Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Ring má nových kráľov: Citroëny!

Sezóna FIA WTCC prichádza do náročnej časti a podujatie na okruhu Nürburgring splnilo všetky predpoklady. Citroëny C-Elysée WTCC úplne ovládli 16. a 17. mája pódiové umiestnenia. Postarali sa o to José María López, Sébastien Loeb a Yvan Muller. Aj po obrátení poradia si Yvan Muller a José María López poradili so svojimi súpermi a ich prvé dve miesta podčiarkli úspech tímu Citroën Total.

Zrána, keď sa pretekári pripravovali na zahrievacie kolá, bola teplota ešte okolo nuly. Tento posledný tréning dal pilotom priestor na posledné úpravy nastavenia a na oboznámenie sa s traťou, na ktorej sa jazdí naozaj rýchlo.

FIA WORLD TOURING CAR CHAMPIONSHIP 2014 - SHANGAI CHINA

José María López vyštartoval do prvých pretekov bez problémov a ujal sa vedenia. Jeho tímoví kolegovia Sébastien Loeb a Yvan Muller dokonale zužitkovali tretie a šieste miesto na štarte! Pechito sa od prvých kilometrov na Nordschleife snažil uniknúť prenasledovateľom. Darilo sa mu to počas všetkých troch kôl a Argentínčana neznepokojilo ani pár dažďových kvapiek na čelnom skle. Úradujúci majster sveta prešiel cieľovou páskou prvých pretekov na prvej pozícii. Piate miesto zo štartu si udržal Ma Qing Hua, keď sa márne snažil predbehnúť Norberta Michelisza.

Pred druhými pretekmi padal na viacerých miestach trate ľahký dážď, a tak ju komisári označili ako mokrú. Napriek tomu si väčšina pretekárov ponechala hladké pneumatiky. Po zhasnutí svetiel sa ukázal Yvan Muller. Alsasan vyšiel z prvých zákrut na druhej priečke. Po stranách ho stíhali Tiago Monteiro a Gabriele Tarquini. Tom Coronel a Mehdi Bennani mali za chrbtom pelotón automobilov značky Citroën, ktorý tvorili Ma Qing Hua, José María López a Sébastien Loeb.

Na konci prvého kola sa Yvan Muller dostal na prvé miesto, za ním bol Tiago Monteiro. Tom Coronel taktiež neodolal tlaku a postupne sa pred neho dostali Bennani, Ma, López a nakoniec aj Loeb. V priebehu druhého kola vytvorili Citroëny vláčik. Počas ďalších minút sa Ma a López dostali cez Bennaniho. A to mali pred sebou ešte jedno celé kolo na vylepšenie pozícií!

Ma Qing Hua spravil jazdeckú chybu a dostal sa mimo trate. López aj ostatní sa preštrikovali pomedzi úlomky na trati, pričom nestratili kontakt s čelom pretekov. Vozidlá sa potom opäť spojili pri zákrute Karussel a poslednou rovinkou sa rútili do cieľa!

Yvan Muller sa dostal mimo dostrel súperov, zatiaľ čo José María López za seba postupne dostal Gabriele Tarquiniho a následne aj Tiaga Monteira! Vozidlá Citroën C-Elysée WTCC si vďaka tomu pripísali prvé dve miesta, ktoré doplnil ešte Sébastien Loeb na piatej pozícii.

Linda Jackson, generálna riaditeľka značky Citroën : “Z môjho prvého víkendu s tímom  Citroën Racing som úplne nadšená. V prvom rade musím mimoriadne vyzdvihnúť jedinečné športové výsledky. Trojica a dvojica vozidiel na stupňoch víťazov svedčia o vynikajúcej profesionálnej a zanietenej práci všetkých členov tímu. Očaril ma aj talent pilotov v tíme, ktorý zložil Yves Matton. A to zvlášť na tomto okruhu! Nürburgring a najmä jeho Nordschleife patrí medzi najnáročnejšie okruhy na svete. V tomto kontexte majú víťazstvá značky Citroën ešte vyššiu váhu a preukázala sa aj kvalita vozidiel C-Elysée.”

José María López : “Na tomto okruhu chceli vyhrať všetci piloti, so mnou na čele! Triumfovať na tejto trati, to je neskutočný pocit. V prvých pretekoch mi zlým štartom uľahčil moju pozíciu Hugo Valente. Presne podľa mojich predstáv som sa na konci prvého kola oddelil a Seb mi až tak nestíhal. V druhých pretekoch som išiel tesne za Ma, ktorý neustále jazdil na hrane. Neplánoval som ho predbehnúť a chcel som ostať za ním! Po jeho vypadnutí som začal prenasledovať Hondy. Chcel som predbehnúť Tarquiniho, no mal som šancu aj na Monteira, ktorý nestíhal za Yvanom. Naozaj to bol vynikajúci víkend. Pochvala patrí celému tímu, ktorý odviedol prácu na najvyššej úrovni.”

Yvan Muller : “Myslím, že divákom sme predviedli vynikajúce preteky! V poslednom okruhu som na okruhu GP urobil menšiu chybu. Až do konca som si udržiaval malý náskok. Zvolili sme si agresívne nastavenie s nízkym prítlakom, aby sme dosahovali čo najvyššiu maximálnu rýchlosť. Museli sme teda rátať s citlivejším prejazdom zákrut. Podujatie na okruhu Nürburgring má pre FIA WTCC veľmi veľký význam. Okrem iného aj preto, že má veľkú mediálnu pozornosť.”

Sébastien Loeb : “Táto trať poskytuje úplne iné zážitky, než aké poznáme a na aké sme zvyknutí ! Keď som jazdil za Pechitom, videl som, že sa dostal so svojim autom do vzduchu: toto na žiadnom inom okruhu neuvidíte! V prvých pretekoch som sa na začiatku pokúšal útočiť, no José María mal náskok, ktorý som nevedel stiahnuť. Pre istotu som si radšej až do konca strážil druhú pozíciu. Druhé preteky boli pre mňa ešte náročnejšie. Robil som všetko pre to, aby som sa dostal dopredu, no neprepracoval som sa vyššie ako na piate miesto. V celkovom hodnotení majstrovstiev sveta si stále udržiavam druhú pozíciu. Nabudúce však musím pridať. Yvan je za mnou iba o jeden bod!”

Ma Qing Hua : “Máme za sebou vynikajúci víkend, veď v prvých pretekoch som opäť bodoval. Predo mnou bol Michelisz a ja som nenašiel žiadnu možnosť, aby som ho predbehol. V druhých pretekoch som sa snažil brániť svoju pozíciu, no nie je to nič jednoduché, keď vám na nárazník dýcha José María López!”

 

VÝSLEDKY PRVÝCH PRETEKOV

1. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

2. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

4. Norbert Michelisz (Honda Civic WTCC)

5. Ma Qing Hua (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

7. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

 

VÝSLEDKY DRUHÝCH PRETEKOV

1. Yvan Muller (Citroën C-Elysée WTCC)

2. José María López (Citroën C-Elysée WTCC)

3. Tiago Monteiro (Honda Civic WTCC)

4. Gabriele Tarquini (Honda Civic WTCC)

5. Sébastien Loeb (Citroën C-Elysée WTCC)

6. Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée WTCC)

 

PRIEBEŽNÉ HODNOTENIE MAJSTROVSTIEV SVETA JAZDCOV

 

1. José María López 177 b

2. Sébastien Loeb 127 b

3. Yvan Muller 126 b

4. Tiago Monteiro 73 b

5. Ma Qing Hua 64 b

9. Mehdi Bennani 40 b

 

PRIEBEŽNÉ HODNOTENIE MAJSTROVSTIEV SVETA KONŠTRUKTÉROV

1. Citroën 364 b

2. Honda 248 b

3. Lada 74 b

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov