Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia family

Autá budúcnosti v Rotterdame

Študenti Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach by na svojom úspornom vozidle prešli na jeden liter paliva z Košíc až do Trnavy.

Košičania tento výsledok dosiahli v tohtoročnej súťaži Shell Eco-marathon Europe v Rotterdame, v ktorej prešli na jeden liter paliva až 355 kilometrov. Na jubilejnom 30.ročníku súťaže sa pretekov prvýkrát zúčastnili až dva slovenské tímy.

Takmer 200 tímov z 26 krajín Európy sa snažilo o jediné – prejsť čo najväčšiu vzdialenosť na jeden liter benzínu či jeho energetického ekvivalentu. Počas troch dní pretekov padli tri traťové rekordy.
Za tridsať rokov súťaže najlepšie tímy dokázali znížiť spotrebu približne na jednu štvrtinu. Kým v roku 1985 by víťazné vozidlo prešlo na jeden liter paliva z Rotterdamu do Londýna (680 km), dnešný francúzsky víťazný tím, Microjoule-La Joliverie by mohol prejsť až do Moskvy (2552 km).

Na štart sa po niekoľkoročnej prestávke vrátil aj košický tím, ktorý na benzínový pohon s vozidlom B&S 3 prešiel 355 kilometrov na 1 liter benzínu.
„Sme veľmi radi, že po niekoľkoročnej prestávke sme opäť postavili tím a úspešne sa zúčastnili pretekov. Veríme, že v tejto tradícií budeme pokračovať aj v budúcnosti a košický tím bude stálym účastníkom pretekov,“ konštatoval člen košického tímu Ing. Branislav Konečný. Členovia tímu, ktorí sa zúčastnili na pretekoch boli zo Strojníckej fakulty a Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE.
Druhému slovenskému zástupcovi, bratislavskému FME Racing Teamu zo Slovenskej technickej univerzity sa pre technické problémy nepodarilo zaznamenať hodnotenú jazdu.

ecomaraton a     ecomaraton 2
Budúci rok sa preteky presúvajú do ďalšej európskej krajiny. Novým hostiteľským miestom bude Londýn.

 

Na foto: košický tím (červené overaly) a ich auto, bratislavský tím v modrom.

ŠR

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov