Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sorento

Znepríjemňuje vám život na cestách sneh či námraza?

Snehová nádielka nechala na seba čakať, no nakoniec predsa len dorazila a so sebou priniesla aj niektoré krízové situácie na cestách. Vodičov môže potrápiť padnutý sneh zo strechy, či šmyk na zľadovatelej vozovke.

Vodič spôsobil nehodu, ale nemal prezuté zimné pneumatiky

V prípade nehody pri súvislej vrstve snehu na vozovke by muselo byť jednoznačne preukázané, resp. uvedené v policajnom zázname, že k nehode došlo v dôsledku neprezutia gúm z letných za zimné (napr. neubrzdenie vozidla). Iba vtedy by poisťovňa mohla pristúpiť k regresu voči škodcovi. Poisťovňa nijako neurčuje kedy klient má mať prezuté gumy a kedy nie, na to slúži zákon a vodič za jeho nedodržanie môže byť pokutovaný políciou.

Spadnutý sneh/ľad zo strechy na batožinový priestor vozidla

Náhradu škody môže poškodený žiadať zo svojej havarijnej poistky alebo ak ju nemá, tak z poistenia zodpovednosti za škodu uzatvorenú správcom alebo majiteľom budovy, z ktorej strechy sa sneh zosunul.

Pád snehu/ľadu považujeme za živelnú udalosť, ktorá je súčasťou základného krytia havarijného poistenia. Žiadne pripoistenie v tomto prípade nie je potrebné. Treba však počítať so spoluúčasťou. Stačí, ak si poškodený urobí fotografický alebo video záznam udalosti, z ktorého by malo byť zrejmé, že škodu skutočne spôsobil sneh/ľad zo strechy. Preto odporúčame najskôr vykonať fotografický či video záznam a až potom poškodený (v prípade, že by hrozilo, že škoda sa v dôsledku tiaže ľadu môže zväčšovať) môže vykonávať všetky opatrenia, aby sa škoda nerozšírila. Keďže poisťovňa v takýchto prípadoch väčšinou žiada regres od škodcu (teda správcu budovy), bolo by dobré aby klient získal Prehlásenie od správcu alebo majiteľa danej budovy, z ktorej strechy sa sneh zosunul na vozidlo, že preberá zodpovednosť za vzniknutú škodu. Následne poškodený nahlási udalosť na dispečing škôd poisťovne.

Ak poškodený nechce hradiť ani spoluúčasť, potom sa musí obrátiť na správcu budovy, z ktorej strechy sa sneh/ľad uvoľnil. Od majiteľa môže žiadať aj plnú náhradu škody, ak napríklad nemá uzatvorenú havarijnú poistku.

Ako zvládnuť šmyk na ceste radí Centrum bezpečnej jazdy na Slovakiaringu

Šmyk predných kolies

Rozpoznanie: vodič ho vníma ako stav, kedy auto nie je ochotné zatočiť toľko, koľko si vyžaduje daná situácia – vynáša ho zo zákruty von

Zvládnutie: vodič uvoľní plynový pedál a nechá volant natočený v pôvodnom uhle, auto postupne spomaľuje a zatáča (šmyk pominie)

Šmyk zadných kolies

Rozpoznanie: auto má tendenciu začať rotovať okolo zvislej osi, táto situácia je známa pod slangovým výrazom – „hodiny“

Zvládnutie: vodič stlačí spojkový pedál a nasadí takzvanú kontru (natočí volant do smeru jazdy) – auto prestáva rotovať, zrovnáva sa, vodič vráti kontru späť. Tým je situácia vyriešená

 

KP (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov