovskej mase možnosť využívať automobily ako dopravný prostriedok bez toho, aby musela autá vlastniť či riadiť.

Priznám sa, neviem presne, z akých prognóz vychádzali tieto odhady. Zdá sa mi totiž, a ostatné roky to naznačujú, že vývoj automobilov zaradil, rovnako ako napríklad IT sektor, vyššiu rýchlosť. Len na ilustráciu uvediem asi veľmi smiešny, až kuriózny príklad práve z mobilnej komunikácie. Vraj nejaký náš spoluobčan ešte v roku 2017 celkom úspešne používa mobilný telefón značky Nokia dvadsať rokov. Pri tejto správe som si aj ja s úsmevom spomenul na časy, keď sme nenosili telefón vo vrecku, ale ako kufrík v ruke. S takouto Nokiou mám z tých čias naozaj bohaté skúsenosti. Vo vtedajšej Slovenskej televízii som moderoval naživo každý týždeň reláciu Podnikajte s nami, kde hlavným komunikačným kanálom bola práve kufríková Nokia. Je len prirodzené, že technické problémy sme mali na dennom poriadku. Pamätníci si práve povzdychli – kde tie lanské snehy sú… Prešlo dvadsaťpäť rokov a dnes celý svet pokojne každú sekundu mejluje, esemeskuje, četuje, tvítuje, vocapuje…

A tento technologický galop sa treťou kozmickou presunul aj do automobilového priemyslu. Nie náhodou napísal ktorýsi motoristický novinár svoj článok o aktuálnej C3 zo slovenskej produkcie, že je to mobil na kolesách. Je fakt, že generácia Y už nemá auto ako spoločenský status, kašle na počet koní a zrýchlenie na stovku. Asi jediné, čo ju zaujíma, je požiadavka – pokračovať v rovnakej činnosti ako doma či na pracovisku, teda mejlovať, esemeskovať, četovať, tvítovať, vocapovať. Čo na tom, že som v aute. Na ilustráciu – len 24. decembra sme na Slovensku, podľa štatistiky troch najväčších operátorov, poslali 38 762 718 esemesiek. Dnes asi nikto nevie, koľko ich bude zajtra, pozajtra, o dvadsať, tridsať rokov z auta. Počet áut vo svete totiž dramaticky narastá. V súčasnosti sa za jediný rok vyrobí 80 miliónov áut. Ak by ste sa chceli dopátrať, koľko je aktuálne na zemeguli áut, prišli by ste asi k číslu 1,1 miliardy.

Vraj od roku 2080 budú vo svete povinné autonómne vozidlá. Veľmi pravdepodobne to môže byť skôr. Nie som si totiž istý, že sa technologický pokrok spomalí a že bude trvať viac ako šesťdesiat rokov, kým sa aj u nás stanú povinnosťou autonómne vozidlá. Na zmeny možno budú tlačiť nielen masy bez vodičákov, ale aj nové objavy vo všetkých odboroch, ktoré využíva automobilový priemysel, dokonca aj také, aké dnes nepoznáme. Pravda, za predpokladu, že sa nič globálne nestane. No bez ohľadu na to, či to bude, alebo nebude o šesťdesiat rokov, náš priateľ, docent Lešinský sa veľmi správne pýta: Ak by sa raz mal stratiť zážitok zo šoférovania, vzdáme sa ho?

Ivan Mičko vydavateľ

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov