Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Tip na víkend: Liečivá voda nad zlato

Kombinácia liečivej vody a panenskej prírody vracia ženám krásu a mužom silu.

Bardejovské Kúpele patria k najkrajším kúpeľným mestám a patria medzi najvyhľadávanejšie kúpeľné strediská Slovenska.

Bardejovske kupele b       Bardejovske kupele d

Hotel Astória je historickou dominantou Bardejovských Kúpeľoch a nachádza sa v centre kúpeľov priamo oproti kúpeľnej kolonáde. Rovnako ako hotel Ozón, aj Astória je prepojená chodbou s kúpeľným domom – Balneoterapiou. Oázou zdravia a oddychu v Bardejovských Kúpeľoch je zas moderné Wellness SPA Ozón- bazénový a saunový svet s vodnou čašou, hydromasážnymi tryskami a štyrmi druhmi sáun.

Bardejovské Kúpele sa preslávili už v minulosti, najmä svojimi minerálnymi vodami, ktoré sú základom komplexnej kúpeľnej liečby. Blahodarne pôsobia na tráviaci trakt. Používajú sa na pitné kúry, liečebné kúpele a inhalačnú liečbu. K oddychu a relaxácii prispeje svieža zeleň parkov so zaujímavou záhradnou kompozíciou, upravené turistické chodníky a  letné kúpalisko. Pre rekreačný šport sú k dispozícii tenisové dvorce, volejbalové a minigolfové ihriská, squash, petang, bowling a požičovňa bicyklov.

Bardejovske kupele c

O kúpele nastal väčší záujem až za vlády Márie Terézie. Prispelo k tomu uzdravenie poľského šľachtica Tomáša Lisického z Lisiec, ktorého do kúpeľov priniesli a o dva týždne už mohol sám chodiť. V roku 1895 sa tu liečila manželka cisára Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta.
Hoci bola pri pobyte v kúpeľoch už dáma v rokoch, pri odchode prehlásila, že jej liečivé pramene pomohli tak, že sa cíti ako osemnásťročná. Kúpele neobišiel ani ruský cár Alexander I.. V Šarišskom múzeu je dodnes uchovaný pohár, z ktorého pil minerálnu vodu.

Bardejovské Kúpele ponúkajú víkendové, relaxačné, seniorské a liečebné pobyty. Mestu Bardejov UNESCO udelilo zlatú medailu za zachovanosť pamiatok. K najkrajším patria: chrám sv. Egídia a renesančná radnica.

Výlety po okolí: história (Bardejov, Levoča, Prešov, drevené kostolíky, Spiš… ale aj Krakow), kultúra (Košice, múzeum A. Warhola, skanzeny), príroda (národné parky V. Tatry, Pieniny a Poloniny), jedinečné atrakcie (napr. splav Dunajca na pltiach, goralská alebo rusínska kultúra)
Turistika po okolí: turistické trate, umožňujúce nerušené viac alebo menej náročné prechádzky a túry (Bardejovská vyhliadka, Zborovská vyhliadka).

(šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov