Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Teréniak s inovatívnym elektrickým pohonom z Trenčína

Študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne získali I. miesto v prestížnej súťaži  KIA  Innovation Award 2014, určenej pre študentov univerzít a vysokých škôl z celého Slovenska.

Ich úlohou bolo vypracovať projekt na tému „Inovácia v konštrukcii kolesových vozidiel a ich energetických zdrojov“.Nadaní konštruktéri,  Daniel Siekela, Dominik Malec a Miroslav Bartoš obstáli v silnej konkurencii a umiestnili sa na I. mieste s nekonvenčným projektom terénneho pásového vozidla s elektrickým pohonom. Na realizáciu projektu tak získali od Kia Motors Slovakia dotáciu vo výške 5 000 EUR.

Terénne pásové vozidlo s elektrickým pohonom je plne funkčné. Pre pohon vozidla použili dva elektromotory, ktorých výkon sa dá pružne upravovať, a tým umožňuje optimalizovať štýl jazdy podľa terénu. Zakomponovaním elektrického pohonu študenti upravili podvozok a uloženie tlmičov s dorazovým mechanizmom na obmedzenie pohybu pojazdných kolies, ktorý zároveň udržiava stabilitu pri akcelerácii. Medzi riadením a podvozkom nie je mechanická väzba, jazda je ovládaná elektricky.

Vozidlo bude plne využiteľné v praxi ako pomocný dopravný prostriedok pre jazdu v ťažkom teréne, využitie nájde ako mechanizačný prostriedok pri drobných hospodárskych prácach, vo variáciách mobilných prostriedkov pre ozbrojené sily, v modifikáciách pre bez posádkové prieskumné vozidlo a pre záchranné zložky operujúce v horskom teréne bez negatívnych vplyvov na životné prostredie.

TU AD (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov