Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Nový Hyundai Elantra: premiéra v Los Angeles

Spoločnosť Hyundai Motor predstavila na Los Angeles Auto Show model Elantra novej generácie.

Ako jeden z historicky najlepšie predávaných modelov značky Elantra v novej, v poradí už šiestej generácii nadväzuje na úspešných predchodcov, vyznačujúcich sa výborným pomerom ceny a úžitkovej hodnoty. K tomu pridáva výrazný aerodynamický dizajn, nové vysoko účinné motory, zdokonalený podvozok s vyšším komfortom pruženia a zníženým prenosom hluku do kabíny, ako aj rozsiahle bezpečnostné vybavenie s prvkami prevzatými z vyšších tried vozidiel.

Elantra novej generácie na prvý pohľad upúta prúdnicovým tvarom karosérie s modelovanými plochami v duchu aktuálnej filozofie dizajnu značky Hyundai. Na prednej časti karosérie dominuje charakteristická šesťuholníková maska chladiča, lemovaná pretiahnutými reflektormi (na želanie xenónovými s dynamickými odbočovacími svetlami) a vertikálnymi dennými svetlami z LED. Vďaka detailnej optimalizácii, zahŕňajúcej okrem krytu podlahy aj rozlične odtrhové hrany na karosérii má nová Elantra koeficient aerodynamického odporu iba 0,27.

151119_All-new Elantra (1)

Prvky vybavenia na želanie ako 17-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, vonkajšie kľučky dverí osvetlené diódami LED alebo predné smerové a zadné skupinové svetlá z LED, dodávajú kompaktnej limuzíne sofistikovaný nádych. Rázvor osí kolies 2,70 m zostal nezmenený, dĺžka 4,57 m a šírka 1,80 m oproti predchádzajúcej generácii vzrástli iba o niekoľko centimetrov.

V interiéri má Elantra novej generácie moderný prístrojový panel, ktorý sa vyznačuje optimálnou ergonómiou, umožňujúcou intuitívne ovládanie. Dizajn dopĺňajú materiály vysokej kvality s mäkkým povrchom soft-touch na všetkých kontaktných miestach a rozličné detaily high-tech. Združený prístroj Supervision Cluster je doplnený farebným monitorom TFT LCD s uhlopriečkou 10,7 cm (4,2 palca). Stredová konzola, mierne natočená k vodičovi, má horizontále členenie, v najvyššej časti je farebný dotykový monitor multimediálneho systému.

V ponuke vybavenia nechýbajú komfortné prvky ako napríklad integrovaná pamäť nastavenia elektricky ovládaného sedadla vodiča a vonkajších spätných zrkadiel, dvojzónová klimatizácia s automatickým odhmlievaním okien alebo elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo.

Hyundai Elantra novej generácie je nielen ľahší ako predchodca ale až 53 percent novej karosérie tvoria ocele vysokej pevnosti (oproti 21 percentám u predchodcu), vďaka čomu má výrazne väčšiu pevnosť. Napríklad torzná pevnosť sa zvýšila o 29,5 percenta a ohybová pevnosť o 25,3 percenta, čím sa vytvorila optimálna báza pre presné jazdné vlastnosti a vysoký komfort.  Zadná náprava s vlečenými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou bola modifikovaná zmenou polohy pružín a uhla tlmičov pruženia. V detailoch bola modifikovaná aj predná náprava s tlmičovými vzperami McPherson. Hrebeňové riadenie je štandardne vybavené elektrickým posilňovačom MDPS (Motor-Driven Power Steering) s variabilným účinkom podľa rýchlosti jazdy. Novinkou je systém Drive Mode Select, umožňujúci stlačením gombíka na stredovej konzole prepínať charakteristiku posilňovača riadenia a motora v troch režimoch: Eco, Normal a Sport.

Rovnako ako ostatné aktuálne modely značky Hyundai aj Elantra novej generácie bude vybavená najmodernejšími motormi a prevodovkami. Pre európsky trh zatiaľ výrobca nezverejnil špecifikáciu, ponuka pohonných agregátov na zámorských trhoch obsahuje napríklad nový  turbodúchadlom prepĺňaný  benzínový štvorvalec 1.4 T-GDI s priamym vstrekovaním paliva a 7-stupňovou prevodovkou DCT s dvoma spojkami.

Okrem novej, bezpečnostne optimalizovanej štruktúry karosérie má nový Hyundai Elantra sériovo 7 airbagov, vrátane kolenného airbagu vodiča. K štandardným prvkom aktívnej bezpečnosti patrí   systém Vehicle Stability Management, elektronický stabilizačný systém ESC a systém na monitorovanie tlaku vzduchu v pneumatikách TPMS (Tire Pressure Monitoring System). K dispozícii je aj systém núdzového brzdenia Automatic Emergency Braking s funkciou monitorovania chodcov Pedestrian Detection na báze radarového senzora a kamery, asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu Lane Keep Assist, systém na monitorovanie mŕtvych uhlov vonkajších spätných zrkadiel Blind Spot Detection s funkciou upozornenia na premávku v priečnom smere pri cúvaní Rear Cross-Traffic Alert, ako aj asistenčný systém pre zmenu jazdného pruhu Lane Change Assist.

Elantra novej generácie prináša do kompaktnej triedy mnohá komfortné prvky, doteraz bežné iba vo vyšších segmentoch. Jedným z nich je inteligentné veko batožinového priestoru Smart Trunk, ktoré sa dá otvoriť bez fyzického dotyku – napríklad keď má vodič obidve ruky plné. Ak má vodič vo vrecku alebo taške elektronický kľúč Smart Key a priblíži sa zozadu k vozidlu, ozve sa trikrát zvukový signál a veko batožinového priestoru sa automaticky otvorí.

K ďalším prvkom patrí asistenčný systém diaľkových svetiel High Beam Assist, ktorý automaticky prepína na tlmené svetlá keď v tme zaregistruje protiidúce vozidlá a radarový tempomat Smart Cruise Control (SCC), automaticky udržiavajúci nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu v rámci zvoleného rýchlostného limitu.

V duchu aktuálneho trendu budú aj pre model Elantra novej generácii k dispozícii najmodernejšie systémy infotainmentu. Za príplatok bude na výber audiosystém s dotykovým monitorom 17,8 cm (7 palcov), cúvacou kamerou a vstupmi iPhone®/USB alebo navigačný systém s uhlopriečkou 20,3 cm (8 palcov). Obidva systémy sú vybavené softvérom Android Auto pre optimálnu integráciu vodičovho smartfónu a využívanie jeho funkcií, vrátane schválených aplikácií. Navigačný systém má navyše hlasové ovládanie. Po prvý raz bude v modelovom rade Elantra k dispozícii audiosystém Infinity premium s 8 reproduktormi, vrátane centrálneho reproduktora a subwoofera.

Elantra je jedným z celosvetovo najlepšie predávaných modelov značky Hyundai, od uvedenia prvej generácie pred 25 rokmi sa z neho predalo vyše 10 miliónov kusov. Nová generácia sa začala predávať už v septembri v Kórei, v januári sa začne predaj na severoamerickom trhu, ktorý je najväčším trhom tohto modelu. V roku 2016 Hyundai plánuje z modelu Elantra celosvetovo predať 700.000 kusov, z toho v Kórei 110.000 a na zámorských trhoch 590.000 kusov.

Hyundai, dk

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov