Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Škoda radí: ako bezpečne na letnú dovolenku

Pre tých, ktorí sa tento rok rozhodli cestovať za letným dobrodružstvom autom, pripravili odborníci zo spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko niekoľko dobrých rád, ako bezpečne prísť do cieľa. Pomôcť môže aj názorné sprievodné video s užitočnými zásadami.

Základným predpokladom bezpečného cestovania, je bezchybný technický stav automobilu. Existuje niekoľko základných vecí, ktoré môžete pred cestou skontrolovať aj sami. Pokiaľ však nechcete riskovať, že na niečo zabudnete, zverte svoje auto odborníkom.

Cestu dôkladne naplánujte

Neodporúča sa vyraziť na cestu bez prípravy a iba zadať cieľovú destináciu do navigácie. Naplánujte si trasu, kadiaľ chcete ísť. Zistite, či sa tam v čase vašej dovolenky nechystajú uzávierky. K tomu vám môže významne pomôcť nielen navigácia, ale aj plánovač cesty. Na internete ich nájdete naozaj mnoho, stačí si iba vybrať. Cez prázdniny sa doprava po celej Európe zahusťuje a mali by ste počítať s dopravnými zápchami, trvajúcimi aj niekoľko hodín.

Pri plánovaní cesty je potrebné pamätať na mýto, rôzne legislatívne rámce v krajinách ako rýchlostné limity, svietenie cez deň alebo povinnú výbavu v aute. Odborníci odporúčajú tieto zdanlivo banality nezanedbať, vyhnete sa zbytočným pokutám. Vedeli ste napríklad, že pri ceste vo Francúzsku musí byť súčasťou výbavy aj alkoholtester? Na internetových stránkach väčšiny krajín nájdete podrobné informácie.

Nepodceňte nakladanie batožiny

Pri nakladaní batožiny do auta platí niekoľko základných pravidiel. Ťažké kusy batožiny patria na dno kufra, preto by ste ich mali dávať do auta ako prvé. Dôležité je, aby ste batožinu spolu s ostatnými vecami uložili do auta tak, aby neprevyšovala hornú hranu zadných sedadiel. Bezpečné je to iba vtedy, ak má auto za sedadlami oddeľujúcu sieť alebo mrežu. Nesprávne uložená batožina sa môže pri prudkom brzdení zmeniť na život ohrozujúcu zbraň. Navyše, netreba zabudnúť, že zaťažené auto sa správa inak v zákrutách a brzdná dráha sa predlžuje. Pokiaľ máte batožiny viac ako dokáže bezpečne váš batožinový priestor zvládnuť, siahnite po strešnom nosiči s boxom.

Pomaly ďalej zájdeš

V prvom rade treba myslieť na komfort vodiča. Všetky parametre v aute, ako nastavenia sedadla, klimatizácie, hudby a podobne by mal mať pod kontrolou práve šofér. Najväčším rizikom je naordinovať si obrovské porcie kilometrov riadenia v kuse, len aby ste boli pri mori o niekoľko hodín skôr. Jazdite podľa predpisov a nepreceňujte svoje schopnosti. Maximálna doba nepretržitého riadenia by v bežnej prevádzke nemala presiahnuť štyri hodiny. Každú hodinu a pol jazdy by podľa odborníkov malo nasledovať malé rozcvičenie, ktoré rozprúdi krv. Dôležité je nielen správanie vodiča, ale aj posádky, najmä spolujazdca. Ten by mal vodiča nielen sledovať, ale aj s ním konverzovať. Pri spozorovaní najmenších známok únavy je nevyhnutné zastaviť a urobiť si prestávku.

Berte ohľad na deti

Ak sú súčasťou posádky aj deti, pokúste sa vyraziť na noc, aby cestu prespali. Samozrejmosťou pre ich bezpečnosť je použitie certifikovaných detských sedačiek. Pokiaľ nemôžete cestovať z rôznych príčin v noci, musíte nájsť pre deti dostatok zábavy. Ak nemáte v aute zabudovaný DVD systém, dobrým pomocníkom sú rozprávky na nosičoch, ktoré podporuje audiosystém vášho auta. Rôzne slovné hry sú rovnako dobrým nástrojom, ako vaše ratolesti vytrhnúť z nudy. Naplánujte si pravidelné zastávky, aby sa deti mohli prebehnúť, rozptýliť, navyše krátka prechádzka urobí dobre aj vám.

Pitný režim nestačí

Počas cesty autom, obzvlášť tej dlhšej, je nevyhnutné dodržiavať pitný režim a vyhnúť sa nepríjemným následkom dehydratácie. V letných mesiacoch by mal dospelý človek denne vypiť až 3,5 – 5 litrov vhodnej tekutiny. Vyhnite sa sladeným nápojom, naopak odporúčané sú čistá voda, bylinkové čaje, ovocné šťavy alebo minerálky. Opatrne aj s kávou, ktorá organizmus odvodňuje.

K celkovej hydratácii organizmu však samotný pitný režim nestačí. Vďaka klimatizácii či slnečnému žiareniu a vysokým teplotám sa vysúša a dehydruje pokožka. Odporúča sa používanie hydratačného krému aj ovlažovanie pleti a vlasov nechlórovanou vodou. Myslite na to už pred cestou a zabezpečte si dostatok tekutín. Môžete ostať v zápche a nebudete mať možnosť doplniť zásoby na pumpe. Na jednu fľašu navyše sa miesto vždy nájde.

Pomoc v núdzi
V prípade poruchy radíme motoristom kontaktovať asistenčnú službu. Majiteľom automobilov značky je k dispozícii služba ŠKODA Assistance. Asistenčné služby sú zárukou, že o vás bude v prípade núdze postarané na území Slovenskej republiky aj v zahraničí. Bližšie informácie o poskytovaných asistenčných službách nájdete v obale Palubnej literatúry vozidla. Informácie poskytnú aj pracovníci centrály ŠKODA Assistance. Tá je dostupná 24 hodín denne 365 dní v roku. Pokiaľ telefonujete zo Slovenska, vytočte bezplatné telefónne číslo 0800 11 94 55. Ak zo zahraničia, vytočte telefónne číslo s medzinárodnou predvoľbou +421 2 4920 5951.

Doživotná garancia mobility

Ak dodržiavate servisné intervaly, predpísané výrobcom v autorizovanom servise ŠKODA, zdarma a automaticky máte k dispozícii pomoc od asistenčnej služby. A to kedykoľvek a kdekoľvek pri nečakanej poruche vášho automobilu. Pokiaľ sa nepodarí uviesť vaše auto do prevádzky priamo na mieste poruchy, bude odtiahnuté do najbližšieho autorizovaného servisu ŠKODA. Ak sa oprava nevykoná v ten istý deň a vy sa nachádzate vo vzdialenosti väčšej ako 30 km od miesta vášho bydliska alebo cieľa vašej cesty, servis ŠKODA vám môže v prípade potreby zaistiť náhradnú dopravu, zapožičanie náhradného auta či ubytovanie v hoteli pre posádku na jednu noc.

Škoda

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov