Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sorento

Zima je tu: lepšie je byť pripravený ako prekvapený

Nehodám sa dá vyhnúť nielen správnym spôsobom jazdy, ale aj výbavou vozidla. Nečakajte na súvislú vrstvu snehu na vozovke, prezujte pneumatiky už teraz.

auto na snehu

Dôležité je predvídať a plánovať. To, že na západnom Slovensku svieti slnko neznamená, že na severe tiež. Keď sa chystáte do severných častí stredného a východného Slovenska, kde už aj nasnežilo, mali by ste  jazdiť s vozidlami na zimných pneumatikách. Je najvyšší čas vymeniť letnú výbavu vozidla za zimnú: pribaľte si reťaze, škrabky, aj lopatky. Veď lepšie je byť pripravený ako prekvapený. A čo je veľmi dôležité, jazdu treba vždy, a v sťažených podmienkach obzvlášť, prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Dôležité je jazdiť opatrne, dodržiavať medzi vozidlami bezpečnú vzdialenosť, brzdiť uvážene a včas. Naplánujte svoju cestu v dostatočnom predstihu, aby ste sa nedostali do časovej tiesne a bezpečne dorazili do cieľa. Len tak sa vyhnete kolíznym situáciám, či nehodám.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza, vodič osobného auta môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Tak nám prikazuje zákon o cestnej premávke. Nákladné vozidlá a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a mimo tohto obdobia v prípadoch, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, alebo námraza. Neváhajte s prezutím, dnes by to už mala byť samozrejmosť.

Prečo zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky? Neraz počuť tvrdenia: „V mojom regióne takmer nikdy nesneží.“, či „Jazdím len na krátke vzdialenosti, väčšinou v meste.“ Oplatí sa teda investícia vo výške niekoľkých sto eur za sadu zimných pneumatík?

Mali by ste vedieť: Zmes letnej pneumatiky stvrdne keď teplota klesne pod 7 stupňov Celsia, čo môžu znížiť priľnavosť pneumatík k vozovke. Zimné pneumatiky si zachovajú priľnavosť,  majú špeciálny profil, ktorý zaberá veľmi dobre nielen na snehu a ľade. A majú aj kratšiu brzdnú dráhu, čo môže byť nezaplatiteľná výhoda, ak sa vďaka zimným pneumatikám vyhnete nárazníku auta pred vami.

Profil

Ale aj najlepšie pneumatika je k ničomu, ak je ojazdená. Najmä v pľačkanici na ceste je dôležitý hlboký dezén, pretože len ten zabezpečí správny záber pneumatiky. Právne stanovená minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm pre zimné pneumatiky. Odporúčame však aspoň štyri milimetre, hlavne z bezpečnostných dôvodov. Dozrievanie hrá tiež úlohu. Po šiestich rokoch gumová zmes stvrdne a priľnavosť sa znižuje na nebezpečnú mieru.

Rýchlostné indexy  zimných pneumatík pre osobné automobily

Q 160 km/h

R 170 km/h

T 190 km/h

H 210 km/h

V 240 km/h

(šr)

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov