Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Mercedes-AMG rozvíja 50-ročnú úspešnú históriu

AMG – tieto tri písmená symbolizujú na celom svete najvyšší automobilový výkon, exkluzívnosť, hospodárnosť a radosť z vysokodynamickej jazdy.

Spoločnosť, ktorú založili Hans-Werner Aufrecht a Erhard Melcher, oslávi v roku 2017 svoje 50. jubileum. V priebehu tohto polstoročia značka Mercedes-AMG množstvom úspechov v motoristickom športe a vývojom jedinečných automobilov opakovane dokázala svoje postavenie veľmi úspešnej značky športových automobilov a športového výkonu a dnes to robí lepšie ako kedykoľvek predtým. Spoločnosť z Affalterbachu je dnes ako stopercentná dcéra spoločnosti Daimler AG najdôležitejším športovým zástupcom koncernu. Mercedes-AMG považuje jubileum za podnet na pokračovanie v neobyčajnej histórii úspechov spoločnosti, ktorú vtedy založili títo dvaja muži, so zameraním na budúcnosť.

Halbes Jahrhundert Driving Performance       AMG Customer Sports Saisonabschluß 2016

Každý z medzitým približne 1 500 zamestnancov sa riadi prísľubom značky „Driving Performance“, ktorý zjednocuje kľúčové prednosti AMG: špičkovú technológiu a vášeň pre dynamické, emocionálne produkty. Spoločnosť z Affalterbachu je na celom svete symbolom kompetencie pre vynikajúce motory, čo sa týka nielen vývoja, ale aj filozofie „jeden človek, jeden motor“, v rámci ktorej je každý hnací agregát poskladaný jedným technikom na spôsob manufaktúry. Počtom takmer 100 000 dodaných vozidiel v roku 2016, čo predstavuje viac ako 40-percentný rast, a najväčšou ofenzívou modelov v histórii spoločnosti vstupuje značka AMG do jubilejného roku rekordnými hodnotami.
Výrazný rast
Značka Mercedes-AMG výrazne rástla aj v súhrnnom roku 2016 a rastom 44,1 % jednoznačne prekonala doposiaľ najlepší minulý rok. Počtom dodaných vozidiel 99 235 dosiahla značka športových vozidiel značky Mercedes-Benz orientovaných na výkon novú úroveň v písaní svojej úspešnej podnikovej histórie. Odbyt sa tak od roku 2013 viac ako strojnásobil. Za dynamickým rastom je ustavičné zdokonaľovanie výkonných modelov, po ktorých je dopyt ako nikdy predtým. Ale aj rozširovanie strategického portfólia posledných rokov vyústilo do úspešného získania nových zákazníckych skupín. Celosvetový úspech sa tak neopiera iba o populárne osemvalcové modely 63, ale aj kompaktné modely 45 a vo veľkom zavedené modely 43 nadchýnajú mnohých zákazníkov a vytvárajú tak široký, pevný základ portfólia moderných produktov od značky AMG. V najúspešnejšom roku histórie spoločnosti zaznamenali najsilnejší odbyt opäť trhy USA, Nemecko a Čína.

Mercedes-AMG V8-Motorenmanufaktur       Mercedes-AMG Performance Center Berlin.

Získanie nových zákazníckych skupín

V roku 2016 sa uskutočnila najväčšia ofenzíva modelov v histórii značky Mercedes-AMG: produktové portfólio sa rozšírilo o viac ako desať modelov, vďaka čomu si zákazníci orientovaní na športový výkon môžu od januára 2017 vybrať z ponuky viac ako 50 modelov. Mercedes-AMG má v každej kategórii komplexnú a presvedčivú ponuku od najsilnejšieho sériového štvorvalca v kompaktnej triede až po športovo elegantný model S 65 s vynikajúcim dvanásťvalcovým motorom, od sedanov a kombi v rozličných výkonových triedach, cez široké spektrum modelov SUV a kupé až po kabriolety a odlišne zamerané roadstery. Ponúkaná technológia je súčasťou hodnotenia vozidiel v príslušných kategóriách a siaha od optimalizovaného pohonu zadných kolies až po vysokomoderný pohon všetkých kolies rovnako ako napríklad od dvojspojkovej prevodovky až po deväťstupňovú automatickú prevodovku dimenzovanú na športové výkony.

Značka športových vozidiel orientovaných na výkon nedávno zavedenými modelmi 43 súčasne získala úplne nové skupiny zákazníkov. Prvé vozidlá tohto typu predstavila značka Mercedes-AMG na výstave Detroit Auto Show pred dvoma rokmi. Modely 43 sa vyznačujú výkonným a hospodárnym šesťvalcovým motorom. Okrem toho, špeciálne nastavenie prevodovky s rýchlejšími časmi preradenia a osobitné konštrukcie náprav a podvozky, výkonné brzdové komponenty a ďalšie rozličné diferenciačné prvky v interiéri/exteriéri vyzdvihujú deriváty radu 43 ako typické vozidlá AMG, ktoré úplne a celkom oprávnene napĺňajú slogan značky „Driving Performance“ a autenticky reprezentujú značku v príslušných segmentoch.

Konštrukčným radom Mercedes-AMG GT spoločnosť z Affalterbachu opätovne podčiarkuje svoju pozíciu značky športových vozidiel s vysokou dynamikou. Modely GT tvoria po SLS AMG druhú rodinu športových vozidiel kompletne vyvinutú vo vlastnej réžii. Koncepcia so stredovo usporiadaným motorom vpredu a s prevodovkou vzadu a inteligentne odľahčená konštrukcia sú základné predpoklady vzrušenia z vysokodynamickej jazdy. Modelom GT R a oboma otvorenými variantmi roadstera, roadsterom GT a roadsterom GT C, rozšírila spoločnosť AMG v roku 2016 rodinu vozidiel GT o mimoriadne dynamické a fascinujúce modely. To však nie je všetko: po roadsteri AMG GT C je pri príležitosti jubilea k dispozícii v tomto ďalšom výkonovom a technologickom stupni aj kupé. Umiestnený je medzi modely AMG GT S a AMG GT R a k uvedeniu na trh je exkluzívne vybavený ako špeciálny model Edition 50. Súčasne budú vizuálne aj technicky vylepšené modely Mercedes-AMG GT a AMG GT S.

Hypervozidlo s technológiou Formuly 1

Okrem neustávajúcej produktovej stratégie kladie značka Mercedes-AMG v roku 2017 ďalší míľnik a prostredníctvom cestného hypervozidla umožňuje fascinujúci pohľad na výkonné vozidlá budúcnosti. Hypervozidlo ponúkne čistú technológiu Formuly 1 na cestu a stáva sa tak prvým predajným vozidlom s hybridným pohonom F1 a schválením na cestnú premávku. Systémovým výkonom viac ako 1 000 k a pohonom všetkých kolies s plne elektrickou prednou nápravou charakterizuje vrchol toho, čo je v súčasnosti technologicky realizovateľné. Ohľadom výkonu a hospodárnosti ukazuje toto hypervozidlo cestu do „AMG Future Performance“. Už teraz patria modely AMG medzi najúspornejšie vozidlá svojej triedy. Najnovším príkladom je Mercedes-AMG E 63. S cieľom dosiahnuť najvyššiu možnú úspornosť vybavila značka AMG okrem iného motor V8 výkonného sedanu systémom odpájania valcov AMG Cylinder Management. A vysokointeligentný systém pohonu všetkých kolies a prevodovka optimalizovaná na športové výkony a hospodárnosť vrátane funkcie kĺzania pomáhajú dosiahnuť príkladne nízke hodnoty spotreby a emisií.

Mercedes-AMG Hypercar Skizze

Vynikajúca športová sezóna

S celkovým počtom 18 celkových víťazstiev a 32 ďalších pódiových umiestnení slávili medzinárodné zákaznícke tímy a tímy Performance s novým modelom Mercedes AMG GT3 v roku 2016 senzačnú sezónu. Už úvod sezóny absolvovalo pretekárske vozidlo GT3 s vydareným výstupom. Počas 24 hodinových pretekov na Nürburgringu koncom mája zaznamenalo pretekárske vozidlo GT3 doposiaľ najväčší úspech od existencie programu zákazníckeho športu AMG: v knihách o histórii motoristického športu sú odvtedy zaznamenané celkové víťazstvo, pole position, najrýchlejšie kolo ako aj ďalšie miesta dva, tri, štyri a šesť. O čistokrvné pódium na najväčších automobilových pretekoch na svete sa podelili AMG Team BLACK FALCON (P1), AMG Team HTP Motorsport (P2) a HARIBO Racing Team-AMG (P3).

Mercedes-AMG bude v nasledujúcej sezóne naďalej zrýchľovať aj v programe pre zákazníkov orientovaných na šport. Angažovanosť s úspešným modelom AMG GT3 sa teraz rozšíri na USA. Uznávané tímy idú na štart tak vo veľmi populárnej sérii IMSA ako aj v PWC, Pirelli World Challenge. Aj v USA bude pre tímy zabezpečená optimálna podpora prostredníctvom Mercedes-AMG Customer Sports.

Míľniky značky športových vozidiel

Spoločnosť, ktorú založili Hans-Werner Aufrecht a Erhard Melcher, už 50 rokov plní sny nadšencom športových výkonov. Svoju prvú dielňu pod názvom „Inžinierska kancelária – konštrukcia a pokus o vývoj pretekárskych motorov“ založili v roku 1967 v starom mlyne. V roku 1971 dosiahol AMG 300 SEL 6.8 od „Aufrecht und Melcher, Großaspach“ (v skratke AMG) počas 24 hodinových pretekov na Circuit de Spa-Francorchamps nečakané víťazstvo vo svojej triede a celkové druhé miesto. Ďalším medzníkom je úplne nová hlava valcov vyvinutá Melcherom s modernou technikou ventilov.

Spolupráca so značkou Mercedes-Benz sa začína v roku 1990. S modelom C 36 AMG prichádza v roku 1993 na trh prvé vozidlo vyvinuté na základe zmluvy o spolupráci so spoločnosťou Daimler-Benz. V roku 2005 sa Mercedes-AMG stáva stopercentnou dcérou spoločnosti Daimler AG a v roku 2009 uvádza Mercedes-Benz SLS AMG ako prvé vozidlo úplne vyvinuté v Mercedes-AMG. Modelom SLS AMG GT3 v roku 2011 vstupuje AMG do sveta pretekárskeho športu.
V roku 2014 nasleduje predstavenie modelu Mercedes-AMG GT a v roku 2015 zavedenie modelov 43, ktoré oslovujú širšiu cieľovú skupinu.

Úspešnému rozvoju spoločnosti Mercedes-AMG prispieva i prvotriedna starostlivosť o zákazníkov. Najnovšie tiež vo viac ako 400 strediskách AMG Performance pôsobiacich v 40 krajinách, vrátane Slovenska. Ďalším krokom vo vývoji stredísk AMG Performance Center bude v jubilejnom roku otvorenie ďalších predajných a servisných prevádzok AMG s osobitnou architektúrou v Japonsku a Austrálii, ktoré budú určené výhradne pre značku.

Daimler (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov