Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Silný polrok na európskom automobilovom trhu

Predaje áut v Európe vzrástli v 24 krajinách od začiatku tohto roka.

Bol to úspešný polrok pre predajcov nových automobilov v Európe. Podľa najnovšej analýzy JATO Dynamics, vedúcej svetovej organizácie pre analýzu automobilového trhu, predaje nových automobilov vzrástli v mesiacoch január až jún až o 5,8 percenta.

Oproti rovnakému obdobiu pre rokom rástli predaje v 24  krajinách z 30 hodnotených., vrátane na piatich najväčších európskych trhoch: vo Francúzsku, Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku a Španielsku. So vzrastom predajov o 18,8 percenta sa dobre darilo predajov v Španielsku aj vďaka opätovnému zavedeniu štátnej podpory predaja. po veľmi slabých výsledkoch spred roka. Spokojní s výsledkami predaja môžu byť aj vo Veľkej Británii, kde počas prvého polroka vrástli predaje o 10,6 percenta, kedy na ich cesty pribudlo vyše 120 tisíc nových vozidiel. Česká republika (+16.4 %), Portugalsko (+37.7 %) a Švédsko (17.7 %) patria ku krajinám, kde počas prvého polroka 2014 rástli predaje dvojciferným Predaje v Holandsku pomaly klesali pre zavedenie nových daní v júni o 5,6 % a v prvom polroku o  5,1 percenta.

Predaje siedmich z Top 10 značiek narastali v júni a všetkých desať počas celého prvého polroka 2014. Bolo to dobré obdobie pre Opel/Vauxhall (+ 8,3 % a 11,7 % v júni), vďaka silnému dopytu po malom crossoveri Mokka a prepracovaných modeloch Insignia s nízkymi emisiami CO2. Predaje renaultov narástli v júni o 20,8 percenta a dobre sa predávali aj vozidlá značky BMW.

Mimo Top 10 sa v júni úspešne predávali autá značky Škoda (+12.6 %), Seat (12,7 %), Volvo (+ 15.0 %) a Mazda (+ 12.9 %). Dacia je jednou z najrýchlejšie rastúcich značiek čo sa obľúbenosti týka: v porovnaní s vlaňajším polrokom vzrástli jej predaje o  35,3 % a o 32,4 % v mesiaci jún.

 Top 10 značky

Jato 1

Najobľúbenejšie modely

Volkswagen Golf zostáva najpredávanejším modelom v Európe, pričom je predaje vzrástli oproti vlaňajšiemu prvému polroku o 14,2 %.

Renault Clio je druhým najpredávanejším modelom v mesiaci jún s nárastom predaja o 12,3 % oproti mesiacu jún 2013; dobre sa vyvíjali aj predaje modelov Ford Fiesta,  Opel/Vauxhall Corsa a VW Polo.

V júni prekvapil vývoj predaja modelu Renault Captur-MPEG2 (+116,0 %).Je to prvý malý  crossover, ktorý sa dostal do Top-10 modelov. Ďalšími modelomi, ktoré zaznamenali dvojciferný rast v prvom polroku 2014 sú Škoda-Octavia (+42.1 %), Dacia Sandero (+35.7 %) a Audi A3/S3/RS3 (+30.4 %).

Top 10 modely

Clipboard01

Gareth Hession, viceprezident JATO Dynamics, komentoval situáciu na európskom automobilovom trhu nasledovne: “Bol to celkove veľmi pozitívny prvý polrok čo sa predaja nových automobilov týka. Kladne hodnotím najmä neprerušený kontinuálny rast obratu počas desiatich mesiacov po sebe, čo je fantastický výsledok v súčasnej hospodárskej situácii. Tento trend naznačuje, že automobilový priemysel má dobrú šancu túto úroveň predĺžiť po zvyšok roku 2014.“

Predaje I. – VI. 2014

Clipboard0ľ

Jato, šr

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov