Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

V Grenobli spustili projekt Cité Lib by Ha:mo

V čistých mestách budúcnosti sa osobné prostriedky elektrickej mobility harmonicky prepájajú so systémami verejnej hromadnej dopravy. Päť partnerov so spoločnou víziou – francúzske mesto Grenoble s príslušnou metropolitnou oblasťou Grenoble-Alpes, energetická spoločnosť EDF so svojou dcérskou firmou Sodetrel, automobilka Toyota Motor Corporation a Cité Lib – uviedli do prevádzky novú službu s názvom Cite Lib by Ha:mo.

Toyota 3

Nová služba je pokroková hneď v niekoľkých smeroch:

Nejde len o ďalšiu z mnohých služieb zdieľania automobilov. Služba koncipovaná ako ponuka nového typu mobility založenej na ultrakompaktných elektromobiloch si kladie za cieľ doplniť sieť verejnej dopravy v Grenobli riešením pre krátke prejazdy (vrátane jednosmerných), ktoré možno naplánovať ako súčasť uceleného pohybu po meste.Vozidlá aj dobíjacie stanice sú hladko prepojené s IT infraštruktúrou dopravnej siete v Grenobli a ponúkajú plánovanie trasy a rezervácie pomocou online systému alebo mobilnej aplikácie.

Užívateľ si môže vyzdvihnúť niektoré zo 70 vozidiel a nechať ho na ľubovoľnej stanici v blízkosti cieľa cesty bez nutnosti vracať ho na miesto, kde si ho pôvodne vyzdvihol. Užívateľ hradí iba cestu.

Do služby je zapojených 35 vozidiel Toyota i-ROAD, najvyšší počet aktívnych vozidiel tohto typu na svete. Toyota i-ROAD je moderný osobný dopravný prostriedok s trojicou kolies a dôrazom na radosť z jazdy. Je vybavený revolučnou technológiou Active Lean (aktívne nakláňanie), ktorá simuluje pohyby lyžiara. Vozidlo i-ROAD sa svojou agilitou podobá skútru, vďaka uzavretému kokpitu však ponúka pohodlie osobného automobilu. Do projektu sa zapojí aj 35 štvorkolesových vozidiel Toyota Auto Body’s COMS. Užívateľom služby odpadá nepríjemné hľadanie parkovacieho miesta. Kompaktné rozmery vozidiel navyše uľahčujú plánovanie a výstavbu parkovacích miest aj dobíjacej infraštruktúry.

Grenoble s príslušnou metropolitnou oblasťou prostredníctvom tejto novej služby nadväzuje na svoju tradičnú podporu inovácií a stáva sa pilotným miestom technológii, ktoré môžu zaistiť budúcu mobilitu v mestách. „Grenoble čerpá svoju silu z umenia chopiť sa úplne novej iniciatívy a pretvoriť ju na úspech prospešný všetkým. Koncepcia nového riešenia čistej mobility Cité Lib by Ha:mo ako doplnku jazdy na bicykli a mestskej hromadnej dopravy je v priamom súlade s touto tradíciou,“ komentuje Jacques Wiart, zástupca starostu zodpovedajúci za mobilitu a mestskú dopravu v Grenobli.

Príspevok automobilky Toyota v rámci tohto projektu nekončí dodaním 70 elektromobilov. Toyota tiež zodpovedá za systém riadenia vlastného zdieľania vozidiel – označovaného ako Ha:mo (skr. pre Harmonious Mobility) – ktorý v pilotnej prevádzke prevádzkuje vo svojom domovskom meste Toyota City v Japonsku.

Toyota zastáva názor, že elektromobily sú súčasťou komplexnejšieho riešenia nízkoemisnej prepravy a sú vhodné predovšetkým na krátke cesty po meste. Klasické hybridné automobily, elektromobily typu plug-in a vozidlá poháňané palivovými článkami sa javia ako praktickejšie na dlhších cestách.

Cité Lib by Ha:mo: jednoduchá služba dostupná obyvateľom Grenoblu

Bežnú prevádzku novej služby bude zaisťovať spoločnosť Cité Lib, disponujúca bezmála desiatimi rokmi skúseností s prevádzkovaním služby zdieľania automobilov v Grenobli (80 vozidiel – so zážihovým motorom, hybridným pohonom, CNG aj elektromobily). Doplnením ďalších 35 vozidiel i-ROAD a vozidiel COMS sa zdvojnásobí vozový park tejto spoločnosti a predplatiteľom bude zároveň ponúknutá služba nového typu. „Hlavnou výhodou pre existujúcich aj nových užívateľov bude možnosť vyzdvihnúť si vozidlo na jednom mieste a nechať ho niekde inde, navyše s flexibilitou veľmi malého dopravného prostriedku na krátkych cestách,“ vysvetľuje riaditeľ Cité Lib Martin Lesage.

Kto môže služby Cité Lib by Ha:mo využívať?

Ľubovoľná osoba od 18 rokov s platným vodičským preukazom. Užívatelia sa musia zaregistrovať online na stránke Cité Lib (www.citelib.com) alebo navštíviť jedno z troch zastúpení dopravných služieb Cité Lib v Grenobli.

Kde sú dobíjacie stanice rozmiestnené?

Celkovo 27 dobíjacích staníc sa nachádza v lokalitách Grenoble, Fontaine, Gières, St Martin D’Hères, Seyssinet-Pariset a La Tronche, vždy v blízkosti zastávok električky, autobusu alebo vlaku. Na každej zo staníc sú najmenej štyri miesta pre vozidlá i-ROAD a COMS. Na niektorých staniciach budú zákazníci môcť využívať aj jedno alebo dve miesta pre ďalšie elektromobily alebo hybridné vozidlá typu plug-in.

Ako sa dá vozidlo zarezervovať?

Ako registrovaný užívateľ služieb Cité Lib si môžete stiahnuť mobilnú aplikáciu do svojho smartfónu alebo tabletu (v obchode App Store je to aplikácia Cité Lib by Ha:mo), resp. do počítača zo stránky www.citelib.com.

Prostredníctvom mobilnej aplikácie užívatelia uvidia na mape mesta lokality, na ktorých sa nachádzajú dostatočne nabité vozidlá. Hneď ako užívateľ vráti vozidlo do ľubovoľnej stanice a zapojí ho späť do siete, začne sa dobíjať batéria vozidla a ukončí sa účtovanie poplatku.

Koľko služba stojí?

Poplatok za službu je koncipovaný pre krátke cesty s výraznou zľavou pre majiteľov ročného predplatného hromadnej dopravy v Grenobli (MetroVelo, TAG, Itinisere alebo dokonca železnice –TER).

Čas použitia Plná sadzba Zľavnená sadzba (majitelia ročného predplatného hromadnej dopravy – MétroVélo, TAG, Itinisère alebo TER)
0 až 15* minút 3 eurá 2 eurá
15 až 30 minút + 2 eurá (celkovo = 5 eur) + 1 euro (celkovo = 3 eurá)
30 až 45 minút + 1 euro (celkovo = 6 eur) + 1 euro (celkovo = 4 eurá)
45 až 60 minút + 1 euro (celkovo = 7 eur) + 1 euro (celkovo = 5 eur)
2 hodiny Celkovo 11 eur Celkovo 9 eur
4 hodiny Celkovo 19 eur Celkovo 17 eur

*poplatok sa pripočíta za každý interval s dĺžkou 15 minút

Koľko stojí služba dobíjania elektromobilu alebo plug-in hybridného vozidla?

Po uhradení paušálu 25 eur za správu a označenie môžu majitelia ostatných vozidiel typu plug-in využívať službu dobíjania úplne zdarma, a to až do 31. decembra 2014. Od januára 2015 bude týmto zákazníkom ponúknutý sadzobník s cenami od 2 do 5 eur za hodinu dobíjania v závislosti od rýchlosti dobíjania (normálne alebo rýchle). Čas dobíjania bude obmedzený, a to najmä v priebehu dňa, aby sa zamedzilo dlhodobejšiemu parkovaniu a dobíjacie miesta tak boli čo najviac prístupné verejnosti.

Služba Cite Lib by Ha:mo bude občanom k dispozícii od 1. októbra 2014 na obdobie troch rokov. Partneri uvedeného projektu využijú skúšobný režim na zhromaždenie cenných údajov o technických parametroch a správaní užívateľov, čím prispejú k budúcej podobe mobility formou úplne konkrétnej a praktickej iniciatívy.

Elektromobil TOYOTA i-Road

Elektromobil i-Road ponúka úplne nové skúsenosti s osobnou prepravou, pretože spája výhody motocykla s pohodlím a stabilitou osobného automobilu. Model i-Road, určený na zákaznícke testovanie, vychádza z konceptu predstaveného na 43. ročníku tokijského autosalónu (2013) – teraz je však k dispozícii v piatich rôznych farbách a prináša lepší výhľad a ľahšie použitie aj manévrovateľnosť.

Toyota plánuje zhromažďovať názory účastníkov testov na pocity za volantom, celkovú spokojnosť, ľahkosť použitia v prostredí mesta a voľbu cieľového miesta.

Toyota 2

 

Hlavné technické údaje

Dĺžka 2 345 mm
Šírka (mm) 870 mm
Výška 1 455 mm
Rázvor 1 695 mm
Pohotovostná hmotnosť 300 kg*2
Rozmery pneumatík Vpredu 80/90 R16
Vzadu 120/90 R10
Počet miest 1
Stopový polomer otáčania 3,0 m
Pohon 2 elektromotory
Najvyššia rýchlosť 60 km/h
Dojazdová vzdialenosť na jedno nabitie 50 km*3
Typ akumulátora lítium-iónový

 

1Systém mestskej dopravy schopný prispôsobiť sa potrebám užívateľov, mesta a spoločnosti ako celku, pretože optimálne kombinuje osobné dopravné prostriedky (napr. automobily) s verejnou hromadnou dopravou. Systém Ha:mo je súčasťou poloprevádzkového projektu energeticko-spoločenských systémov budúcej generácie.

2Hmotnosť samotného vozidla (bez cestujúcich a batožiny)

3Cieľová vzdialenosť pri jazde ustálenou rýchlosťou 30 km/h

Toyota, DK

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov