Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Toyota: platforma na zdieľanie automobilov

Toyota Motor Corporation (TMC) založí platformu služieb mobility MSPF (Mobility Services Platform). V rámci nej bude spolupracovať s rôznymi poskytovateľmi služieb a zároveň zaisťovať služby telematiky.

Toyota bude v rámci platformy MSPF využívať svoj systém Toyota Smart Center (TSC), centrum Toyota na spracovanie veľkých dát (Toyota Big Data Center) a oddelenie finančných služieb.

20161031-03-04-en      20161031-03-01-en

Toyota nedávno vyvinula samostatné obchodné aktivity, akými sú napr. systémy na správu vozidiel alebo programy leasingu vozidiel, ktoré ponúka poskytovateľom služieb mobility. Platforma MSPF má za cieľ uvedené služby spojiť dohromady do jedného balíka. Toyota do budúcnosti plánuje, že si poskytovatelia služieb mobility v rámci partnerskej spolupráce zvolia a využijú tie funkcie platformy MSPF, ktoré im pomôžu ponúknuť užívateľom čo najpohodlnejší balík služieb.

20161031-03-02

S ohľadom na jednoduchšie zdieľanie automobilov na báze platformy MSPF vyvinula Toyota jednotku SKB (Smart Key Box), ktorú možno do vozidla zabudovať bez ďalších úprav. Užívatelia služieb zdieľania automobilov vďaka nej môžu pomocou svojho smartfónu odomykať a zamykať dvere automobilu a spúšťať motor. To znamená bezpečnejší spôsob požičiavania automobilov a ich prenájmu.

Aplikácia pre smartfón dostane kódy na prístup k zariadeniu SKB, ktoré si príslušný majiteľ umiestnil do svojho automobilu. Keď sa smartfón priblíži k automobilu, jednotka SKB overí vstupné kódy prostredníctvom technológie Bluetooth a užívateľ následne ovláda odomykanie pomocou telefónu podobným spôsobom, ako keby používal inteligentný kľúč od vozidla. Čas alebo obdobie, kedy je jednotka SKB pre užívateľa prístupná, sa nastavuje a spravuje prostredníctvom systému TSC podľa rezervácie daného vozidla.

V prípade tradičných služieb zdieľania automobilov používajú užívatelia zdieľané kľúče fyzicky, prostredníctvom schránok v prístrojovej doske, resp. používa sa vyhradené komunikačné zariadenie pripojené k zbernici CAN vozidla. Tieto tradičné metódy poskytujú priestor na zlepšenie.

V rámci uvádzania platformy MSPF a jednotiek SKB do prevádzky spustí Toyota pilotný program spoločne s americkou firmou Getaround zaoberajúcou sa zdieľaním automobilov. Pilotný program bude spustený v januári 2017 v kalifornskom San Franciscu. Na dôkaz podpory uvedenej spolupráce sa v októbri tohto roku uskutočnila strategická investícia, v rámci ktorej fond Mirai Creation Investment Limited Partnership, v ktorom Toyota participuje, vstúpil ako investor do spoločnosti Getaround. Počas uvedeného pilotného programu bude Toyota spoločne s firmou Getaround skúmať prínosy a funkčnosť jednotiek SKB pri zdieľaní automobilov.

Spoločnosť Toyota Financial Services Corporation pripraví nový finančný produkt, pri ktorom bude leasingový nájomca môcť čiastočne hradiť leasingové poplatky z príjmov získaných zdieľaním prenajatého automobilu. Cieľom je zvýšiť počet zdieľaných vozidiel aj celkový komfort tejto služby, a tým prilákať k týmto službám mobility úplne nových užívateľov. Na základe výsledkov daného prieskumu potom Toyota zváži využitie platformy MSPF pre ďalšie služby mobility v Japonsku, napr. v odvetví bezobslužného prenajímania automobilov.

Vývoj a prevádzkovanie platformy MSPF zaistí Toyota Connected Inc., americká spoločnosť s celosvetovou pôsobnosťou, ktorá spadá pod automobilku Toyota a zameriava sa na služby konektivity.

Toyota, dk

 

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov